Kola 20 TL oldu

Sen sadece kelime cambazlığı yapıyorsun.
Madem agi yi işin içine katıyorsun. Git öğren bakalım 2020 de alınan asgari ucretliden alınan gelir vergisini. Hem de aginin neden verildiğini öğren.
Şu an damga vergisi dahil asgari ucretliden vergi alınmıyor.
Agi yani "asgari geçim indirimi" asgari ucretlinin, gelir vergisini daha rahat odeyebilmesi için verilen, verginin sadece bir kısmını ödemeye yeten bir paraydı. Şu an asgari ücretliden gelir ve damga vergisi alınmamakta ve bu sebeple agi kaldırıldı. Kısaca birilerine öyle ufacık hesap kitabı yapamıyorsun demeden önce kendine bir bak. Senin yaptığın bunları bilmiyorsan cahillik, biliyorsan tam anlamıyla cambazlık.
Şu an verilmeyen bir verginin rahat ödenmesi için neden ekstra para verilsin?
32 bin ₺ gelire kadar %15 vergi + 32 bin ₺ yıllık gelirden sonra %20 vergi + tüm hepsine ek damga vergisi kadar cebinizden çıkmayan parayı da ekleyip hesabı tekrar yapın. Zira bu vergileri ödediğiniz için 2020 de agi ödeniyordu.
Kısaca bunu yapmak yerine 2020 yılının net ücretini ve şu anın net ücretini karşılaştırdım. Lakin siz illa da agi olsun derseniz, buyurun 2020 yılında alınıp şu anda alınmayan vergilerle hesaplayın.
1652624471528.png

2016 asgari ücret 1600 türk lirası...
1652624471528.png

2016 asgari ücret 1600 türk lirası...
Ayrıca tartışmayı bırakın,sıkıntı şurada kimse maaşının tamamını kola'ya vermiyor en fazla kaç litre kola içebilirsin ki? Ayrıca azıcık matematiğiniz olsa eskiden daha çok alınabildiğinin farkında olurdunuz...

Eki Görüntüle 1388769
2016 asgari ücret 1600 Türk lirası...

Ayrıca tartışmayı bırakın, sıkıntı şurada kimse maaşının tamamını Kola'ya vermiyor en fazla kaç litre kola içebilirsin ki? Ayrıca azıcık matematiğiniz olsa eskiden daha çok alınabildiğinin farkında olurdunuz...

Alım gücü başka bir mesele, bu söylediğin başka bir mesele. Ayrıca 2016 ile kiyaslarsak zaten ohoo kolaya kalmadan neler neler var. Ben de o zaman 2013'te 2016'dan daha pahaliydi derim, başkası 2009 daha ucuzdu der, bu böyle gider de gider. Ben bu başlığın konusunu eleştiriyorum.
1) kola 20TL değil.
2) 16TL olana kadar 2020 ile arasinda alım gücü farkı yok, markette de 13-14 TL.
2020 ile karsilastiriyorsak, şu anlık 2020'den daha çok kola alabiliyoruz.
3) bu başlık 2016 olsaydi zaten dediğine hak verdigim gibi başlığa da hak verirdim.
Kısaca bu başlık insanları yanlış yönlendiriyor, ben de buna karşılık gereken hesabı yapıp koyuyorum. Hesap 2016 ile kiyaslama yaptığımizdaki gibi benim dediğinin tersini söylese, onu söylerdim.

Sen sadece kelime cambazlığı yapıyorsun.
Madem agi yi işin içine katıyorsun. Git öğren bakalım 2020 de alınan asgari ucretliden alınan gelir vergisini. Hem de aginin neden verildiğini öğren.
Şu an damga vergisi dahil asgari ucretliden vergi alınmıyor.
Agi yani "asgari geçim indirimi" asgari ucretlinin, gelir vergisini daha rahat odeyebilmesi için verilen, verginin sadece bir kısmını ödemeye yeten bir paraydı. Şu an asgari ücretliden gelir ve damga vergisi alınmamakta ve bu sebeple agi kaldırıldı. Kısaca birilerine öyle ufacık hesap kitabı yapamıyorsun demeden önce kendine bir bak. Senin yaptığın bunları bilmiyorsan cahillik, biliyorsan tam anlamıyla cambazlık.
Şu an verilmeyen bir verginin rahat ödenmesi için neden ekstra para verilsin?
32 bin ₺ gelire kadar %15 vergi + 32 bin ₺ yıllık gelirden sonra %20 vergi + tüm hepsine ek damga vergisi kadar cebinizden çıkmayan parayı da ekleyip hesabı tekrar yapın. Zira bu vergileri ödediğiniz için 2020 de agi ödeniyordu.
Kısaca bunu yapmak yerine 2020 yılının net ücretini ve şu anın net ücretini karşılaştırdım. Lakin siz illa da agi olsun derseniz, buyurun 2020 yılında alınıp şu anda alınmayan vergilerle hesaplayın.
Siz bir miktar bilgisizsiniz ayrıca bir miktar da cahil cesaretine sahipsiniz. Bilmeden fazlaca konuşuyorsunuz, yapmayın.

Ekran görüntüsü 2022-05-15 173623.png

Ayrıca burada olmayan fakat çoğu yerin 2020 yılında ödediği yol parası buna dahil değil. 2020 Yılında asgari ücrete ek olarak yaklaşık 200TL yol yardımı ödenmekteydi.

Siz bir miktar bilgisizsiniz ayrıca bir miktar da cahil cesaretine sahipsiniz. Bilmeden fazlaca konuşuyorsunuz, yapmayın.

Eki Görüntüle 1388782

Ayrıca burada olmayan fakat çoğu yerin 2020 yılında ödediği yol parası buna dahil değil. 2020 yılında asgari ücrete ek olarak yaklaşık 200TL yol yardımı ödenmekteydi.

Yol yardı mı? Asgari ücrette böyle bir kalem yok. Ayrıca dediğin gerçekten doğru, gelir vergisi dilimi değişince gelen ücret değişir diye düşünüyordum, agiyi arttırıyorlarmis kısaca 2.324₺ imiş. Lakin dediğin ücretle karşılaştırma yapsak dahi fiyatlarla baktığımızda markette 13-14₺ ye satıldığını göz önünde bulundurursak, 2020 de 309lt, şu an eğer 13'e alirsan 327, 14'e alırsan 303lt alıyorsun. Kısaca ilk yazıda yazdığımda 16₺ ye kadar alım gücü düşmemiş oluyor kısmı yanlışmış ve 14₺ ye kadar alım gücü düşmüyormuş. Yarın ne getirir bilinmez ama eğer ki bugün market fiyatlariyla kola bazında alım gücünü 2 yıl öncesiyle kıyaslarsak bir kayıp yok.
Benim anlatmaya çalıştığım şey, yukarıda da yazdığım gibi, 20₺ fiyatları en azından şu an görmek pek de mümkün değil özel aramak lazım, insanları yanlış bilgilendirmek hoş değil, başlık açılmasına değer bir konu olduğunu düşünmüyorum. Kolaya gelene kadar başka şeyler sayilabilir ama şu an market fiyatlarını kıyasladığımızda, alım gücü neredeyse aynı olan bir ürün hakkında başlık açmak veya trend topic yapmak saçma geliyor.

Yol yardı mı? Asgari ücrette böyle bir kalem yok.
Belirttiğim gibi çoğu yer bunu verir özellikle devlet kurumları; 2019'da döner sermaye biriminde 6 ay çalıştım, 180TL yol yardımı ve aylık 250TL civarı yemek yardımı adı altında ek ödeme yapıyorduk.

Yol ve yemek yardımı verilmeyen yerlerde de genelde servis ve yemekhane olur.

Kaç gündür bu haber vardı BİM'den aldım bugün 2.5 litre 13 küsur TL. 1.5lt ise 10.50kr

sanırım bu sadece tekel bayiler için geçerli

Yeni konular

Geri
Yukarı