Kola dökülen laptopu bilgisayarcı temizleyebilir mi?

Sueqraa

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Harry Potter'a tapıyorum.
SSD veya HDD modeli
Toshiba 512GB
Selam, Huawei D14 laptop kullanıyordum. bundan aylar önce üstüne kola döküldü ve bazı tuşları yapışmaya başladı doğal olarak. 3 gün önce garantiye temizlik yapılması talebiyle gönderdim ve bugün arayıp "sıvı teması olduğu için temizlik yapamayız, klavye paneli tamamen değişmeli 1100TL bedel ödemelisiniz." dediler, temizlik yapmaları için ikna edemeyince ürünü geri göndermelerini istedim. Bilgisayarcı bu bilgisayarın temizliğini yapabilir mi? Tuşların yapışması çözülsün yeter benim için. Bilgisayarda sıvı temasından dolayı donanımsal hiçbir sorun olmadı, muhtemelen klavyenin beyaz ışığı için altta silikon bir tabaka vardı ve bu yüzden parçalar zarar görmedi, sadece temizlik yapılması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Niçin sinirlendin merak ettim doğrusu? @kerem922

5 yıl önce; Fan temizliği ve işlemci macunu değişimi için verdim. Tanıdık / kaliteli bir servisti. 1 hafta kaldı arayıp sorunca gel al dediler. Temizlik bakım vs yapıldı denildi ama değişen bir şey yoktu. Bende bir iki YT videosu izledim. Sonra kendim söktüm. Bu hava fanından bir toz çıktı görmen lazım "kırk köyün iti doyar" o'dur kendim yapabiliyorsam yaparım yapamıyorsam çaresine bakarım.
Aynı servise 2 ay önce H110 anakart ve i5 7500 işlemci bıraktım. Anakartın BIOS güncellemesi yapılması lazımdı (6.nesil işlemci gerek). 1 ay beklettiler, yok chip değişecek vs oyaladılar. Bilmeyene yutturmaya çalışıyorlar. 250TL tokatladılar.. 6 nesil işlemci bulabilseydim ellerine düşmezdim.

5 yıl önce; Fan temizliği ve işlemci macunu değişimi için verdim. Tanıdık / kaliteli bir servisti. 1 hafta kaldı arayıp sorunca gel al dediler. Temizlik bakım vs yapıldı denildi ama değişen bir şey yoktu. Bende bir iki YT videosu izledim. Sonra kendim söktüm. Bu hava fanından bir toz çıktı görmen lazım "kırk köyün iti doyar" o'dur kendim yapabiliyorsam yaparım yapamıyorsam çaresine bakarım.
Aynı servise 2 ay önce H110 anakart ve i5 7500 işlemci bıraktım. Anakartın BIOS güncellemesi yapılması lazımdı (6.nesil işlemci gerek). 1 ay beklettiler, yok chip değişecek vs oyaladılar. Bilmeyene yutturmaya çalışıyorlar. 250TL tokatladılar.. 6 nesil işlemci bulabilseydim ellerine düşmezdim.
Bende o zamanlar bayağı küçüktüm zaten daha 5 sınıfa falan yeni geçmiştim. Hatta program kurmayı falan bilmiyordum o derece. O yüzden format için bilgisayarcıya götürmüştüm. Oda ram'i çalmış.

Bende o zamanlar bayağı küçüktüm zaten daha 5 sınıfa falan yeni geçmiştim. Hatta program kurmayı falan bilmiyordum o derece. O yüzden format için bilgisayarcıya götürmüştüm. Oda RAM'i çalmış.

Maalesef kaliteli esnaf/insan bulmak çok zor ülkemizde. O yüzden evde elektrik işleri hariç hemen her tamiratı yapmaya çalışıyorum.

Sanıldığı kadar zor değil, laptop söküp takmak.

Hocam bende sökmeye korktuğumdan 2.5 yıldır laptopun tozunu temizlemedim. Macun yenilemedim. Masaüstü PC varken her şeyi yapıyordum. En son laptop işlemcisi RDR2'de 98 dereceyi görünce artık beynime tak etti. Laptop temizleme kiti aldım şimdi. (Padarsey 79/1) Sökme araçları, statik bileklik falan var. Kargo 3 Ağustos'ta Almanya'dan geliyor. Yerse o zaman söküp temizleyeceğim. Temizlemezsek zaten kendi kendine yanacak.

Bu işi öğrenmenin yolu aynı markanın bakım onarım videolarına sürekli bakacaksın.

Söktüğün her vidanın ve parçanın yerini not alarak koyacaksın. Bunun için mıknatıslı vida tepsisi arıyorum.

İlk bakım & onarım denemesinde kamera hep kayıtta olacak. Neyi nerede yaptığını unutursan açar bakarsın. Hatta evde fazla telefon varsa birkaç açıdan, tepeden falan çekmek lazım. Bu yüzden de ucuz bir tripod alacağım.

Son olarak da laptopu sökerken Flex kablolarını koparmamak için çok hassas davranmak gerekiyor.

Hala araştırmalara devam ediyorum. Kargo gelene kadar bu işi çözmem lazım.
Laptop onarmak için 1-2 haftadır yaptığım araştırmayı konuyu açan arkadaşla da paylaşmak istedim. Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim.

Hocam bu kadar ekipman varsa YouTube kanalı açın.
😃

Hocam bende sökmeye korktuğumdan 2.5 yıldır laptopun tozunu temizlemedim. Macun yenilemedim. Masaüstü PC varken her şeyi yapıyordum. En son laptop işlemcisi RDR2'de 98 dereceyi görünce artık beynime tak etti. Laptop temizleme kiti aldım şimdi. (padarsey 79/1) sökme araçları, statik bileklik falan var. Kargo 3 Ağustos'ta Almanya'dan geliyor. Yerse o zaman söküp temizleyeceğim. Temizlemezsek zaten kendi kendine yanacak.

Bu işi öğrenmenin yolu aynı markanın bakım onarım videolarına sürekli bakacaksın.

Söktüğün her vidanın ve parçanın yerini not alarak koyacaksın. Bunun için mıknatıslı vida tepsisi arıyorum.

İlk bakım & onarım denemesinde kamera hep kayıtta olacak. Neyi nerede yaptığını unutursan açar bakarsın. Hatta evde fazla telefon varsa birkaç açıdan, tepeden falan çekmek lazım. Bu yüzden de ucuz bir tripod alacağım.

Son olarak da laptopu sökerken Flex kablolarını koparmamak için çok hassas davranmak gerekiyor.

Hala araştırmalara devam ediyorum. Kargo gelene kadar bu işi çözmem lazım.
Laptop onarmak için 1-2 haftadır yaptığım araştırmayı konuyu açan arkadaşla da paylaşmak istedim. Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim.

@kerem922 @Dantes07 @Lime_a
7 yıldır her sıkıntımda gittiğim bir bilgisayarcı, şimdiye kadar hiç sıkıntısı olmadı. Aynı zamanda Casper teknik servisliği yapmakta. Eğer yapabilir diyorsanız bilgisayar geldiği gibi götürüp göstereyim.

Geri
Yukarı