Koltukta laptop kullanımı ve ergonomi

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Arkadaşlar uzun yıllardır laptop kullanıyorum. En son masaüstü PC'yi 2002'de falan toplayıp bir süre kullandım. Laptop kullanımı ile beraber "rahatım" için koltuk, kanepe vs. oturuyorum. Rahat kelimesini tırnak içine aldım çünkü aslında omurgaya ve mideye yıllarca eziyet etmiş oldum. Bunun sonucu bel ve boyun fıtığı olarak döndü. Ben de Desktop PC istemediğimden, daha önce evde kullanılmayan, boyun destekli, tek kişilik bir koltuğa uygun bir masa koyarak, hibrit bir çözüm yaptım. Bel ve boyun ağrılarım büyük oranda gitti, kronik baş ağrılarım ise azalmış durumda ki en önemlisi bu. (fazla ağrı kesici kullanımı açısından). Yemekten sonra oluşan mide gazı sorununun ise çözümü yok maalesef. Tembellik etmeyip kalkıp mide gazı çıkana kadar (geğirme) evde dolaşmak lazım :)
Şimdi; şu anki çözümümde ayaklarımı uzatabiliyorum ama yeterince rahat değil. Koltuğum çok rahat olduğu, koltuğa uygun bir masa arayışındayım. Evde laptop kullananlar, bu konuda tecrübeleriniz var mı? Özellikle oyun oynarken uygun ergonomi sağlayacak bir çözüm arıyorum. Linkteki ürünler, hem yükseklik, hem açı-eğim ayarları, hem arkalarının boş olması (ayakları uzatmak için) hem de kendi ayakları koltuğun altına girerek öne doğru çekilebilmesi sayesinde uygun gözüküyor. Öte yandan sağlamlık açısından da bir o kadar dengesiz durmaktalar. Kullanan, deneyen var mı? Başka ne gibi çözümler önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim leptop kullanımım çok garip ve sağlık olarak boyunu etkiliyordur herhalde. Yatağıma uzanıyorum boynum dolgulu yumuşak yastığa dayalı leptopta karnımda. Haber, makale okuyup video izliyorum bu şekilde. Aşırı rahat. Ama uzun kullanmıyorum zaten o benim farklı modum. Bumblebee'nin araba hali gibi bir şey. En ergonomik hal; sallanmayan bir masa, yumuşak bir koltuk, belli bir mesafe ekrana uzaklık ve dik duruş.

Şu ürünü aldım; Tekerlekli Yükseklik ve Eğim Ayarlı Laptop Sehpası Ders Çalışma Çizim Masası

Daha gelmedi, bugün sipariş verdim. Bakalım işe yarayacak mı...
Şu ürünü aldım; Tekerlekli Yükseklik ve Eğim Ayarlı Laptop Sehpası Ders Çalışma Çizim Masası

Daha gelmedi, bugün sipariş verdim. Bakalım işe yarayacak mı...

Masanın malzemesi oldukça kaliteli, paketlenmesi güzel, içinden gerekli aparatlar falanda çıkıyor. Memnunum, tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı