KOMPAS 3D ile Solidworks karşılaştırma

HASRETKODAK

Femtopat
Herkese iyi günler;
Bugün son birkaç gündür araştırdığım Kompas-3D uygulamasını ve yıllardır bizimle birlikte (Öğrenci sürümünden bile para alan) olan SolidWorks uygulamasını karşılaştıracağım. İki uygulama da 3D ve 2D modelleme üzerine oluşturulmuş olup çizdiğimiz birçok parçayı birleştirebileceğimiz programlardır. Kompas-3D Naksan Metal -ASCON firmasının işbirliğiyle ülkemize hizmet veren bir program olmakla beraber bu programı ülkemize sunan firma metal alanındaki faaliyetlerinden bu güne gelmiştir.

ASCON 1989 yılından beri bu işi yürütmektedir. SolidWorks ise 1993 yılından itibaren bu işi yürütmektedir. Bir mühendislik okumuş ve aktifte özel bir firmada tasarımcı çalışmaktayım. İki programı 2D ve 3D tasarım yaparak karşılaştıracağım.
Öncelikle proje ekranımızı açtıktan sonra ekranda neler farklı geldi ve hangisi daha kolay göründü bundan başlamak isterim. Bu yazıyı paylaşmaktaki amacım kullandığım ve her ikisinin de eğitimini aldığım için insanların yanlış yönlendirilmesini istemediğim içindir.
1600423325814.png
1600423329992.png

İki programı da yan yana açtığımızda SolidWorks'ten alıştırıldığımız düzenin dışına çıkmış olduğunu görüyoruz. Biraz kurcalayınca aslında arayüz olarak kullanım kolaylıklarına sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Çizim düzlemi seçerken alıştırıldığımız ezber zihniyetinden uzak mühendislik öğrencilerinin hiçte zorlanmayacağı düzlem mantığı oluşturulmuş. xy yz xz şeklinde karşınıza çıkan düzlemleri isterseniz ön,üst,sağ olarakta kullanamaya devam edebilirsiniz. (Matematik bilmiyor musun? Sen mühendislik öğrencisi değil misin? gibi sorular sormayacağım bir mühendisin matematik zekası olmadan okul tamamlamayacağı aşikar J) Programda çizim yapmaya başlamak için önce düzlem seçip çizim açmanız gerekiyor.Sonrasın neredeyse tüm 3 Boyutlu programlarda olduğu gibi KOMPAS 3D‘nin de parametrik mantıkta çalıştığını orjine yaklaştığınızda çiziim ekranınızda çakışıklık simgesinin çıktığını görebilirsiniz. Bahsi geçen konu ile ile ilgili tıpkı SolidWorks programında kısayol atayabileceğiniz durum buradada mevcuttur.

Adsız.png
2.png

00000.png

Bu kısımda göründüğü gibi daire ve karenin alt kenarıyla ilişki atamak için yukarıda yazdığım kombinasyonu kullandıktan sonra bir pencere açıldı. Buradan bir çok ilişki tanıtıp çizimimizi daha iyi yapabiliyoruz fakat SW’de bunu göremedim.

Kompas-3D Youtube kanalına temel komutları öğrenmek için girdiğimde yeterli kaynağa ulaşamadım sosyal medyadan ulaşıp bu durumu paylaştığımda sıfırdan ileri seviye şeklinde flaşbellek içerisinde bulunan Solidworks ve diğer programların para ile sattıkları eğitim setini ücretsiz gönderdiler. Kaynakların neredeyse hepsi Rusça-İngilizce-Türkçe olduğu için doğal olarak aradığım bilgiye rahatlıkla ulaşabildim. Ayrıca öğrenci yada kendini geliştirmek isteyenler için kurs düzenlediklerini duydum bende eğitime katıldım gayet verimli geçti. Programın ismi Kopas-3D değil KOMPAS-3D dostlar. Bu bilgileri paylaşmayı kendime görev edinmemin nedenlerinden bir tanesi Programın Rus ve Türk ortak yapımı olmasından dolayı ayrıca birçok firmanın diğer programlarda yüklü tazminatlara çarptırılması ve hacizlerle tehdit edilmesidir. Aynı sistemi yıllar sonra kompas firması yapar mı bilemem ama benim anladığım ve gözlemlediğim piyasaya insanların işlerini görebilecek yüksek kalitede bir programı para hırsı olmadan sürmüş olmaları. Herkese iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı