Komut istemi ile Windows sürümünü öğrenme

system3264

Kilopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
Bilişim - Laptop Servisi
Arkadaşlar çökmüş bir işletim sisteminde yani işletim sistemi açılmıyor sadece onarma menüsünde komut istemini falan kullanabiliyorum. Format atmadan önce windows sürmünü öğrenmek istiyorum. "winver" komutu yada "systeminfo" komutu bu durumda işe yaramıyor. Ayrıca diski söküp de başka bir PC'ye bağlama şansım yok. Bunların dışında işletim sistemi versiyonunu başka bir öğrenme yöntemi var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar teşekkür ediyorum cevaplar için. Senaryoyu şöyle düşünelim. Adamın biri windows 7 den windows 10a ücretsiz yükseltme ile geçmiş. Sonra sistem çökmüş tekrar windows yüklemem gerekiyor. Eğer geçtiği sürümün aynısını kurarsan sorun olmuyor yine etkinleştirmeyi otomatik yapıyor. Bu bir çok durumda karşıma çıkıyor. Windows ortamında bunu bulmak çok kolay ama maalesef komut isteminde tespiti zor.

Live Linux ile lisans numaranızı öğrenebilirsiniz. Ardından Windows kurulumu sırasında lisansı girdiğinizde otomatik olarak Home veya Pro sürüm seçilir.

Ubuntu'yu live modda çalıştırıp:
sudo cat /sys/firmware/acpi/tables/MSDM komutu ile öğrenebilirsiniz.

veya
ls /sys/firmware/acpi/tables
ardından
sudo hd /sys/firmware/acpi/tables/MSDM

Ayrıca Windows 7'nin hangi sürümünden geçtiğini biliyorsanız yüklemeniz gereken sürümü öğrenebiliriz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı