Kondansatörlü mikrofonlar için güç adaptörü işe yarar mı?

Alameisus

Hectopat
Daha fazla  
YouTube üzerinde videolar çeken birisiyim, ağırlıklı olarak oyun üzerinden gitsem de farklı konularda da videolar yapıyorum. Elimde Sennheiser'ın üretmiş olduğu GSP 300 kulaklık var ve onun mikrofonunu kullanıyorum. Fakat kayıt programı ile kayıt alırken, ne kadar ayar yaparsam yapayım dip sesi yok edemiyorum. Gürültü bastırma, gürültü filtresi gibi pek çok yolu denedim fakat pek bir sonuç alamadım. Bu da beni kondansatörlü mikrofonları kullanmaya itti. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda BM-800 almaya karar verdim, çok fazla bütçem yok çünkü. Fakat şöyle bir sorun var ki kondansatörlü mikrofonlar için 48V Phantom Power güç gerekiyormuş fakat harici bir ses kartım yok maalesef. USB ses kartları zaten pek işe yaramıyor. Amazon'da Neewer'ın üretmiş olduğu 48V Phantom Power güç veren bir adaptör buldum. Bunu BM-800 veya farklı bir kondansatörlü mikrofona bağlarsak, ses kartı seviyesinde veya ona yakın seviyede kayıt alabilir miyiz acaba ? Konu hakkında bilgisi olanlar varsa, yardım ederse çok memnun kalırım. Zira ona göre sipariş vereceğim. Bir de GSP 300'ün mikrofonu kaliteli, sadece dip ses çok sıkıntı çıkarıyor. Onu yok etmenin farklı bir yolunu biliyorsanız onu da yazabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Neewer 48V Phantom Power ;

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorununun çözümü kaliteli mikrofon değil hacım. Çok para harcamana gerek yok o yüzden, aynı sorun onda da olacak çünkü. Bunun için microphone shield ya da box yaparsan/satın alırsan dip sesi izole edebilirsin büyük ölçüde.

Kayıttan sonra sesi izole etmek çok zahmetli bir iş. Bunu DAW'larda yapabilirsin EQ ile ama tam çözüme ulaşır mısın bilmiyorum. Ayrıyeten FL Studio'nun kendi içinde stock olarak Fruity Love Philter adında bir vst var. Oradan Noise gate presetiyle dip sesi tamamen kesebilirsin. Ama onun tek bir falsosu çok kısık konuştuğun yerleri abuk subuk bi şekilde izole eder.

selamlar, kondansatörlü mikrofon için phantom power alıp almamak gerektiğini öğrenebildiniz mi, alırsak da ses kartına yakın bi performans sağlayabilir mi?

Power sadece mikrofonun daha yüksek ses desibeline ulaşmasına yardımcı olur eğer OBS ile kayıt almak isteniyorsa OBS içersinde mikrofon efektleri ile mikrofon kalitesi arttırılabilir. Ama power dB'i artırır daha güçlü ses üretir ve ufak rötüşler yapar. Gerçekten kaliteli bir ses elde etmek istiyorsanız powerlı mix satın alabilirsiniz.

Geri
Yukarı