Konsollarda Blu ray ne işe yarıyor?

Fabyanels

Decapat
Daha fazla  
Konsollarla ilgili çok fazla bir şey bilmiyorum. Bu CD'ler PS5'e takılınca konsola kopyalanıyor ve sonra CD bir işimize yaramıyor diye biliyorum. PS5'in blu ray okutucusu 4K, 2K olunca ne fark ediyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kutulu PS4/PS5 oyunlarını oynamana yarıyor tabii ki. Dijital versiyonda bu olmadığı için koleksiyonunun çöpe gitmesi demektir bu.

Blu-RAY teknolojisi (BD) aslında DVD'nin farklı bir bakış açısı. Teknolojisi farklı, depolaması daha fazla.

Tek katmanlı DVD 4.5GB, çift katman 8 küsur GB depolamaya sahip.

Ama BD'lerde tek katman 50, çift katman 100 GB'a kadar veri depolanabilyor. Hatta bu rakam 200 GB'ta kadar çıkıyor.

Son çıkan oyunları CD'ye başsan yüzlerce, DVD'ye bassan yine yüzlerce, tek bir BD bile yememeye 2-3 BD kullanıldığını duydum. Örnek RDR.

Yüksek kaliteli 2160P(4K) film, video çok yaygın. Halen daha diskli satılıyor ki adamlar üretiyor. Satılmasa niye üretilsin? Arz-talep.

Yüksek kaliteli medyalar da yine aynı şekilde yüksek dosya boyutlarına sahip. Korsan paylaşım sitelerinden 4K filmlerin ve son çıkan oyunların dosya büyüklüklerine bakabilirsin.

Bu kadar dosya büyüklüğü yüzünden BD kullanılıyor.

Düzenleme: CD işe yaramıyor olayı değil. PS5'i bilmiyorum ama PS4'de dediğin kısmen doğru, kısmen yanlış. Diski takıp yükleme yapıyorsun, ama daha sonra, diski çıkarıp oynamak istediğin zaman tekrar diski takıyorsun. Disksiz oyun başlamıyor. PS5'te de bu sistemin çalıştığını düşünüyorum, yoksa fiziksel kopya elden ele dağılır, 1 diski binlerce kişi kullanır.

Blu-Ray, DVD veya VCD gibi bir disk depolama teknolojisidir ve diğer disklere göre kat kat daha fazla veri tutabilir. Disk lisans anahtarı görevi görüyor. Blu-Ray'ın okuma hızı, tepki süresi ve IOPS değerleri HDD ve SSD kadar hızlı olmadığı için oyunu diskten çalıştırmak günümüz oyunlarında imkansız. O yüzden kopyalanıyor ki oyunda donmalar ve takılmalar olmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı