HDMI 2.1 konsollarda ne işe yarar?

Itachii

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC'den konsola geçtim. Henüz almadım. PS5 alacağım. HDMI 2.1 girişli televizyon almamı önerdiler. LG 49 nano 866'na televizyonu alacağım. Gerçek yenileme hızı 100 Hz frekans hızı vs 60 Hz HDMI 2.1 var yazıyor. Peki nedir bu HDMI 2.1? Ne işe yarar? Konsollar için neden önemli? Ne faydası vardır?

Peki nasıl alınıyor bu 120 FPS hocam ne yapmam lazım hangi televizyonu almam lazım çok bunaldım hala cevap bulamadım 100Hz bir televizyon 120 FPS kilidini açabiliyor değil mi?

Arkadaşlar PC'den konsola geçtim. Henüz almadım. PS5 alacağım. HDMI 2.1 girişli televizyon almamı önerdiler. LG 49 nano 866'na televizyonu alacağım. Gerçek yenileme hızı 100 Hz frekans hızı vs 60 Hz HDMI 2.1 var yazıyor. Peki nedir bu HDMI 2.1? Ne işe yarar? Konsollar için neden önemli? Ne faydası vardır?
Destekleyen PS5 oyunlarında (Dirt 5, Rainbow Six Siege, Call of Duty Warzone, Call of Duty Black Ops Cold War, Nioh, Fortnite, Devil May Cry 5 gibi) 4K 120 FPS almanızı sağlar.

Bunun için HDMI 2.1 çıkışına sahip 100Hz bir televizyon almanız gerekmektedir.

Destekleyen PS5 oyunlarında (Dirt 5, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, Call of Duty Warzone, Call of Duty Black Ops Cold War, Nioh, Fortnite, Devil May Cry 5 gibi) 4K 120 FPS almanızı sağlar.

Bunun için HDMI 2.1 çıkışına sahip 100Hz bir televizyon almanız gerekmektedir.

HDMI 2.1 olmayıp da diğer türlü 120 FPS nasıl alınır televizyonda? 1080p değil mi? 50” bir ekranda 1080p 120 FPS kötü olmaz mı?

Yani sorduğun şey 100 Hz panel de 4K 120 FPS nasıl alınır diyorsan çoğu 100Hz TV HDMI 2.1 ile 4K 120 FPS verir. Ama sorun şu PS5 120 FPS vermez. Ama konsolun özelliklerinden tamamen yararlanmak için 2.1 olan bir TV gerekli. Üzerine çok düşünebilecek bir konu değil. Seçtiğin TV uygun konsol için. Ama bütçeni arttırabilirsen Samsung Q80t serisini öneririm 1500 TL falan daha fazla ama yeni nesil konsol için çok daha iyi. Gecikme süresi seçtiğin TV'ye göre çok daha az.

Yani sorduğun şey 100 Hz panel de 4K 120 FPS nasıl alınır diyorsan çoğu 100Hz TV HDMI 2.1 ile 4K 120 FPS verir. Ama sorun şu PS5 120 FPS vermez. Ama konsolun özelliklerinden tamamen yararlanmak için 2.1 olan bir TV gerekli. Üzerine çok düşünebilecek bir konu değil. Seçtiğin TV uygun konsol için. Ama bütçeni arttırabilirsen Samsung Q80t serisini öneririm 1500 TL falan daha fazla ama yeni nesil konsol için çok daha iyi. Gecikme süresi seçtiğin TV'ye göre çok daha az.

Aldım dostum bu TV'yi çok iyi bir TV konsol için yabancı oyuncularında çoğu TV'de bu TV ile oynuyorlar.

Geri
Yukarı