Kontrollü bir şekilde mining yapmanın ekran kartına zararı olur mu?

basganmemduh

Decapat
Sıcaklık değerleri stabil ve 85 dereceyi geçmeden, ekran kartı fanına çok bindirmeden yapılan mining in ekran kartına zararı olur mu? Yani fanları ve sıcaklığı kontrol altında tuttuğum sürece ömrü kısalır mı veya performans kaybı yaşatır mı?
Tahminen herkes ömrü kısalır vs diyecek ama sonuçta üst düzey oyun oynarken de kart %99 yük ile çalışıyor ve hiç durmadan 10-15 saay oynayabilen profesyonel e-sporcular var o zaman onların kartı da hemen perte çıkardı?
Yani asıl sorum şu: Mining yapmanın fiziksel olarak (ısıyı arttırması ve fanların çok dönmesi ) dışında yazılımsal olarak oyun oynamak ile bir zarar farkı var mı?
Yani 15 saat üst düzey oyun oynamak ile mining yapmak aynı zararları vermez mi?

Son düzenleme:
Kontrollü miningin bir zararı olmaz. Ayrıca 85 derece çekirdek ısısını kastediyorsan orada bir hata var. Mining de çekirdek hızının kazıma etkisi yok o yüzden çekirdek hızını düşürüyoruz. Genelde çekirdekler 40-55 derece de çalışıyor. Ayrıca watt kısıyoruz, ısınmanın ve elektriğin önüne geçiyoruz tek yaptığımız RAM'lere O.C yapmak. RAM' ler ise en dayanıklı parçalardan biri 100+ derecelere rahat dayanabilen parçalardır. Fan hızını ise ben 40-60 arası kullanıyorum karta göre. Bazıları zorlayıp 100 yapıyor tercih meselesi.
Ayrıca kart dışında kullanılan anakart, PSU ve prizde çok önemli. Mesela benim PSU FSP Aurum PT 1200W. Tier listte en tepedeki modellerden, bu yüzden kart stabil ve sağlıklı çalışıyor ama Everest marka kullanılırsa bi kesintide kalıcı zarar gelebilir. Bu zarar hemen farkedilmeyebilir ama ileride acısı çıkabilir. Herşey bir bütün işi düzgün yaparsan hiçbir zararı olmaz işte bu 'Kontrollü' dediğin şey. Bilen yaparsa sorun yok, işten anlamayan ya da özensiz biri yaparsa sıkıntı. Bizim evdeki binadaki kablolar sağlam, akım korumalı priz var, buz gibi odada kartlar, sağlam PSU ve anakartta, sürekli yanımda ve denetimimde. Hiç sorun olmuyor hatta oyun oynarken kartlara daha çok yük biniyor. Oyuncu kartı ya da mining ya da render kartı olsun temiz kullanılan kart sağlamdır, bu kadar basit. Zaten bu ürünler kaliteli ürünler kolay bozulan parçalar değil. Benim en son patlayan kartım 1050Ti idi 3+ yıl devirdi ondan önceki 9800gt idi 8 yıl sonra patlamış ki ikisine de hiç bakım yapmamıştım.

Kontrollü miningin bir zararı olmaz. Ayrıca 85 derece çekirdek ısısını kastediyorsan orada bir hata var. Mining de çekirdek hızının kazıma etkisi yok o yüzden çekirdek hızını düşürüyoruz. Genelde çekirdekler 40-55 derece de çalışıyor. Ayrıca Watt kısıyoruz, ısınmanın ve elektriğin önüne geçiyoruz tek yaptığımız RAM'lere O.C yapmak. RAM'ler ise en dayanıklı parçalardan biri 100+ derecelere rahat dayanabilen parçalardır. Fan hızını ise ben 40-60 arası kullanıyorum karta göre. Bazıları zorlayıp 100 yapıyor tercih meselesi.
Ayrıca kart dışında kullanılan anakart, PSU ve prizde çok önemli. Mesela benim PSU FSP aurum pt 1200W. Tier listte en tepedeki modellerden, bu yüzden kart stabil ve sağlıklı çalışıyor ama Everest marka kullanılırsa bir kesintide kalıcı zarar gelebilir. Bu zarar hemen farkedilmeyebilir ama ileride acısı çıkabilir. Her şey bir bütün işi düzgün yaparsan hiçbir zararı olmaz işte bu 'kontrollü' dediğin şey. Bilen yaparsa sorun yok, işten anlamayan ya da özensiz biri yaparsa sıkıntı. Bizim evdeki binadaki kablolar sağlam, akım korumalı priz var, buz gibi odada kartlar, sağlam PSU ve anakartta, sürekli yanımda ve denetimimde. Hiç sorun olmuyor hatta oyun oynarken kartlara daha çok yük biniyor. Oyuncu kartı ya da mining ya da render kartı olsun temiz kullanılan kart sağlamdır, bu kadar basit. Zaten bu ürünler kaliteli ürünler kolay bozulan parçalar değil. Benim en son patlayan kartım 1050 Ti idi 3+ yıl devirdi ondan önceki 9800GT idi 8 yıl sonra patlamış ki ikisine de hiç bakım yapmamıştım.

Anladım hocam, ben rig kurmadım bir tane bilgisayar kasam var ve ekran kartıma bir şey olmasını istemiyorum açıkçası yenilecek maddi durumum da yok.
Günlerce haftalarca mining yapsam bir zararı olmaz diyorsunuz anladığım kadarıyla.
Bana Max verim sağlayabileceğim ve aynı zamanda en önemlisi kartın sağlığını düşünen bir plan çıkarabilir misiniz GPU Tweak 2 programımdan SS atsam yardımcı olabilir misiniz? Clock hızı Memory hızı falan dediniz onlar için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Anladım hocam, ben rig kurmadım bir tane bilgisayar kasam var ve ekran kartıma bir şey olmasını istemiyorum açıkçası yenilecek maddi durumum da yok.
Günlerce haftalarca mining yapsam bir zararı olmaz diyorsunuz anladığım kadarıyla.
Bana Max verim sağlayabileceğim ve aynı zamanda en önemlisi kartın sağlığını düşünen bir plan çıkarabilir misiniz GPU Tweak 2 programımdan SS atsam yardımcı olabilir misiniz? Clock hızı Memory hızı falan dediniz onlar için yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• fan hızı ayarı.png
    fan hızı ayarı.png
    89,2 KB · Görüntüleme: 179
  • genel ayarlar.png
    genel ayarlar.png
    188,1 KB · Görüntüleme: 186
Ben Windows' ta kullanmıyorum. Hiveos da kullanıyorum. Çekirdeğe - 200 RAM' lere de önce 500 veriyorum sonra kademeli olarak +50 arttırıyorum. Bunun nedeni O.C yüksek olunca her zaman yüksek kazım değeri vermiyor bazen fazla O.C kazımı düşürüyor. Sıkıntı olduğunda O.C ayarı iyi olmadığında HiveOs sistemi yeniden başlatıp hata raporu veriyor, önceki ayarda bırakıyorum. Güç limitine gelirsek %20 kısıyorum, fanları otomatikte bırakıyorum, ısınma varsa 50 derece veriyorum max 55 veriyorum.
Bunları program açıkken yapman lazım. Ben HiveOs' da yapıyorum sen Windows'ta yapacaksan Nicehash' de yapabilirsin. Ayrıca Nicehash'de otomatik O.C ' de var.

Ben Windows' ta kullanmıyorum. Hiveos da kullanıyorum. Çekirdeğe - 200 RAM' lere de önce 500 veriyorum sonra kademeli olarak +50 arttırıyorum. Bunun nedeni O.C yüksek olunca her zaman yüksek kazım değeri vermiyor bazen fazla O.C kazımı düşürüyor. Sıkıntı olduğunda O.C ayarı iyi olmadığında HiveOs sistemi yeniden başlatıp hata raporu veriyor, önceki ayarda bırakıyorum. Güç limitine gelirsek %20 kısıyorum, fanları otomatikte bırakıyorum, ısınma varsa 50 derece veriyorum max 55 veriyorum.
Bunları program açıkken yapman lazım. Ben HiveOs' da yapıyorum sen Windows'ta yapacaksan Nicehash' de yapabilirsin. Ayrıca Nicehash'de otomatik O.C ' de var.
Hocam nicehash falan kullanmasını bilmiyorum da bu ekran resimlerini attığım menüden yönlendirme şansınız var mıydı ? Eğer windowsta kullanmadığını için burdaki menüyü bilmiyorsanız sorun yok yine de cevaplarınız için teşekkür ederim

Hocam nicehash falan kullanmasını bilmiyorum da bu ekran resimlerini attığım menüden yönlendirme şansınız var mıydı ? Eğer windowsta kullanmadığını için burdaki menüyü bilmiyorsanız sorun yok yine de cevaplarınız için teşekkür ederim.
Dediğim gibi yaparsan sorun olmaz. Çekirdeği 200 düşür, Ram'leri 500 arttır sonra kademeli olarak +50 arttır hata verene kadar. Voltajı da %20 düşür fanı 50 ver tmmdır.

Geri
Yukarı