Konu anlatımlı kitap vs videolu anlatım

Mustafa Aşkın

Decapat
Selamünaleyküm. Hayırlı günler arkadaşlar herkese çalışmalarında başarılar.

Ben genel bir soru sormak istiyorum.

TYT ve AYT için konu anlatımlı bir kaynaktan çalıştıktan sonra testlere yönelmek mi yoksa video üzerinden konu anlatım dinleyip testlere yönelmek mi?

Açıkçası kendi düşünceme göre videolu anlatımların uzun olduğunu düşünüyorum. Onun dışında konu anlatımlı bir kitaptan çalışmanın; bir konuda anlamadığın bir noktanın üzerine düşerek kendi çaban ile konuyu öğrenme faktörü olduğundan dolayı daha mantıklı bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Siz değerli arkadaşlarımın düşünceleri çok önemli.

Artıları ve eskileri nelerdir bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olacağım. Çok teşekkür ederim.

Not: Elimde palme fizik TYT konu anlatımı, merkez yayınları TYT fizik konu anlatımı ve karaağaç fasikülleri bulunmakta.(bunu her ders için en az 2 konu anlatım kaynağına sahip olduğumu söyleyebilirim)

Not: Sınava bu sene gireceğim fakat bazı nedenlerden ötürü üniversiteye gitmeyeceğim kazansam bile. Dolayısıyla şimdiden itibaren TYT asılıp ilerleyen süreçte AYT ile 2022 YKS için çalışıyorum diyebilirim. Tabiri caiz ise mezuna bırakmak.

Hocam ben video anlatım ile birkaç ay vakit kaybettim. Tamam güzel anlatılıyor ancak hiçbir test ve denemede o basitlik düzeyinde soru bulunmuyor. Benim tavsiyem sözel konular için zaten video gerekli değil diye düşünüyorum. Ancak matematik ve FKB için MEB kitaplarını kullanın, anlamadığınız noktalarda belirli konular için de video anlatımlara bakın derim. Kısaca MEB çizgisinden ayrılmayın özellikle FKB kısmında devlet kitapları çok iyi durumda.

Hocam ben video anlatım ile birkaç ay vakit kaybettim. Tamam güzel anlatılıyor ancak hiçbir test ve denemede o basitlik düzeyinde soru bulunmuyor. Benim tavsiyem sözel konular için zaten video gerekli değil diye düşünüyorum. Ancak matematik ve fkb için MEB kitaplarını kullanın, anlamadığınız noktalarda belirli konular için de video anlatımlara bakın derim. Kısaca MEB çizgisinden ayrılmayın özellikle fkb kısmında devlet kitapları çok iyi durumda.

Kesinlikle katılıyorum. Çok teşekkür ederim. Örneğin limit konusunda yeni başladığımda anlayamadığım bir yer karşıma çıkınca insan gerçekten çabalayınca kafasına sokmayı başarıyor diyebilirim.
Ayrıca bireysel çalıştığımda da video izlemeye göre daha fazla verim aldığımı düşünüyorum.
Sürekli içten seslendirme yaparak hafızama kazıyorum. Açıkçası MEB kitapları bu konuda nimet sayılır dediğiniz gibi.
Konu anlatımlı kaynak daha iyi olur bence. Videolar fazla uzun.
Bende bu şekilde düşünüyorum hocam.Teşekkür ederim.

Ben genelde konu anlatımlı kitap üzerinden gittim ama anlamadığım yerlerde x2 hızda YouTube videoları da dinlemiştim. Yine de bir soru tipini nasıl çözeceğinizi kendiniz keşfederseniz bir daha unutmazsınız, videolarda ise biraz ezbere kaçıyor iş. Ben daha detaylı olsun diye 9-10-11'de aldığım konu anlatımlı kitaplardan gitmiştim hatta, özellikle eskiden ders dinlerken kitabın üstüne aldığım notlar falan çok faydalı olmuştu.

Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum, konu yakın bir tarihte açıldığı için ekstra bir konu açma gereği duymadım. Biyoloji ve Kimya gibi konuları Palme Konu anlatımı kitabından götürmek istiyorum çünkü ne kadar istesem de video ile sanki bir şeyler eksik kalıyormuş gibime geliyor. Bu sene hedefimden çok geri kaldım ve büyük ihtimalle seneye tekrar gireceğim (son şansım bir daha da denemem) ve o zaman Biyoloji, Kimya, Türkçe ve Sosyal derslerini kitaptan çalışmayı hedefliyorum. Matematik, Geometri ve Fizik ise video anlatımından.

Geri
Yukarı