Konuşma sınavı zor mu?

Malum bu Yusuf tekin yüzünden böyle bir sınav şeyi eklendi. Konuşma sınavı nasıl? Stres oluyorum doğru konuşamazsam diye. Giren arkadaşlardan da biraz tüyo almak istedim açıkçası.

Sizce stres olunacak bir şey mi konuşma sınavı?
Geçenlerde edebiyat için olduk, eee aaa gibi sözcüklerden kaçının. Çok hızlı anlatmayın, duraksama yerlerinde durun. Etkileyici bir başlangıç yapın, adını soy adını söyleyip olmayı istediğin mesleği söyleyerek başlayabilirsin. Daha sonra anlatacağın konuda daldan dala atlama, sırayla anlat. Örneklendirmeyi de unutma.

Malum bu Yusuf tekin yüzünden böyle bir sınav şeyi eklendi. Konuşma sınavı nasıl? Stres oluyorum doğru konuşamazsam diye. Giren arkadaşlardan da biraz tüyo almak istedim açıkçası.

Sizce stres olunacak bir şey mi konuşma sınavı?

Bizde kolaydı ayrıca kriterlerde buydu.

WhatsApp Görsel 2023-11-03 saat 19.19.27_03258637.jpg

Herkes uzun uzun ne yapması gerektiğini anlatmış lakin bu konuşma sınavı ciddiye alınacak bir şey değil. Normal insan gibi bir şey hakkında konuş hoca tam puan verir. Zaten 15 puan etkiliyor sınavı. Kafaya takma.

Ben Türkçe öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Okullar da staja gidiyor, ders veriyoruz. Hocanızın uygulama kriteri farklı olsa da yapman gereken hazırlıklı veya hazırlıksız bir konu hakkında 5 dakika konuşma yapman. Çok zor olmasa gerek. Konu vermediyse işin daha kolay ilgi alanında olan herhangi bir şey hakkında konuşma yapabilirsin.

Bizim Edebiyatçı okudunuğuz bir kitabı anlatın demişti. Ben haliyle en son 10 yıl önce kitap okuduğum için Metro 2033'ün oyununu anlattım kitaptan uyarlanma bir oyun olduğu için. Tabii ben biraz heyecan yapan biriyim, konuşurken takıldığım oldu ama bizim hoca iyimser biri olduğu için çok takmadı 100 verip geçmiştir. Hocana göre değişir vereceği puan.

Ben kekeme olduğum halde girip 100 aldıysam hoca sana hayli hayli verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı