Konuşurken neden kelime yutarız?

Genetikte konuşamama zorluğu... Olabilir. İlk defa duyuyorum. Bilmiyorum bunu.

Ve, ne yapsın? Duvarla falan mı konuşsun? Kitap çok daha rahat bir çözüm.
Genetikte varsa zordur zaten.
Ayriyeten sosyalleşebilir. yada en basitinden oyunlarda insanlarla sesli iletişim kurabilir ve bu şekilde diksiyonunu geliştirir. illa duvarla konuşsun demiyorum ben. Kitap rahat çözümdür orası ayrı ama sadece kitapla olmaz biraz birileriyle iletişim de kurması gerekiyor.

Genetikte varsa zordur zaten.
Ayrıyeten sosyalleşebilir. Ya da en basitinden oyunlarda insanlarla sesli iletişim kurabilir ve bu şekilde diksiyonunu geliştirir. İlla duvarla konuşsun demiyorum ben. Kitap rahat çözümdür orası ayrı ama sadece kitapla olmaz biraz birileriyle iletişim de kurması gerekiyor.

Kitap okudukça daha da iletişim kurabilir. Bu arada, sanalda işlemiyor o iş. Kendimi bildim bileli sanaldayım. Sanaldaki konuşman pek gerçek hayata etki etmiyor açıkçası.

Kitap okudukça daha da iletişim kurabilir. Bu arada, sanalda işlemiyor o iş. Kendimi bildim bileli sanaldayım. Sanaldaki konuşman pek gerçek hayata etki etmiyor açıkçası.
Sonuç olarak iletişim halindesin, ister sanalda, ister gerçekte. ister istemez geliştirirsin kendini. Ben Azerbaycanlıyım, yıllardır sanalda Türklerle iletişim halindeyim, hem türkçemi, hemde diksiyonumu geliştirdim. şu anda bir Türk gibi konuşabiliyorum.

Sonuç olarak iletişim halindesin, ister sanalda, ister gerçekte. İster istemez geliştirirsin kendini. Ben azerbaycanlıyım, yıllardır sanalda türklerle iletişim halindeyim, hem türkçemi, hem de diksiyonumu geliştirdim. Şu anda bir Türk gibi konuşabiliyorum.

Dostum, emin ol ki o yüzü görmek ile görmemek arasında dağlar kadar fark var. Gerçek olmadığı sürece gelişim ya aşırı az, ya da hiç olmaz. Türkçen gelişmiştir ona bir şey diyemem doğrudur fakat, diksiyon vb geliştiremezsin sanal ile. Ben de 2018 yılından beri Discord kullanıyorum. Sizce bunu bilemeyecek miyim? Gerçek hayatta insanlarla konuşmazsa olmaz.

Dostum, emin ol ki o yüzü görmek ile görmemek arasında dağlar kadar fark var. Gerçek olmadığı sürece gelişim ya aşırı az, ya da hiç olmaz. Türkçen gelişmiştir ona bir şey diyemem doğrudur fakat, diksiyon vb geliştiremezsin sanal ile. Ben de 2018 yılından beri Discord kullanıyorum. Sizce bunu bilemeyecek miyim? Gerçek hayatta insanlarla konuşmazsa olmaz.
Güzel kardeşim, sanalda sen de gelişmedi diye herkeste mi gelişmeyecek? genelleme yapmayınız. bende bizzat olarak gelişti şu anda çok güzel konuşabiliyorum. konuştuğum yaşça büyük, yaşça küçük her türden kişiler türkçemin, diksiyonumun güzel olduğunu söyledi. Haklısın bir bakıma hak veriyorum gerçekte birisiyle konuşmak, sanalda birisiyle konuşmak farklıdır. lakin genelleme yaparak gelişemez diyemeyiz. gelişeni vardır gelişemeyeni vardır.

Güzel kardeşim, sanalda sen de gelişmedi diye herkeste mi gelişmeyecek? Genelleme yapmayınız. Bende bizzat olarak gelişti şu anda çok güzel konuşabiliyorum. Konuştuğum yaşça büyük, yaşça küçük her türden kişiler türkçemin, diksiyonumun güzel olduğunu söyledi. Haklısın bir bakıma hak veriyorum gerçekte birisiyle konuşmak, sanalda birisiyle konuşmak farklıdır. Lakin genelleme yaparak gelişemez diyemeyiz. Gelişeni vardır gelişemeyeni vardır.

Sanlada ayrı bir diksiyon ile, gerçek hayatta ayrı bir diksiyon ile konuşuyor insan o yüzü görmeyince. Ve evet aslında, genelleme yapmamak gerekiyor. Bu konuda özür dilerim. Fakat, bence bu dediğinizi daha az yapıp, çok daha kitap okumalı. Az bir müddet sonra da gerçek hayata geçmeli. Daha hızlı gelişebilir bence.

Dediğiniz Mecbur değil. Siz bunu nereden çıkardınız? Bakın, gerçekten konuşur halde diksiyon geliştirmenin ve kitap okuyarak geliştirmek arasında ne kadar fark var bilmiyorum ama, emin olun ki kitap okumak da çok geliştiriyor. Kelime dağarcığını da yükseltiyor ki, bu önemli bir şey, çünkü bir cümle veya bir şey düşünürken bildiğin kelimelere göre de düşünüyorsun. Bol bol okursa yazan arkadaş bence aşar bu sorunu bir süre sonra.
Teşekkürler haklısın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı