Konut kredisi ile ev alınır mı?

Arkadaşlar hepinize merhaba. Konut kredisi ile ev satın almak istiyoruz. Ama bizim fazla maddi durumumuz olmadığı için fazla ücret ödeyemiyoruz. Konut kredisi yardımcı olur mu sizce? Faizsiz veya az faizli kredi çekmek istiyoruz. 100 - 500K arası. Ayda 10 bin TL ödeyerek ve az faizli bir şekilde ödemek istiyoruz. Ben hiçbir şey bilmediğim için size söylemek istiyorum. Eğer 100 bin veya 500 bin arası kredi çekersek ayda kaç TL vermemiz gerekiyor ve faiz nasıl bir şey? Rica etsem söyleyebilir misiniz?
Kredi çekmek için öncelikle evin krediye uygun olması gerek. Bu durum sağlandığında çeşitli parametrelere göre evin değerinin yüzde kaçına kredi çıkar diye bakıyorlar. Faiz oranı zaten bankalarda belli.

Ardından ödeme planı belirlenir. Banka evine tedbir koyar. Eğer krediyi ödemezsen evi sattırır kendilerine olan borcu alır, kalanı senin hesabına geçer.

İnternette en düşük aylık ödeme İş Bankası olarak gözüküyor. 500 bin TL'nin geri ödemesi 10 yıllda 3 katından daha fazla. Üstelik yaşayan var mı bilmem ama faiz anlık yükselince borcunda otomatik yükseldiği söylentileri var. Yani ödedin 200 bin borcun kaldı faizi artırdılar 300 bin borcun oldu gibi.

Son 2 cümleden emin değilim ben yaşamadım ama yaşadığını söyleyenler var. Dolayısıyla bunu bir bilenle konuşman daha doğru olur.

Emin degilsen yazmasan keşke.

Geri
Yukarı