Kopyala Yapıştır Kuralı Değişmeli!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Gerek

Hectopat
Makaleler
1
Konuyu başından sonuna okursanız şimdiden teşekkürler.

Technopat sosyal’in 12. kuralı olan “kopyala yapıştır konu” hakkında yanlış olduğunu düşündüğüm birkaç şeyi belirtmek istiyorum, başlığı (eğer konu açılır ama değişmezse) anlayamayanlar olduysa; bu kural kalkmalı demiyorum, sadece bazen çok can sıkıcı olabildiğinden her durumda olmasa bile, değişmesinin iyi bir şey olacağından söz edeceğim.

Bu kuralın birçok yerde çok yararlı olacağını düşünüyorum:

Çalıntı konuları engellemede güzel bir yol olabilir, amacı olmayan “hit” kasma konularında güzel bir engelleyici olabilir, ya da bir soruyu birçok foruma spamlamayı engellemek adına güzel bir çare olabilir, ancak; şu anki kullanımının doğru olmadığını düşünüyorum.

Çok basit bir şekilde bir iki örnekle açıklayayım:

Geçen gün açmaya çalıştığım, sadece bir anime hakkındaki görüşlerim ve sizin görüşlerinizi sorduğum konunun “kopyala yapıştır” konu dolayısıyla açılmaması bana hiçbir şekilde mantıklı gelmiyor. Her şeyden önce buraya tekrar aynı şeyi yazmam için geçerli bir sebep olmadığını düşünüyorum, benim fikirlerim ya da söylemek istediklerim buraya yazarken nasıl değişebilir ki? O an gözüme güzel gözüktüğü ve buradaki üyelerin de fikirlerini merak ettiğim için hızlı bir şekilde konuyu buraya da atmak istedim, birkaç kelimenin yerini değiştirmek ya da ekleyip çıkarmak ne kadar etkili bilmiyorum ancak, ekstra bir şeyler ekledim. Lakin konu tabii ki açılmadı, keza bildirim de gelmedi (açıkçası birkaç saat boyunca bir cevap gelir mi diye bekledim).

Şikayetimi moderasyon ekibine de belirttim tabii ki:

Geçen gün açmaya çalıştığım “attack on titan (shingeki no kyojin)” konusunun neden açılmadığını geçtim açılmayışına dair bir bildiri bile gelmedi. Ben de kimsenin mesaj yazmadığını bile düşündüm.

Neden böyle bir şey yaptığınızı bilmiyorum, kopyala yapıştır konu için bile fazla “konu dışı” sayılabilecek bir konu, diğer forumda da yazı tamamen bana ait ve bu forumdaki birçok üyeye değer verdiğim için konuyu buraya “da” açmak istedim, bunun neresi yanlış?

Kendi yazdığım bir konuyu buraya aktarıp ban yemem doğru değil. Ki bakın ben yazmamış olsam başkasından çalmış olsam yine haklısınız derdim. Ancak tamamen görüşlerimi içeren bir konu kendisi, ben “ekran kartımı nereye takacağım” gibi bir konuyu kopyala/yapıştır etmedim. Görüşlerimi içeren bir konuyu aktardım, görüşlerim buraya yazarken değişmeyeceği için tekrar yazmamın da mantıklı olmayacağı aşikar, haklı olduğum ortada gibi duruyor.

Bu konu hakkında bir geri dönüş yapmanızı istiyorum, moderasyon ekibinin (sizin) mantıklı bir karar vereceğine inanmak da istiyorum ayrıca.

Konuyla ilgili geri bildiriminizi bekliyorum, saygılar.

Cevap ne yazık ki değişmedi.

Başka bir örnek ise, genel olarak hazırlanmış bir ”rehber“in kabul edilmiyor olması. Şöyle açıklayayım, en yukarıda belirttiğim gibi ben birinin konusunu(rehberini) kopyala yapıştırla çalıp buraya yazarsam, bu kesinlikle cezasız kalmamalı; keza emek ve zaman hırsızlığıdır bu. Ancak şahsım tarafımdan yazılmış bir konunun buraya da atılması bir mantık içermiyor, amacım birilerine bilgi vermek ya da ortak paydada buluşmamızı sağlayacak bir konuyu ortaya çıkarmak ise açıkçası kopyala-yapıştır yapıp yapmamamın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin düşüneceğini de sanmıyorum, foruma en nihayetinde bilgilenmeye ve biraz olsun eğlenmeye girdiğimizi düşünüyorum.

Son olarak, içten içe ben de şikayetimin ne “moderasyon ekibi” ne de “yöneticiler” tarafından dikkate alınacağını düşünmüyorum, ancak forumla alakalı yanlış olduğunu düşündüğüm bir şeyi forumda bir konu olarak açmamın da doğru olacağını biliyorum ya da inanıyorum diyebilirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı