Korsan vs Orjinal

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

F3arlessTR

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Malatyaa
Daha fazla  
Maddi durumunuz yoksa korsan oyun kullanır mısınız?

Ülke'de 250 TL'ye adam akıllı alışveriş dahi yapabiliyor musunuz? Tabii ki yapamıyorsunuz. Dolar kuru yüzünden. Eğer çevirirseniz dahi Cyberpunk 2077 gibi efsane bir oyunun 42 dolar olduğunu anlayabilirsin. Kur farkından yükseldiği yok. Paranın değerine göre hesap oluyor. Kur dediğin bir üründen edilen kar'dır.
:D :D :D iyi forumlar

Çocukken oynadığım oyunların hepsini daha sonra indirimde buldukça aldım ve hala alıyorum. Korsan oyun emek hırsızlığıdır. Sonuçta o oyun şirketindeki insanlar bedava çalışmıyor ya da o şirketin masrafları havadan karşılanmıyor. Oyun oynamak pahalı bir hobi donanımı olsun oyunları olsun maalesef pahalı. "banane abi ne para vericem orijinal oyun alan salaktır" gibi ifadeler çok yanlıştır.

Nasıl bahane olamaz peki? Benim 5liram var diyelim, ee nasıl bahane olamıyor şimdi? Gidip 300 tl mi vereceğim AC oyununa.. Bu nasıl açıklamadır sinirim bozuldu ya tamam önermiyorsanız önermeyin de, bu nedir..
O zaman o oyunu oynamayacaksın dostum bu kadar basit. Elbette herkesin alım gücü farklı herkesin farklı bir masrafı var. AC diyorsunuz Ubisoft'un masraflarından haberiniz var mı ? Zaten kimse gidin 300 TL verin demiyor indirim kovalayın şahsen ben öyle yapıyorum. Maalesef öbür türlüsü tamamen hırsızlıktır ve hırsızlığın bahanesi olamaz. Eğer indirimdeyken bile alamıyorsanız maalesef oynamayacaksınız...

O zaman o oyunu oynamayacaksın dostum bu kadar basit. Elbette herkesin alım gücü farklı herkesin farklı bir masrafı var. AC diyorsunuz Ubisoft'un masraflarından haberiniz var mı ? Zaten kimse gidin 300 TL verin demiyor indirim kovalayın şahsen ben öyle yapıyorum. Maalesef öbür türlüsü tamamen hırsızlıktır ve hırsızlığın bahanesi olamaz. Eğer indirimdeyken bile alamıyorsanız maalesef oynamayacaksınız...
Neden oynamayı çok istediğim oyunu bedava oynama fırsatım varken oynamıyorum? Ubisoft'un benim 300TL'me ihtiyacı olduğunu da sanmıyorum zaten.

Arkadaşlar ne coğrafyasından bahsediyosunuz. İsteyen herkes oyun alır bu ülkede. Yeter ki istesin. Epic storedan 30 liraya ac origins aldım. Steam 17 liraya witcher 3 satıyor. Ps4 sahipleri ikinci el alabilir yasal bir şey. 90-100 liraya god of war satıyolar. Ben pc de 150 liraya fifa 20 aldım. 5 euroya bf1 aldım. 120 liraya bf5 aldım. Coğrafya ile alakası yok. Ama ben oyunları çıktığı gibi oynarım diyosan onunda bi bedeli var sonuçta kimse kimseye bedava bir şey vermiyor. Hadi her şeyi geçtim gamepass diye birşey var. Belki yaşı ufak kardeşlerimiz bu parayı veremeyebilir. Aldığı 3,5 lira harçlıkla yemek mi yesin oyun mu alsın hadi onları geçtim. 18 yaşından büyük aklı selim bir insan kesinlikle korsana yönelmemeli. Genel olarak oyun yapımcılarına ve ülkemize verdiği zararlardan bahsetmiyorum bile.

Emek hırsızlığından, çalmaktan değil de uğraşmak zor geldiğinden kullanmıyorum. Ne satın alıyorum ne de korsan kullanıyorum bu aralar. Klasik gerçek hayattaki hırsızlıkla karşılaştırma yorumları da yapılmış, konu artık kilitlenebilir bence. :D

Hayır kullanmamalısınız. Oyunlar hiç pahalı değil yahut alınamayacak bir seviyede değil. Günde 2-3 TL kenarı atın. En pahalı oyunu dahi 2 ayda alın. Ayrıca GamePass tarzı yerlere 3 aylık 6 TL verip oyun oynayabilirsiniz. 3. ayın sonunda aboneliğinizi iptal edersiniz. Bu da size para biriktirmek için zaman ayırır :)
Oyunlar pahalı, her şey pahalı olduğu gibi oyunlar da pahalı ne yazık ki. Oyunlar Euro cinsinden satılıyor ve PC'de çıkan güncel oyun fiyatları 350 liralara kadar çıkabiliyor. Avrupa'da 30-40 birimden satışa çıkıyor.
Eskiden kullanırdım. Tabii 15-16 yaşlardan bahsediyorum. Kaldı ki o zamanlarda da pek oyun oynamazdım ama son 6-7 yıldır korsan hiçbir şey satın almıyorum. Güncel oyunlar kur farkından dolayı fiyatları yüksek olabiliyor ama Steam kampanyalarından faydalanıp satın alabilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı