Korsan Windows neden bu kadar yaygın?

Hayko Cepkin

Decapat
Soru başlıktaki gibi, tanıdığım ve forumlarda gördüğüm insanların neredeyse hiçbiri orijinal Windows işletim sistemi kullanmayıp yerine internetten yasal olmayan (yanlışım varsa düzeltin) Windows keyleri kullanıyor. Ayrıca bunu yapan insanlar konu korsan oyun olunca buna karşı çıkıyor. İkisinin ne farkı var?

Bilgisayardan pek anlamayan kesim format için bilgisayarcıya götürdüğünde internetçi bir güzel crackli Windows kuruyor onun dışındakiler pahalı olduğu için mesela ben gittim OEM key aldım 5TL'ye hala kullanıyorum.

Biri 1500TL-2000TL biri 150TL. Çoğu insan 1500TL gibi yüksek meblaaları veremez. Ama emek verilmiş bir oyuna 150TL'yi çoğumuz rahatlıkla verebiliriz.
İyi ama pahalı olması kaçak kullanılmasının doğru olduğunu anlamına gelmiyor ki. Benim özellikle sinir olduğum kişiler korsan oyun konusunda nutuk çekip o kişilerin kaçak Windows kullanması. Bu resmen şuan ekonomi kötü o zaman ben bir şey çalabilirim demek.

Çünkü orijinal Windows lisansı almak çok pahalı. O sizin ucuza aldığınız lisansların çoğu orijinal değil zaten. Para verdiniz diye içiniz rahatlıyor o kadar. Microsoft bunların yasal olmadığını söyledi. Kim size 2000 TL olan orijinal lisansı 10 TL satar? Bizim CMD ile yaptığımız 3 satır etkinleştirme kodu ile bir farkı yok bence ama tabii korsan kullanmak yerine ucuza lisans almak daha mantıklı.

Benim Windows'um korsandı orijinal olmuş onu fark ettim. 🤔 Windows 10'dan 11'e yükseltince orijinal olmuş garip.

Geçiş dönemlerinde 1 yıl yükseltme durumunda sistem crackli olsun olmasın kayutlı keyi orijinal olarak kabul edebiliyor Windows. Windows 10'a geçişte de ben direkt KMS ile cracklediğim windows 7 PC yükseltme aracıyla kurulum yaptığımda orijinal olmuştu hala kullanıyorum o PC'yi hiç sıkıntı yaşamadım. (o ara maddi durumum aşırı berbattı o sebeple crackli kullanıyordum).

Geri
Yukarı