Kredi çekme işleminde kâr mı ettim?

semamca_07

Kilopat
Arkadaşlar ben ocak ayında kredi çekmiştim 12 aylık ve 2.39 orandan 15 bin lira, aylık ödemesi 1495 liraydı. 1 ay sonra banka tekrar kredi verdi 1.93 faiz oranıyla, onu da çektim ve eski krediyi kapattım. Bugün tekrar mesaj geldi 1.79 orandan aylık 1402 lira ödemeyle ve kabul edip eski kredimi tekrar kapattım. Son kapattığım kredinin 2. taksidini ödemiştim yani toplam 10*1446 = 14460 lira borcum vardı, şu an ise 12*1402 lira yani 16824 lira borcum var, krediyi kapattıktan sonra hesabımda kalan para 2370 lira. 16824'ten 2370 düşersem 14454 lira ediyor. Ben şimdi karlı bir işlem mi yaptım yoksa zarar mı ettim çözemiyorum beynim durdu :D Ocak ayında ilk çektiğim kredinin taksidi 1495 liraydı son kredinin ise 1402 lira yani arada 93 lira fark var bu yönden karda olduğumu biliyorum ama şu an 10 yerine 12 aylık borcum oldu yani iyi mi yaptım kötü mü yaptım sizce? Bu arada EnPara'dan kullanıyorum krediyi, tahsilat ücreti vs yok sadece sigorta parası 210 lira civarıydı sanırım, onu da erken kapatırsanız artı bakiye olarak hesaba yüklüyorlar. Cidden kafam durdu niye böyle bir işlem yaptım 3. kez bilmiyorum.

Yani bana göre parayla para kazanma olayı kredi ile olduğunu pek zannetmiyorum ama bu işlerden gerçekten anlamıyorum. Tek bildiğim böyle yollara başvurulmaması gerekildiği. Çünkü sonuç olarak sizin mal varlığınızı kontrol edilirse ve bu parayla aslında hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıkarsa bir şeyler olabilir.
@SiyahPassat seni kızdıran şey ne? Konuyu tam bilmemem mi kendi fikrimi belirtmek mi yoksa başka bir şey mi?

Son düzenleme:
Yani bana göre parayla para kazanma olayı kredi ile olduğunu pek zannetmiyorum ama bu işlerden gerçekten anlamıyorum. Tek bildiğim böyle yollara başvurulmaması gerekildiği. Çünkü sonuç olarak sizin mal varlığınızı kontrol edilirse ve bu parayla aslında hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıkarsa bir şeyler olabilir.

Sadece gereksiz mesaj atmanız sinir bozucu. Neden kredi çekme yoluna başvurulmamalı?

"Çünkü sonuç olarak sizin mal varlığınızı kontrol edilirse ve bu parayla aslında hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıkarsa bir şeyler olabilir."
Nereden çıkardınız? Konu sahibi sizin saçma fikirlerinizi sormuyor. Cevabı bilmiyorsan yazmamalısın.

Arkadaşlar ben ocak ayında kredi çekmiştim 12 aylık ve 2.39 orandan 15 bin lira, aylık ödemesi 1495 liraydı. 1 ay sonra banka tekrar kredi verdi 1.93 faiz oranıyla, onu da çektim ve eski krediyi kapattım. Bugün tekrar mesaj geldi 1.79 orandan aylık 1402 lira ödemeyle ve kabul edip eski kredimi tekrar kapattım. Son kapattığım kredinin 2. taksidini ödemiştim yani toplam 10*1446 = 14460 lira borcum vardı, şu an ise 12*1402 lira yani 16824 lira borcum var, krediyi kapattıktan sonra hesabımda kalan para 2370 lira. 16824'ten 2370 düşersem 14454 lira ediyor. Ben şimdi karlı bir işlem mi yaptım yoksa zarar mı ettim çözemiyorum beynim durdu :D Ocak ayında ilk çektiğim kredinin taksidi 1495 liraydı son kredinin ise 1402 lira yani arada 93 lira fark var bu yönden karda olduğumu biliyorum ama şu an 10 yerine 12 aylık borcum oldu yani iyi mi yaptım kötü mü yaptım sizce? Bu arada Enpara'dan kullanıyorum krediyi, tahsilat ücreti vs yok sadece sigorta parası 210 lira civarıydı sanırım, onu da erken kapatırsanız artı bakiye olarak hesaba yüklüyorlar. Cidden kafam durdu niye böyle bir işlem yaptım 3. kez bilmiyorum.

Eski bakiyeniz ile şuandaki bakiyenizin durumu ne? Anlatışınızdan bir şey anlayamadım maalesef.

Sadece gereksiz mesaj atmanız sinir bozucu. Neden kredi çekme yoluna başvurulmamalı?

"Çünkü sonuç olarak sizin mal varlığınızı kontrol edilirse ve bu parayla aslında hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıkarsa bir şeyler olabilir."
Nereden çıkardınız? Konu sahibi sizin saçma fikirlerinizi sormuyor. Cevabı bilmiyorsan yazmamalısın.

Eski bakiyeniz ile şuandaki bakiyenizin durumu ne? Anlatışınızdan bir şey anlayamadım maalesef.
bakiye 2370 şuan ve 12*1402=16824 borcum var . Önceki kredide 10*1446=14460 kalan borcum vardı. Şuan ki borcum olan 16824'den 2370 çıkarırsam 14454 borcum oluyor, yani 6 lira artıda oluyorum sanırım atladığım başka birşey yoksa. Ben bu sonucu çıkardım en azından.
@SiyahPassat seni kızdıran şey ne? Konuyu tam bilmemem mi kendi fikrimi belirtmek mi yoksa başka bir şey mi?
Amacım parayla para kazanmak değildi açıkçası, daha düşük faiz oranı ve taksit olduğu için yaptım sadece. Bir nevi yapılandırma da denebilir ama iyi mi yaptım kötü mü onu anlayamadım açıkçası. Birde şöyle bir ibare vardı krediyi kullanırken işaretlemem gereken, daha önce çıkmamıştı bu, tam olarak hatırlamıyorum ama ''bu krediyi sadece ihtiyaçlarımı karşılamak için kullanacağımı, mevduat, döviz, altın almayacağımı, borsada yatırım amacıyla kullanmayacağımı ve yurt dışına çıkarmayacağımı filan kabul ettiğim bir beyanı kabul etme şartı vardı.

Bakiye 2370 şu an ve 12*1402 = 16824 borcum var. Önceki kredide 10*1446 = 14460 kalan borcum vardı. Şu anki borcum olan 16824'ten 2370 çıkarırsam 14454 borcum oluyor, yani 6 lira artıda oluyorum sanırım atladığım başka bir şey yoksa. Ben bu sonucu çıkardım en azından.

Amacım parayla para kazanmak değildi açıkçası, daha düşük faiz oranı ve taksit olduğu için yaptım sadece. Bir nevi yapılandırma da denebilir ama iyi mi yaptım kötü mü onu anlayamadım açıkçası. Bir de şöyle bir ibare vardı krediyi kullanırken işaretlemem gereken, daha önce çıkmamıştı bu, tam olarak hatırlamıyorum ama "bu krediyi sadece ihtiyaçlarımı karşılamak için kullanacağımı, mevduat, döviz, altın almayacağımı, borsada yatırım amacıyla kullanmayacağımı ve yurt dışına çıkarmayacağımı filan kabul ettiğim bir beyanı kabul etme şartı vardı.

@SiyahPassat bak dediğim şey var. Bir beyanname kabul etmiş. Yani dediğim gibi tespit edilirse bu krediyi krediyle ödeme sorun çıkarabilir. Haklı olduğumu biliyordum.
@semamca_07 bu arada yanlış anlamadıysam sadece faizin düştüğü miktarda kazanç elde ettiniz. Onun dışındakilerden kendi ödemeleriniz dışında bir kar göremedim. Bir de bu sigorta parası geri ödeniyorsa o kazanca eklenir.

Ama dediğim gibi bunun tespit edilmesi sonucunda kötü şeyler olabilir. Ve bunu senin harcamalarına mal varlığına ve gelir giderlerine göre hesaplama yaparsalar ne yaptığını anlarlar ve bir süre sonra düşük oranda kredi vermeyi keserler. Yani benim tahminim bu yönde. Ha herkesi böyle takip edemezler orası ayrı. Ama eğer düşük faiz oranı istiyorsan kredi çekerken esnaf bir tanıdığından esnaf kefalette kredi çekmesini iste (kredi notu iyi olan birisini) çok güzel oranlarda kredi veriyorlar. Yani Bursa'da esnaf kefalet kooperatifi var. Başkaa şehirlerde var mı bilmiyorum ama bizim burada böyle. Bunu aklında tut istersen.

Son düzenleme:
@SiyahPassat bak dediğim şey var. Bir beyanname kabul etmiş. Yani dediğim gibi tespit edilirse bu krediyi krediyle ödeme sorun çıkarabilir. Haklı olduğumu biliyordum.
Krediyi krediyle kapatmanın bir sorun çıkaracağını sanmıyorum, ama dolar altın alırsam veya mevduata yatırırsam bir sorun olabilir
@semamca_07 bu arada yanlış anlamadıysam sadece faizin düştüğü miktarda kazanç elde ettiniz. Onun dışındakilerden kendi ödemeleriniz dışında bir kar göremedim. Bir de bu sigorta parası geri ödeniyorsa o kazanca eklenir.

Ama dediğim gibi bunun tespit edilmesi sonucunda kötü şeyler olabilir. Ve bunu senin harcamalarına mal varlığına ve gelir giderlerine göre hesaplama yaparsalar ne yaptığını anlarlar ve bir süre sonra düşük oranda kredi vermeyi keserler. Yani benim tahminim bu yönde. Ha herkesi böyle takip edemezler orası ayrı. Ama eğer düşük faiz oranı istiyorsan kredi çekerken esnaf bir tanıdığından esnaf kefalette kredi çekmesini iste (kredi notu iyi olan birisini) çok güzel oranlarda kredi veriyorlar. Yani Bursa'da esnaf kefalet kooperatifi var. Başkaa şehirlerde var mı bilmiyorum ama bizim burada böyle. Bunu aklında tut istersen.
Valla kredi vermezlerse umurumda olmaz açıkçası :) kredi sicilim temiz, kredi puanım da en yüksektedir muhtemelen. Yıllarca kredi, kredi kartı kurbanı oldum diyebilirim, ailece. Bütün borçlarımı herşeyi temizledim, bu krediyi de öylesine çekmiştim ödemesi 1 yıl ve beni zorlayacak bir tutar değil. Esnaf akrabalar var ama daha düşük faiz oranı var diye kimseye rica edemem :D tabiatıma aykırı birinden iyilik istemek, önerin için teşekkür ederim yine de.

Krediyi krediyle kapatmanın bir sorun çıkaracağını sanmıyorum, ama dolar altın alırsam veya mevduata yatırırsam bir sorun olabilir.

Vallahi kredi vermezlerse umurumda olmaz açıkçası :) kredi sicilim temiz, kredi puanım da en yüksektedir muhtemelen. Yıllarca kredi, kredi kartı kurbanı oldum diyebilirim, ailece. Bütün borçlarımı her şeyi temizledim, bu krediyi de öylesine çekmiştim ödemesi 1 yıl ve beni zorlayacak bir tutar değil. Esnaf akrabalar var ama daha düşük faiz oranı var diye kimseye rica edemem :D tabiatıma aykırı birinden iyilik istemek, önerin için teşekkür ederim yine de.

O zaman uğraşmaya değmez. Boş ver normal bildiğin işi yapmaya devam et. Hatta gerekirse o parayla getirisi olan bir yatırım yap. Bence iyi olur. Hem böyle uğraşmazsın hem de bir işe yaradığını o paranın amacı olduğunu hissedersin. İyi bir his olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı