Kredi kartı ile taksitli alışveriş mantığı nasıl çalışıyor?

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar, önümüzdeki hafta 12bin ₺'ye bir bilgisayar satın alacağım kredi kartına taksit ile fakat kredi kartımın limiti 2.000₺, taksite böldürünce ayda 1.280₺ oluyor. Bu şekilde satın alım yapabiliyor muyum? Yani aydan aya 1.280₺ kartımdan çekildikçe ben onun borcunu ödesem devam edebiliyor muyum yoksa kartımın limitinin 12.000₺ mi olması lazım? Zaten öyle olsa tek çekim yaparım, saçma geliyor bana biraz. Yine de sormak istedim.

Ürünün fiyatı kadar olması lazım. Şöyle düşün banka kendi parasından 12 bin TL'yi satıcıya veriyor sen de aylık olarak bu parayı bankaya ödüyorsun. Öyle olsa tek çekim yaparım demişsin ama 1 ay sonra kartın 12 bin TL borcu gelince nasıl ödemeyi düşünüyorsun anlamadım. :D

2000 TL limitin varsa en fazla 2000 TL'lik urun alabilirsin. Ornegin 1800TL harcadin ve uc takside boldun, kart limitinden 1800TL dusulur ve bunu ay ay 600TL seklinde odersin. 1800TL dusunce limitinden 200TL kalacagi icin, ilk ay limitinden 200TL, sonraki ay 200TL+600, sonraki ay +600 seklinde yukselip hepsini odeyince tekrar 2000TL'ye ulasir.

Kisaca mantik bu. Limtinden fazla harcama yapamazsin.

Aşırı saçma ya, zaten kartımın 12.000₺ limiti olsa neden taksit ile uğraşıp faiz bindireyim ki, tek çekim yapar aydan aya asgari borcunu öder geçerim. Teşekkürler bilgilendirme için.

Alacağın şey kadar kartın içinde para olması gerekiyor 500TL'lik alışverişi taksitlendireceksen kartındada 500TL olması gerekir o parayı çeksin

Kredi karti mantigi ben bildim bileli boyle. Sizin dediginiz sistem yeni cikti adi da alisveris kredisi idi yanlis hatirlamiyorsam. Kredi karti odeme erteleme ve taksit icin kullaniliyor genellikle. En azindan ben boyle kullaniyorum.

Aşırı saçma ya, zaten kartımın 12.000₺ limiti olsa neden taksit ile uğraşıp faiz bindireyim ki, tek çekim yapar aydan aya asgari borcunu öder geçerim. Teşekkürler bilgilendirme için.
Yalnız sadece asgari öderseniz KKB puanınız düşer ve faize yakın ya da daha fazla para ödersiniz.
Kredi kartı borcunuzu hiç ödememeniz hâlinde borcunuza gecikme faizi uygulanır. Sadece asgarisini ödemeniz halinde ise akdi faiz uygulanır. Kredi kartı borcundaki akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük bir orana sahiptir. Bu oranlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirli periyotlarla açıklanır. Dolayısıyla zaman zaman değişmesi mümkündür.

Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük olsa da üst üste birkaç dönem sadece asgari tutarı ödemek, borcunuzun her ay katlanarak çoğalmasına neden olur. Çünkü bu tutar dışında kalan dönem borcu, bir sonraki döneme faizli bir şekilde devreder. Bir sonraki döneme kadar karttan harcama yapılırsa, bu harcamalar da mevcut borca eklenir. Her dönem borç çoğalır ve sadece minimum tutar ödendiğinde, kalan borç normalden daha fazla bir tutara ulaşır.

Alacağın şey kadar kartın içinde para olması gerekiyor 500TL'lik alışverişi taksitlendireceksen kartındada 500TL olması gerekir o parayı çeksin
Ya şöyle işte ürünün kendisi 12bin fakat taksite bölünce işte atıyorum 9 ay taksitte 1.200 lira falan kesiyor aylık, ben her ay kartta 1200 1300 lira para bulundursam olmuyor mu? Ben olur diye düşünmüştüm.

2000 TL limitin varsa en fazla 2000 TL'lik urun alabilirsin. Ornegin 1800TL harcadin ve uc takside boldun, kart limitinden 1800TL dusulur ve bunu ay ay 600TL seklinde odersin. 1800TL dusunce limitinden 200TL kalacagi icin, ilk ay limitinden 200TL, sonraki ay 200TL+600, sonraki ay +600 seklinde yukselip hepsini odeyince tekrar 2000TL'ye ulasir.

Kisaca mantik bu. Limtinden fazla harcama yapamazsin.
Bütün kredi kartları mi böyle?

Geri
Yukarı