Çözüldü Kredi Kartının Çalışma Prensibi Nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alfirk

Kilopat
Şöyle anlatayım; şimdi ben bir iş için garanti bankasından hesap açtırdım ve banka kartı yolda ve bonus kredi kartım geldi.

Ben daha önce hiç kredi kartı kullanmadım taksitle işim olmadı banka kartı ile direk alıyorum tutar hesabımdan düşüyor.

Şimdi mesela kredi kartı ile alışveriş yapsam o alışverişin tutarı bankadaki hesabımdan mı düşüyor?

Yani şöyle banka kartımda/hesabımda 150 TL olsun, ben kredi kartı ile peşin 50 liralık alışveriş yaptım o tutar banka kartımdan mı düşecek? 150-50=100 TL

Veya mesela 150 liralık alışveriş yaptım ve 3 taksit yaptırdım. Her ayın belli tarihinde 50 lira hesabımdan mı düşecek?

Çözüm
Hesabınızdan düşmeyecek. Ay sonunda ekstreniz gelecek "ödemeniz gereken borç tutarı". 5000 liralık kredi kartınız var diyelim ve 1000 lira harcadınız dersek. Ay sonunda geldi 1000 lira borç, "ödemeniz gereken asgari 576 lira (atıyorum)". Eğer belirli bir süre asgari ücreti bile ödemezseniz kart bloke olur ve hesabınızdaki paradan otomatik çeker borcunuzu. Eğer hesabınızda da para yok ise oraya bloke koyar ve siz borcunuzu uzun bir süre ödemeyince başlasın icra vesaire...
Veya mesela 150 liralık alışveriş yaptım ve 3 taksit yaptırdım. Her ayın belli tarihinde 50 lira hesabımdan mı düşecek?
Günü geldiğinde ödemeniz gerekecek. Taksitsiz peşin bile olsa yine de hemen değil günü geldiğinde ödeme hakkınız olacak. Sizinki direk düşer mi bilmiyorum, ama genelde maaş kartıyla birlikte verilenlerden ödeme zamanı geldiğinde otomatik düşebildiğini biliyorum.

Hesabınızdan düşmeyecek. Ay sonunda ekstreniz gelecek "ödemeniz gereken borç tutarı". 5000 liralık kredi kartınız var diyelim ve 1000 lira harcadınız dersek. Ay sonunda geldi 1000 lira borç, "ödemeniz gereken asgari 576 lira (atıyorum)". Eğer belirli bir süre asgari ücreti bile ödemezseniz kart bloke olur ve hesabınızdaki paradan otomatik çeker borcunuzu. Eğer hesabınızda da para yok ise oraya bloke koyar ve siz borcunuzu uzun bir süre ödemeyince başlasın icra vesaire...

Çözüm
Kredi kartı arkadaştan borç almak gibidir. Kredi kartından harcadığında hesabından para eksilmez ama banka senin yerine öder. Hesap kesim tarihinde senden tahsil eder ve son ödeme tarihine kadar ödeyebilirsin. Son ödeme tarihinden sonra ise her geçen gün faiz işler ve borcun artar. Sadece asgarisini de ödeyebilirsin ama bu kartın bir özelliği değil kart kapanmaması için ve kolaylık olsun diye sağlanmış birşey. Onda da durmadan faiz yazar ve kredi notuna olumsuz yansır.

Yani özetle: borç alırsın, ay sonunda tamamını ödersin.

Ama bunun dışında kredi kartı ucunu kaçırmazsan iyi birşey. Düzenli olarak kredi kartı borçlarını ödeyenlerin kredi notu yükseliyor ve banka hediyeler veriyor zaman zaman.

Kredi kartı borç mantığı ile çalışıyor. Örnek vereyim; kartın limiti 1.000 lira. Sana verilen borç 1.000 lira oluyor. Ödeme zamanında kullandığın kadarki parayı ödemeni istiyor.
150 liralık alışverişi 3 taksite böldürünce: 150 lira kredi kartı limitinden düşüyor ve bloke koyuyor. Her ay 50'şer lira ödeme yapıyorsun. İstersen taksitin ilk ayını ödedikten sonra kalan taksitleri tek seferde kapatabiliyorsun.

Günü geldiğinde ödemeniz gerekecek. Taksitsiz peşin bile olsa yine de hemen değil günü geldiğinde ödeme hakkınız olacak. Sizinki direk düşer mi bilmiyorum, ama genelde maaş kartıyla birlikte verilenlerden ödeme zamanı geldiğinde otomatik düşebildiğini biliyorum.

Kredi kartı arkadaştan borç almak gibidir. Kredi kartından harcadığında hesabından para eksilmez ama banka senin yerine öder. Hesap kesim tarihinde senden tahsil eder ve son ödeme tarihine kadar ödeyebilirsin. Son ödeme tarihinden sonra ise her geçen gün faiz işler ve borcun artar. Sadece asgarisini de ödeyebilirsin ama bu kartın bir özelliği değil kart kapanmaması için ve kolaylık olsun diye sağlanmış birşey. Onda da durmadan faiz yazar ve kredi notuna olumsuz yansır.

Yani özetle: borç alırsın, ay sonunda tamamını ödersin.

Ama bunun dışında kredi kartı ucunu kaçırmazsan iyi birşey. Düzenli olarak kredi kartı borçlarını ödeyenlerin kredi notu yükseliyor ve banka hediyeler veriyor zaman zaman.

Kredi kartı borç mantığı ile çalışıyor. Örnek vereyim; kartın limiti 1.000 lira. Sana verilen borç 1.000 lira oluyor. Ödeme zamanında kullandığın kadarki parayı ödemeni istiyor.
150 liralık alışverişi 3 taksite böldürünce: 150 lira kredi kartı limitinden düşüyor ve bloke koyuyor. Her ay 50'şer lira ödeme yapıyorsun. İstersen taksitin ilk ayını ödedikten sonra kalan taksitleri tek seferde kapatabiliyorsun.
Arkadaşlar siz ne siziniz ya :) ellerinize sağlık zaten temelde biraz biliyordum şimdi eksiksiz olayını anladım. Kapatmayı düşünüyordum vazgeçtim iyi bir şey düzgün kullanılırsa çok teşekkürler.
Son Olarak şunları sormak istiyorum :)

aidatı biz kendimiz her yıl elimizle mi ödüyoruz yoksa otomatik kesiliyor mu?
Uygulamadan veya internet şubesinden aidat sorgulama yapılıyor mu.

Birde bugün PTT kurye kredi kartımı getirdi ve bir tane de kredi kartı üyelik sözleşmesi getirdi. Bir tanesi bende kaldı boş, diğerini ise sadece TC ad soyad ve imza attım geri kalanları (tarih,vs...) Boş bırakarak kuryeye verdim kurye o bilgilere gerek yok dedi bir sorun olur mu?

Ve bunu saklamam gerekir mu yoksa çöpe atabilir miyim?

Hocam ihtiyacınız yoksa bu batağa girmeyin derim. Fakat taksit ile bir şey almanız gerekiyorsa mecbur limiti sizin ihtiyacınız kadar açtırıp her ay düzenli ödeyin taksidinizi. Sözleşmeyi saklamanıza gerek yok zaten standarttır kredi kartı aldıysanız ekstra bilmeniz gereken her detayı bankanıza sorup öğrenebilirsiniz. Merak edip okumak isterseniz size kalmış :)

Yeni konular

Geri
Yukarı