Kredi kartları ve banka kartları neden ilk alındığında internete kapalı geliyor?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Türkiye'deki kredi kartları ve banka kartları ilk alındığında internet alışverişlerinde kapalı olarak geliyor. Yani internetten bir şeyler almak için kullanılamıyor.

Eskiden böyle bir uygulama yoktu fakat sonradan başladı.

Neden böyle bir uygulama var?

Merhaba arkadaşlar. Türkiye'deki kredi kartları ve banka kartları ilk alındığında internet alışverişlerinde kapalı olarak geliyor. Yani internetten bir şeyler almak için kullanılamıyor.

Bende tam olarak bilmiyorum ama yanlış bilmiyor isem kart kargoda çalınırsa falan diye oyle bir şey olması lazım

Ne zamandan beri? 14 Mart Pazartesi günü İş Bankası'ndan kredi kartı aldım. Bundan bir kaç ay önce de Enpara'dan banka ve kredi kartı aldım. Varsayılan olarak internet alışverişine açıklar.

Eğer kart dağıtımda başka birine teslim edilirse kart bilgilerini kullanıp alışveriş yapmasın diye.

Güvenlik amacıyla olabilir mi? Ben 10 yılı aşkın süredir kredi kartı kullanırım hep böyleydi. Bazı bankalarda açık olabilir fakat bu kartın sahibine teslim edildiği teyit edildikten sonra oluyor.

Telefon numarası baglı değil? Nasıl kullanacak?
Telefon numarası bağlı değil ne demek? Kartı siz teslim alıp şifresini belirleyene kadar kart aktif hale gelmiyor çoğu bankada. Eğer kart aktif geliyorsa da zaten çalıp illa internette kullanmasına gerek yok. Direkt olarak herhangi bir yerde kullanabilir. Bankalar buna önlem olsun diye farklı yöntemler kullanıyorlar. Örneğin İş Bankası kartı ben İş cep uygulamasından aktif hale getirmeden posdan bir şey çekmeme izin vermedi. Kartı tanımsız olarak gördü pos cihazı.
Bir araştır bakam Google Pay, skrill gibi ödeme hizmetlerinde 3D Secure var mı?
Kartlar kullanıcı teslim alıp aktif hale getirmedikçe devre dışı geliyorlar. Ayrıca daha öncede belirttiğim gibi 14 Mart yani bundan 5 gün önce kartımı teslim aldım. İnternet alışverişlerine açıktı. Enpara kartlarımda da aynı şekilde.

Geri
Yukarı