Kredide faiz nasıl işliyor?

aydinkerem34

Hectopat
Bir miktar kredi çekmek istiyorum. Kafama takılan bir soru var. 12 ay vadeli kredi çekeceğim ama 5 ayda ödeyeceğim. 5 ayda ödersem 12 ay faiz binmiş halini mi ödeyeceğim yoksa 5 ay faizli halini mi ödeyeceğim? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

12 ay vadeli bir krediyi 5 ayda kapatırsanız, sadece 5 aylık faiz ödersiniz. 12 ay boyunca faiz işlemeye devam etmez.

Bazı bankalar erken kapama işlemi için komisyon talep edebilir.

kredi çekildiği zaman bankalar faizi ağırlıklı olarak ilk zamanlarda alır. Sonra ana parayı ödemeye başlarsınız. Ödeme detayına baktığınızda faiz anapara oranını görürsünüz. 5. ayda erken ödediğiniz için uygulanan faizin tamamını ödememiş olursunuz fakat ödeme planının yarısına geldiğiniz için geriye kalan ödemeler genelde anapara olacaktır o yüzden erken kapatmanızın çok da faydası olmaz. Mümkünse 6-7 aylık kredi çekin.

12 ay vadeli bir krediyi 5 ayda kapatırsanız, sadece 5 aylık faiz ödersiniz. 12 ay boyunca faiz işlemeye devam etmez.

Bazı bankalar erken kapama işlemi için komisyon talep edebilir.
Komisyon talep etmeye hakkı yok diye biliyorum. Sadece kredi puanınız düşebilir.

5 ayda ödeyeceksen neden 12 ay çekiyorsun ki? 6 ay çek kafan rahat olsun. Ve ayrıca erken ödediğinde faiz oranı düşüyor.
Faiz oranı nasıl düşüyor? Faiz miktarı olmasın. Faiz oranı örnek veriyorum %2.5 iken erken ödeyince neden düşsün ki. Erken kapatırsan sonraki ayların faiz miktarını ödemezsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı