Kripto para borsası ve yatırımı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

627056

Centipat
Kripto para piyasasına girmek ve yatırım yapmak için ne bilinmesi gerek başlangıç ve sonrasında ileri düzeyde?
İşin daha çok algoritma ve sanal kısmına girilirse daha iyi olur, dolar yatırımı anlatır gibi değil de daha çok yeni nesil ve konuya uygun bir biçimde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle kripto paraya görmek istiyorsan iki sorum var:
1)Kripto paraya yatırım yapacak paran var mı?
2)O yaptığın para senin için ne kadar önemli veya psikolojine hakim birisi misin?

Eğer param var ve ben bu parayı kaybetsem de umurumda olmaz bana koymaz ani düşüşlerde korkmam süreci iyi yonetirim diyorsan sırayla sayıyorum;

1) Öncelikle birisinin gazı ile iş yapma
2)temel de olsa bir analiz bilgin olsun başkasının analizini değil kendi riskini almayı öğren aynı şekilde kendi riskini başkasına uygulama
3)güncel konuları takip et genellikle Twitter ve Telegram'dan yürüyor ilgili gruplara vs gir sosyal çevre edin bundle Ile de dünyayı takip etmeyi unutma
4)kripto para işi altın dolara benzemez aniden düşüp aniden 100X bile yapabilir dolarda paran Max %20-30 düşer ama bu çok yavaş ilerler kripto parada saniyeler içerisinde kripto para veya borsa iflas etmiş olabilir paran gider veya hiç beklemediğin bir borsa/coin çok unlenir zengin olursun
5)başkasının provokasyonuna gelme sen de yapma
6) psikolojini iyi yönet
7) piyasayı yalayıp yutsan bile kaldıracli işlemlere girme
8)Her şeyi buraya bağlama burası gelip geçici bir yatırım aracı ben kriptoda işi çözdüm bunu iş haline getireyim vs diye düşünme o iş yalan olur gerçek hayatali unutma bunu hobi olarak devam ettir.

Eğer bunlara okeysen birkaç bilgi vermek istiyorum ve unutma bu söylediklerim asla ve asla yatırım tavsiyesi içermemekle birlikte bir düşünceye yön verme amacı da yoktur kişisel birikimlerimi aktarmaktayim. Her neyse birkaç temel şeyi bilmen lazım

1)kripto paraları takip edebileceğin birkaç site var coingecko coinmarketcap ve COIN360 buralara girip anlık piyasaları takip edebilir analiz yapabilirsin analiz demksken treadinwiewde analiz yapabilirsin ve başkalarının analiz yorumlarını görebilirsin
2)bilindik borsalarda olsa hiçbir borsaya güvenme ftx dünyanın en büyük borsalarından birisiyken bir anda çöktü ve müşteriler mağdur oldu o yüzden uzun sürekli yatırımcı isen soğuk cüzdan alıp o coinkeri orada sakla ve unutmani tavsiye ederim cex yani merkezi borsa olarak Binance kullanabilirsin başlangıç olarak yeterli
3)soğuk cüzdan gibi platformlarda verilen 12 haneli sana özel kodu kimse ile paylaşma ve onu kaybetme
4)bir kripto paraya yön veren balina dediğimiz Bitcoin olarak zengin kişiler vardır onlar sürekli piyasa ile oynayıp dururlar onlara dikkat et yok Bitcoin hacmi buyukmus kimse düşürmez vs diye bir şey yok Elon Musk gibi adamların tek twweetine bakar
5)paranı hiçbir zaman TL de tutmanı önermem stabil coin dediğimiz sanal dolarlar var onlar 1 USDT = 1 USD'ye gibi onlarda tutabilirsin
5) abritaj dediğimiz yani alıp ve satarken çok dikkatli ol bazen 10 cent binlerce dolarına mâl olabilir mesela X bir coin 1.10 dolar alış 0.9'a da birisi satış koymuş sen 1.10'dan alıp 0.9'dan satarsan eğer abritaj dediğimiz anlık dengesizlikten zarara girersin sana tavsiyem trade Yani Al sat yapmadan önce YouTube'da bir sürü video var acip bir bak Binance de al sat nasıl yapılır oradaki terimlerin anlamı ne vs
Bunun dışında diyeceğim pek bir şey yok daha fazla bir şey gelirse detaya inerim başarılar dilerim hoş geldin piyasaya

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı