Kripto para kazandırır mı?

Hiçbir bilgim yokken 50 doları 1 haftada 550 dolar yapıp sonradan 1 günde bütün paramı kaybettim... Her şey olabilir. Kesinlikle her türlü piskolojiye katlanabilir olman ve hazır olman lazım. Evet iyi kazanç var. (YTD)
Elimden çıkarmayı göze aldığım Bir miktar param var. Kaybetsem de varlığı da yokluğu da çok hissedilmez benim açımdan. Bilgi satın almak bekleyerek değer kaybeden parayı kumbaraya atmaktan iyidir. Yani öyle olacağını düşünüyorum.

Kripto para dediğiniz şey kazım yaptığınız zaman net para kazandırır ki iyi bir yatırım yapmazsanız elektrik masrafları ve diğer giderler yüzünden net geliriniz oldukça az olacaktır. İşin bir de yatırım, al sat kısmı var ki ben bunu tamamen kumar olarak görüyorum. Satın aldığınız kripto varlığın değer kazanması veya kaybetmesi üzerine kazanırsınız veya paranız değer kaybeder. Tamamen şans işi diyebilirim. En basit örnek olarak yakın zamanda patlayan Terra'yı (LUNA) verebilirim. Fiyatı 120 dolar gibi iyi bir sayıyı görmüşken birkaç gün içinde 1 dolardan bile daha değersiz hale geldi. Haliyle 120 dolar yatıranların parası 1 dolara dönüştü. :)
Bir nevi kumar diyebiliriz. Yatırım yaptığınız kripto varlık hakkında haberleri çok iyi takip etmeniz gerekiyor iyi bir kazanç sağlamanız için. Ne zaman düşüp ne zaman artacağı tamamen bunlara bağlıdır ki bunlar bile kesin sonuç göstermiyor. O kripto varlığı elinde tutan şirket bir firma ile bu kripto varlık ile alım-satım yapma anlaşması yaparsa o kripto varlık %80 ihtimalle değer kazanacaktır mesela. Çünkü bu piyasanın büyük balıkları, binlerce belki milyonlarca dolar yatıran insanlar "Bu kripto varlık ileride değerlenecek" kafasıyla yatırım yaptıklarından piyasadaki miktarı azalacak ve fiyatı artacaktır. Siz de o esnada satarsınız, 100 dolarınızı 150 dolar yaparsınız. Tabii bir de tam tersi olabiliyor. Örneğin ben tamamen deneme amaçlı bir kripto para satın aldıktan iki gün sonra bir saat içinde 50-70 bin dolar arasında değişen ondan fazla satış yapıldı ve o paranın değeri bir güne kalmadan %1'lere kadar düştü. Haliyle param da yanmış oldu. Bu tip şeyler çok fazla oluyor. Grafikteki mumları takip edip çizgiler çizmeyle zengin olunsaydı bunları anlatan insanlar bu kurslarını Udemy'den, oradan buradan satmak yerine; YouTube'da reklam parası kovalamak yerine bu yöntemleri kullanarak parayı kırardı. Yatırım yapacaksanız kaybetme riskinizi göze alarak yapın.

Son düzenleme:
Elimden çıkarmayı göze aldığım bir miktar param var. Kaybetsem de varlığı da yokluğu da çok hissedilmez benim açımdan. Bilgi satın almak bekleyerek değer kaybeden parayı kumbaraya atmaktan iyidir. Yani öyle olacağını düşünüyorum.

Benim de elimdeki para öyle paraydı. İsterseniz eğitim alabilir isterseniz almayabilirsiniz. Ama oynayarak tecrübe edinmek gibisi yoktur. Ve tavsiyemdir Telegram, YouTube, forumlar vs her yerden takip etmeniz gerekir. Her gün her saat telefona bakmanız gerekir. Durum böyle karar sizin.

Benim de elimdeki para öyle paraydı. İsterseniz eğitim alabilir isterseniz almayabilirsiniz. Ama oynayarak tecrübe edinmek gibisi yoktur. Ve tavsiyemdir Telegram, YouTube, forumlar vs her yerden takip etmeniz gerekir. Her gün her saat telefona bakmanız gerekir. Durum böyle karar sizin.
Hocam fen lisesinde yurtta kalacağım 1-2 saat max bakabilirim gün boyu zor 😅 Sanırım yapacağım en iyi yatırım türkiyede çamaşır suyu falan olur. Veya papara kartı üzerinden dolar hesabı açmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı