Kron XC150 vs. Salcano NG650 vs. Carraro Force 291 vs. Bianchi Aspid 49

Tuna .....

Hectopat
Daha fazla  
(Başlıktaki bisikletlerin hepsinin 2019 modeline göre yorum yaparsanız sevinirim.)
Merhabalar efenim.
Okul bitince bir dağ bisikleti almayı düşünüyorum, bizim buraların yolları kötü olduğu için dağ bisikleti almaya karar verdim. Bu modeller arasında kaldım.
Maşa kilidi çok önemli midir?
İlk başlarda kron almayı düşünüyordum fakat çok şikayet olduğunu gördüm ve araştırınca bu modelleri buldum. Ben her zaman Bianchi'yi sevmişimdir ve Aspid de güzel bir bisiklet fakat diğerleri nasıl?
Bunların dışında en fazla 2000 TL olarak önerebileceğiniz hidrolik frenli, alüminyum kasa mtb bisiklet var mı?

Son düzenleme:
Salcano NG650 HD modelini kullanıyorum. Açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı. Parçaları dandik değil fiyatına göre iyi. Şu an için tek yaşadığım sıkıntı teknik servisti. Beni baya sinirlendirdi. Daha bisikleti yeni aldım. Tam vites ayarı yapılmamıştı ve ufak birkaç ayar yapılması gerekiyordu. Teknik servise götüreyim dedim, götürmez olaydım. Saçma sapan iş yapıyorlar. Teknik servis konusunda baya gerideler. Belki benim oturduğum yerde sıkıntı vardır. Fakat bundan önce Btwin marka bisiklet kullanıyordum. Decathlon teknik serviste çok iyiydi. Aralarında teknik servis konusunda dağlar kadar fark var.

Ben bisikleti günlük kullanım için aldım. Çok rahat bir bisiklet. Fakat selesi baya kötü. Seleyi zaten direkt değiştirdim. Diğer yandan vitesleri bana çok iyi geldi. Değişik bir sistem yapmışlar. İlk defa öyle bir vites gördüm. İleriye veya geriye almak için farklı iki yer var. Diğer yandan hidrolik frenler bana yeterli geldi. Sadece aldığım zaman hafif sürtüyordu. Ayarını yaptırdıktan sonra gayet güzel oldu. Genel anlamda baya memnunum.

Eğer NG650 HD modeli ile aklınıza takılan soru varsa cevaplarım.

Servis konusu benim için gerçekten çok öenmli. Salcanoya pek içim ısınmıyor nedense 😄. Ben bianchi almayı düşünüyorum fakat diğer modeller hakkında bilginiz varsa bilmek isterim.
Birde hidrolik fren güzelmi sorun çıkartıyormu size?

2 sene hatta belki de daha uzun süredir Salcano NG650 MD 27.5 modelini kullanıyorum. 1 defa lastiğim patladı, onun dışında bisikletçiye gitmedim bu iki sene içerisinde. Seleyi değiştirdim daha geniş yüzeyli ve yumuşak bir sele aldım. Bir de ön kaliperleri değiştirmiştim, çünkü eskilerine yağ damlatmıştım ses yapıyorlardı.

Salcano'ya pek içim ısınmıyor nedense.
Aslında benim de Salcano markasına karşı aşırı ön yargım vardı. Almam ve kullanmam diyordum. Gittiğim yerde satıcı baya övdü bisikleti. Bir tur attım, baya beğendim. Bisiklet gerçekten iyi. Günlük kullanımda bana yeterli geliyor. O saçma sapan Salcano modelleri ile alakası yok. Fiyatını sonuna kadar hak ediyor. Kesinlikle deneyin. Bence memnun kalırsınız.

Diğer markalar hakkında bir fikrim yok. Kullanmadan, kulaktan dolma bilgiler ile yorum yapmak istemem.
Servis konusu benim için gerçekten çok önemli.
Servis konusu kesinlikle benim için de önemli. Umarım sadece gittiğim yer öyledir.
Bir de hidrolik fren güzel mi sorun çıkartıyor mu size?
Ben çok memnunum hidrolik frenden. Gayet güzel.

Bisikleti sevmişsiniz güzel. Bende gittiğim yerde deniyeceğim fakat biraz da diğer bisikletler hakkında bilgi verebilirmisiniz. Kullanmış olmanıza gerek yok kullanılan parçaların kalitesinden vesahire. Bir de salcano dışında bu markaların servisleri nasıl?
Maşa kiliidi gerekli bir şey mi?

Son düzenleme:
Kilitli maşa hiç kullanmadım. Fakat bildiğim kadarıyla asfalt yolda giderken kilitlerseniz daha az enerji harcıyorsunuz. Uyguladığınız gücü daha verimli kullanıyorsunuz. Gerekli mi derseniz evet gerekli ama bana göre olmasa da olur yani. Hiç kullanmadığım için ne kadar etki ediyor bilmiyorum.

Diğer bisikletler hakkında @BilgisayarKurdu cevap verebilir. Bildiğim kadarıyla kendisi Kron XC150 kullanmıştı. Yanlış hatırlıyor olabilirim. Hem bisiklet konusunda bilgili biri. Bu yüzden size daha iyi cevaplar verir.

Arkadaşlar giriş seviyesi modeller hakkında aşırı bir bilgim yok; bunun sebebi de üzerinde kullanılan jant seti ve maşa gibi parçaların belirli bir marka - modele sahip olmaması. Jant setinin ağırlık bilgisine ulaşmaya kalksan ulaşamazsın, maşanın bilgilerine ulaşmaya çalışsan ulaşamazsın çünkü etiketi bas geç tarzı üretiliyor hepsi.

Benim önerim, bütçe her ne olursa olsun sıfır bisiklet almayın. Gram hak etmiyorlar fiyatlarını. Kendim 12K fiyata satılan bisiklet kullanıyorum, ve kadro - maşa - jant seti gibi parçaların hepsi sıfır, faturalı; buna karşılık fiyatlarını hak ettiğini düşünmüyorum.

Giriş seviyesi bisiklette ağırlık önemlidir ancak çoğu firma ağırlık bilgisi vermez. Aradaki 1KG çok fark yaratabilir oysa. Jant setleri veya maşaları ne kadar iyidir; kullanmadan bilemezsin haliyle.

Ben size kullandığım kadarıyla söyleyebilirim ki; yeni sezon KRON XC150 model bisikletler "Amacına uygun sürüldüğü müddetçe" sizi tatmin eder, göz zevkinizi de karşılar. Doğrudur, maşaları biraz kalitesiz tarafta ancak bu fiyatlara çoğu bisiklette durum bu şekilde.

Amacına uygun kullandığınız ve bisikletin dilinden anlamaya yönelik biraz çaba gösterdiğiniz taktirde uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. XC150 modelinin toplasan 2 sıkıntısı çıkar; bunlar ön maşanın kaliteli olmaması ve arka göbek milinin dayanıksız olması.

Maşayı ön kaldırma esnasında geri tepme enerjisi ile yıpratmayıp - arka jantı 1 metre yükseklikten yere çakmadığınız müddetçe problem yaşamazsınız. Bisiklet gayet güzel bisiklet ancak vites kullanmasını bilmeyip arka aktarıcıyı çöp eden mi dersin, 1*7 kullanan mı dersin....
Kısacası giriş seviyesi de olsa XC150 HD modelleri seni mutlu eder; sadece kullanmasını bileceksin. Ben uzun süre kullandım, yaşadığım tek sıkıntı arka göbek miliydi; o da arkadan araba çarptığı için oldu :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı