Kronik sırt ağrısı

skaplan

Decapat
Yer
Samsun
Daha fazla  
merhabalar.
Ben 18 yaşında bir lise son sınıf öğrencisiyim.
Son 1.5 - 2 yıldır şöyle bir problem yaşıyorum (zaman geçtikçe kötüleşti). Ayakta durduğumda ya da çok uzun süre oturduğumda sırtım ağrımaya başlıyor. Bu sebepten ötürü ders çalışamıyorum veya normalde çok zevk aldığım bilgisayardan da zevk alamıyorum. Sırtım ağrıdığında hemen yatıp dinlenmem gerekiyor. Bir süre dinlendikten sonra ağrısı geçiyor ama eğer oturmaya devam edersem tekrar aynı oluyor. Okuldayken de bu çok sıkıntı oluyordu, okulun son saatlerine doğru harap oluyordum. Şimdi bu COVID-19 olaylarından dolayı okula gidemiyoruz zaten ama evdeki vaktimi de yatarak boş geçirmek istemiyorum.
Fizik tedaviye daha önce birkaç kere gitmiştim, röntgen çekmişlerdi ve bende skolyoz olduğunu ama derecesinin çok düşük olduğunu söylemişlerdi. Ben de çok ağrı çektiğimi söyleyince skolyozdan bu kadar ağrı olmaz demişlerdi. Bu sebeple 2 kez Mr'a girdim ama başka hiçbir şey bulunamadı. Doktor son çare olarak spor yapmamı istedi, kağıt falan verdi (normalde hiç spor yapmayan biriyim, bunu doktor da tahmin etti ve benden egzersizleri yapmamı istedi). Ayrıca yüzmemi istedi. Hiç yüzmedim (yüzme bilmediğim için ve hoca tutmak çok pahalı olduğu için ve de okuldan ve kurstan zaman bulamadığım için). Ama kağıttaki tüm egzersizleri her gün yaptım. Birkaç hafta geçti, değişen bir şey olmadığı için ben de YouTube'daki diğer egzersizleri falan yaptım, onlar da KÂR etmedi. O yüzden ben de artık bıraktım egzersizleri falan. Ağrı kesiciler de yeterli olmuyor ağrıları gidermeye. Bugün artık direncimin sonuna geldim ve yine bu inanılmaz sırt ağrısıyla size yazıyorum. Lütfen bana yardımcı olun yoksa artık maalesef ki daha fazla katlanamayacağım. Son olarak da kendimden biraz bahsedeyim. 1.87 m boyunda 96 kilo bir erkeğim. Evet, fazla kiloluyum. Size de söylediğim gibi daha önce çok sporla falan işim olmadı (keşke daha zeki olsaymışım da dikkat etşey mişim). Genelde hareketsiz yaşıyorum, vaktimin çoğunu evde geçiriyorum. Bu arada sırtım ağrımaya başladığında aynı zamanda çok kütlüyor da. Sırtım ağrıdığında çeşitli egzersizlerle sırtımı kütletiyorum ve yatıp dinleniyorum.
Lütfen bana yardım edin, bu problem hayatımı büyük ölçüde etkiliyor ve beni çok kısıtlıyor. Şimdiden her tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı