Kronik sorunu olduğu bilinen Gaming Laptop modelleri

Hocam bu rehberi mobilden hazıladığım için iyi fotoğraf bulmak zor oldu.

Lenovo'da sadece Coil Whine problemi var fakat o siste.e zarar vermediği için koyma gereği duymadım.

Monster'ın v21 ve v22 serisi iyidir, ayrıca dediğiniz Omen modellerini artık satışı çok az yapıldığı için eklemedim.
Hocam Lenovo'da bir çok kullanıcı ve incelemede sıcaklık problemleri var

8 tane laptobu servise gitmiş ve iade/değişim almış birisi olaraktan incelemediğim laptop kalmadı diyebilirim. Bunların hepsi doğru, ben de bir kaç şey eklemek istiyorum:

Acer Nitro 5 ve Predator laptoplarda ekranda çok fazla ışık sızması olabiliyor. Fiyat/performans olan bu markanın panelleri biraz dandik. Çoğu modelde çıplak gözle bariz görülen yoğun biçimde ışık sızması olabiliyor. Acer markasını almak isteyenler alacakları modeli iyi araştırsınlar derim. Paneli inceleme videolarında kontrol etsinler. Benim de bir ara aldığım Acer Nitro 5'te aşırı ışık sızması vardı, gündüz bile gözüküyordu bariz şekilde.

Asus TUF FX505DU GTX 1660Ti'lı iki laptop kullandım, ikisi de servise gidip iade oldu çünkü fabrika hatalıydılar. (menteşe ve fan sıkıntısı). Ancak her ne kadar ızgaraların çoğu kapalı olsa da ısınma sorunu yoktu. GTX 1660Ti ekran kartı 75 derecede çalışıyordu yük altında. Aynı ekran kartı arkadaşımın Monster Tulpar T5 V19.1'inde 82-85 arası çalışıyor.

HP için ''Isınma sorunlu'' derler ama 2019 ve sonraki modelleri serin çalışıyor. 2020 tasarımı metalden plastiğe geçti. 2020 tasarımından sonra MUX Switch özelliğini kaldırdı. 2019 tasarımlarında MUX Switch vardı. HP Omen alacakların buna dikkat etmesi gerekir. Ayrıca 8 GB RAM'li modelleri tek kanal değil, 2x4GB şeklinde. Yani 16'ya yükseltmeye kalktığınızda çift 8 GB RAM alıp daha fazla masrafa gireceksiniz. Dolayısıyla 8 GB RAM'li modellerini almanızı tavsiye etmem. Asus, Acer gibi tek kanal 8 GB RAM kullanmıyor.

Ama marka/modelden önce her zaman modele bakmak lazım. Mesela MSI GE66/76 Raider modelleri kusursuz ve çok güze laptoplar. Ama 2018 yılında üretilen Raider serisindeki GTX 1070'li GE73 modellerinde kronik menteşe sorunu vardı. Menteşeler kırılıyordu.

MSI Stealth serisinin ince kasasından mütevellit ısınma sorunu vardı ancak yeni tasarımda soğutmayı %15 artırmışlar ki MSI resmî sitesinde de yazıyor. Ve en serin çalışan laptoplardan biri oldu artık. RTX kartlar 65 dereceyi geçmiyor. (Kenarları altın sarılı olan model biraz fazla ısınıyor, RTX 2000 serili düz simsiyah olan modellerinin soğutması çok iyi)

Şu an mevcut kronik sorunu olmayan laptop modelleri şu şekilde:

- Lenovo Legion 5i ve Pro
- MSI GS66-76 Stealth
- MSI GE66-76 Raider
- MSI GP66-76 Leopard
- Asus ROG Strix G15
- Asus ROG Strix Scar Edition serisi (Benim aldığım Scar III model ekranında beyaz nokta vardı. iade/değişim oldu ama kronik sorunu yok. Benim şanssızlığım)
- Asus ROG Zephyrus serisi
- Asus Zenbook serisi (Bazı modellerde ikinci ekranın çalışmaması veya hatalı olması yönünde şikâyetler var)

Monster ve diğer markaları pek araştırmadığım için bilmiyorum. Yukarıda sıraladığım modeller sizi üzmez. Ancak teknoloji gene de şans işidir. Çok üst düzey bir ürün alsanız da fabrika hatalı bir ürün size denk gelebilir. Burada servis kalitesi çok önemli. Asus ve MSI DOA kapsamında iade/değişim vermeye çekinmez. Apple'dan sonra en iyi servis de Lenovo'ya aittir.

Genel olarak fiyat/performans modeller kronik sorunlu oluyor daha fazla. Üst düzey fiyat/performans yerine bir tık düşük model ama iyisinden almayı tercih ederim. Ne demiş atalarımız; ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı