Kubuntu 20.04 Wi-Fi aşırı yavaş

349398

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Türkiye
Merhaba. Bilgisayarıma dual-boot yöntemiyle Kubuntu kurdum ancak Wi-Fi kullanılamayacak derecede yavaş. Speedtest bile yapamıyorum. Aynı sorunu Linux Mint 20'de de yaşadım.

Bir de şöyle bir şey var, kurulum esnasında Wi-Fi'a bağlandığım halde "güncellemeleri kurulum yaparken kur" seçeneği griydi, yani seçemiyordum.

Benim anlamadığım ise daha önce (yakın zamanda) aynı ISO dosyası aynı bellek aynı PC'ye Kubuntu ve Mint kurduğum hâlde böyle bir sorun yokken şimdi neden oldu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Wi-Fi kartım Realtek RTL8723DE

Düzenleme: Şöyle bir şey farkettim. Evde modem salonda ve odamda internet çekmediği için Xiaomi'nin bir repeater'ını kullanıyorum. Bu repeater'a Kubuntu'da bağlıyken internet kullanılmıyor ancak telefondan bağlandığımda (repeater'a) kullanılıyor. Aynı şekilde Windows'da da repeater'a bağlanıp sorunsuz kullanabiliyorum. Ama repeater kullanmadan direkt modeme bağlanınca sorunsuz kullanabiliyorum Kubuntu'yu.

Merhaba. Bilgisayarıma dual-boot yöntemiyle Kubuntu kurdum ancak Wi-Fi kullanılamayacak derecede yavaş. Speedtest bile yapamıyorum. Aynı sorunu Linux Mint 20'de de yaşadım.

Bir de şöyle bir şey var, kurulum esnasında Wi-Fi'a bağlandığım halde "güncellemeleri kurulum yaparken kur" seçeneği griydi, yani seçemiyordum.

Benim anlamadığım ise daha önce (yakın zamanda) aynı ISO dosyası aynı bellek aynı PC'ye Kubuntu ve Mint kurduğum hâlde böyle bir sorun yokken şimdi neden oldu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çünkü Ubuntu kullanıyorsun kardeşim.

Ne alaka hocam? 😂 Önceden de kullanıyordum sıkıntısız.
Olay o zaten bugün çalışır yarın çalışmaz şaşırma böyle şeylere.
Tanrı tarafından yapılmış işletim sistemi yoktur hepsinde ufak tefek buglar olacaktır tabii ki. Ancak Ubuntu ve türevlerini profesyonel işlerde kullanamazsınız, yolda bırakır. 50 milyon kullanıcısı olan bir işletim sistemi için fazla unstable, açıkcası gözüme Microsoft'un da el atmasıyla kasıtlı yaratılan bir durummuş gibi görünüyor.

Son düzenleme:

Ubuntu 20.04 ve Linux Mint 20'de rtl8723de için rtw88 sürücüsü kullanılmaya başlandı. Büyük ihtimalle, eski sürümlerde üretici tabanlı rtl8723de-dkms sürücüsünü elle kurduğun için sorun yaşamamış olabilirsin. Ya da sorun sadece ağ yönetiminin güç tasarrufu açık olduğu için olabilir. İnternette nasıl pasifleştirileceği ile ilgili kaynak bulabilirsin. disable network-manager power management şeklinde arat.

Bu son sürümlerde sıkça yaşanıyor. Burada şöyle bir çözüm sunulmuş, belki işe yarayabilir. Naıl yapıldığını anlatmaya çalışayım.

Metin editörü ile bir tane wifi-powersave-off.conf adında bir dosya bir tane de wifi-powersave-on.conf adında bir dosya oluşturuyorsunuz.

Bunu wifi-powersave-off.conf adlı dosyaya yapıştırın.
Kod:
# File to be place under /etc/NetworkManager/conf.d
[connection]
# Values are 0 (use default), 1 (ignore/don't touch), 2 (disable) or 3 (enable).
wifi.powersave = 2

Bunu da wifi-powersave-on.conf adlı dosyaya yapıştırın.
Kod:
[connection]
# Values are 0 (use default), 1 (ignore/don't touch), 2 (disable) or 3 (enable).
wifi.powersave = 3

Aynı dizinde sağ tık ile uçbirimi açın iki dosyayı gerekli yere gönderin.
Kod:
sudo cp -r wifi-powersave-off.conf /etc/NetworkManager/conf.d/ ; sudo cp -r wifi-powersave-on.conf /etc/NetworkManager/conf.d/

Ardından ister bilgisayarı yeniden başlatın isterse alttaki komut ile yenileyin.
Kod:
sudo service network-manager restart

Şayet sorun çözülmezse dosyaları alttaki komutla silebilirsiniz.
Kod:
sudo rm -r /etc/NetworkManager/conf.d/wifi-powersave-off.conf ; sudo rm -r /etc/NetworkManager/conf.d/wifi-powersave-on.conf

Bunu deneyin olmazsa başka yollar arayalım.

Bu son sürümlerde sıkça yaşanıyor. Burada şöyle bir çözüm sunulmuş, belki işe yarayabilir. Naıl yapıldığını anlatmaya çalışayım.

Metin editörü ile bir tane wifi-powersave-off.conf adında bir dosya bir tane de wifi-powersave-on.conf adında bir dosya oluşturuyorsunuz.

Bunu wifi-powersave-off.conf adlı dosyaya yapıştırın.
Kod:
[connection]
wifi.powersave = 2

Bunu da wifi-powersave-on.conf adlı dosyaya yapıştırın.
Kod:
[connection]
wifi.powersave = 3

Aynı dizinde sağ tık ile uçbirimi açın iki dosyayı gerekli yere gönderin.
Kod:
sudo cp -r wifi-powersave-off.conf /etc/NetworkManager/conf.d/ ; sudo cp -r wifi-powersave-on.conf /etc/NetworkManager/conf.d/

Ardından ister bilgisayarı yeniden başlatın isterse alttaki komut ile yenileyin.
Kod:
sudo service network-manager restart

Şayet sorun çözülmezse dosyaları alttaki komutla silebilirsiniz.
Kod:
sudo rm -r /etc/NetworkManager/conf.d/wifi-powersave-off.conf ; sudo rm -r /etc/NetworkManager/conf.d/wifi-powersave-on.conf

Bunu deneyin olmazsa başka yollar arayalım.
Hocam siz bu mesajı atmadan önce Mint kurdum, aynı sorun Mint'de de var.

Dediğiniz işlemleri Mint'te yaptım ancak maalesef sorun çözülmedi. Hâlâ çok yavaş.

Geri
Yukarı