Kuduz aşısı yaptırılmalı mı?

Alfirk

Kilopat
Şimdi az önce sahilde bir köpeği elimle besledim. Elimden atıştırmalık yedi ve tükürüğü salyası elime değdi. (Sağ elim)

Sonra bende paketten yemeye sol elim ile yedim sonra yanlışlıkla her iki elimi birbirine sürttüm. Sonra belki sağ elimle de yemişimdir bilmiyorum.

Köpek güzel bakıyordu kuduz değildi gibi ama salyası da akıyordu bilemedim.

Kuduz aşısı olmama gerek var mı?

"kuduz virüsü enfekte bir evcil ya da yabani hayvanın salyası yoluyla bulaşmaktadır. Enfekte hayvanın başka bir hayvanı ya da insanı ısırması yoluyla kuduz virüsü yayılmaktadır. Enfekte bir hayvanın tükürüğünün açık bir yaraya, göz veya ağız mukoza zarlarına bulaşması yoluyla da kuduz hastalığı bulaşabilmektedir." kaynak memorial.com

Ağıza salya gelmesi durumunda bulaşabilir yazıyor burada bilemedim kuduz belirtileri görülmeye başlar ise mutlaka gidin. Şöyle birşeyde var salya elinizde kuruduğu için ağızınıza temas etmemiş olabilir.

En iyisi hastaneye gitmek. Genelde elde çatlak yoksa sıkıntı olmuyor ama tedbiri elden bırakmak doğru olmaz.

Isırmadığı sürece gerek yok diye biliyorum.
Adam köpeğin yaladığı elimi ağzıma sokmuş olabilirim diyor ?:D

Kuduz aşısı tek doz olunan bir şey değil yalnız. Zamanında ben de benzer sebepten gitmiştim. Toplamda 5 doz vurdular. Dozların arası gitgide fazla olacak şekilde. Mesela 1 ile 2. aşının arasında 3 gün, 2 ile 3. arasında 7 gün, 3 ile 4. gün arasında 2 hafta gibi.

Her türlü gideceksiniz, geçenlerde bir çocuk ölmüştü kuduzdan. Size bulaştı diyelim bir kuluçka süresi var, o süre zarfında belli etmiyor. Belirtiler ortaya çıkınca da iş işten geçmiş oluyor. Öldürme ihtimalide az değil. Bu riski alacak mısınız?

Şöyle birşeyde var salya elinizde kuruduğu için ağızınıza temas etmemiş olabilir.
Evet hocam ben de bunu düşündüm sağ elime dilinin dişinin sıcaklığı geldi. Belki tükürüğüde geldi. Ama başlarda o elimle bir şey yemedim. Sonra elimi birbirine sürttüm kuruydu 2 dk sonra falan. Sonra sağ elimle yemeye devam ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı