Mor

Hectopat
Screenshot_2.png

1. Cevaplarım doğru mu?

Screenshot_3.png

2. Cevabım doğru mu?

Screenshot_4.png

3. Cevabı nedir?

Screenshot_9.png

4. Cevaplarım doğru mu?

Screenshot_10.png

5. Cevabım doğru mu ve verdiğim eşitlik her zaman doğru olur mu?

Screenshot_11.png

6. Cevaplarım doğru mu ve farklı bir şekilde ifade edilebilirler miydi?

Yardımlarının için şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1) b. seçeneği tartışılır ama diğerleri doğrudur.
2) Bence yanlış yapmışsınız. D olması lazım. Mesela, {2,4,6} kümesini hem toplamları 12 olan rakamlar kümesine hem de çift sayılar kümesine alabiliriz.
3) -
4) Hepsi doğru.
5) Cevabın doğru. Matematikte "her zaman doğrudur" olayına girmek pek doğru olmaz. Kümelere göre değişebilir, ezbere gerek yok.
6)Soruda "sembolik mantık" demiş, siz biraz yanlış anlamışsınız soruyu. Yani a. seçeneğinde mesela p∧p'≡0 gibi yazmanız lazım.

Kendi bilgimle yaptım, hatam varsa affola. Başarılar. 😄

1) b. seçeneği tartışılır ama diğerleri doğrudur.
2) Bence yanlış yapmışsınız. D olması lazım. Mesela, {2,4,6} kümesini hem toplamları 12 olan rakamlar kümesine hem de çift sayılar kümesine alabiliriz.
3) -
4) Hepsi doğru.
5) Cevabın doğru. Matematikte "her zaman doğrudur" olayına girmek pek doğru olmaz. Kümelere göre değişebilir, ezbere gerek yok.
6)Soruda "sembolik mantık" demiş, siz biraz yanlış anlamışsınız soruyu. Yani a. seçeneğinde mesela p∧p'≡0 gibi yazmanız lazım.

Kendi bilgimle yaptım, hatam varsa affola. Başarılar. 😄
2. cevabınızın buradaki sorularla alakası yok sanırım.
5. Soruda "her zaman doğru olması" ile kastettiğim ezbercilik değildir. Örneğin a/b'nin sonucu b'nin 0'a eşit olduğu zaman "Tanımsız" olacaktır. Bu nedenle rasyonel sayılar kümesinin tanımı "a, b aralarında asal, elemanıdır Z ve b eşit değildir 0 olmak üzere a/b şeklinde gösterilen ifadeler" denir. Burada benim kastettiğimse, verdiğim eşitliğin her durum için geçerli mi yoksa herhangi bir istisnası mı var diye sorulmuştur.
6. Küme işlemlerinin sembolik mantık ile ilişkilendirerek gösterilmesine örnek:
yfdg.png

Sembolik mantık ve kümeler ilişkisi:

Adsız.png
Ama sizin sorunuzda doğruluk dediği için fark ediyor olabilir.

Geri
Yukarı