Küpe takmak savcı olmaya engel mi?

Cumhuriyet Savcıları her ne kadar "diğer kamu personeli" kategorisinde yer alsalar da, temelinde bir devlet memuru ve yani bildiğin kamu personelidirler. Dolayısıyla tüm devlet memurları gibi onların da Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik kapsamında ne giyip ne giymeyecekleri belirlenmiştir. Ancak bu yönetmelikte küpe, takı benzeri aksesuarlar için herhangi bir ibare yer almaz. Buna emsal olarak birçok öğretmenin küpe takmaları ile ilgili haklarında açılan idari soruşturmalara dair haberler mevcut. Erkek kamu personelinin küpe veya başka bir aksesuar takması doğrudan yönetmelikte düzenlenmediği için, genelde amirler Devlet Memurları Kanununda yer alan uygulayabilecekleri diğer yaptırım hükümlerini uygulamaya çalışarak veya üstü kapalı şekilde yer değiştirme, başka yere atama (sürgün) benzeri yöntemler uygulayarak bunu engellemeye çalışmışlar. Adliye dışında her görevli istediği takıyı takıp istediğini yapabilir ancak ben bir Cumhuriyet Savcısının resmi giyimle ve adliye içerisinde küpe takacağını düşünmüyorum. Çünkü bir Cumhuriyet Savcısı adliye içerisindeki en yetkili kişi değildir. Cumhuriyet Başsavcısı vekilleri, Cumhuriyet Başsavcısı, Adalet Komisyonu Başkanı gibi çalıştığı mahal içerisinde kendisinden daha yüksek makamda bulunan birçok kişi mevcuttur. Kimseden çekinmese bile bunlardan çekinecektir.

Cumhuriyet savcıları her ne kadar "diğer kamu personeli" kategorisinde yer alsalar da, temelinde bir devlet memuru ve yani bildiğin kamu personelidirler. Dolayısıyla tüm devlet memurları gibi onların da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelik kapsamında ne giyip ne giymeyecekleri belirlenmiştir. Ancak bu yönetmelikte küpe, takı benzeri aksesuarlar için herhangi bir ibare yer almaz. Buna emsal olarak birçok öğretmenin küpe takmaları ile ilgili haklarında açılan idari soruşturmalara dair haberler mevcut. Erkek kamu personelinin küpe veya başka bir aksesuar takması doğrudan yönetmelikte düzenlenmediği için, genelde amirler devlet memurları kanununda yer alan uygulayabilecekleri diğer yaptırım hükümlerini uygulamaya çalışarak veya üstü kapalı şekilde yer değiştirme, başka yere atama (sürgün) benzeri yöntemler uygulayarak bunu engellemeye çalışmışlar. Adliye dışında her görevli istediği takıyı takıp istediğini yapabilir ancak ben bir cumhuriyet savcısının resmi giyimle ve adliye içerisinde küpe takacağını düşünmüyorum. Çünkü bir cumhuriyet savcısı adliye içerisindeki en yetkili kişi değildir. Cumhuriyet başsavcısı vekilleri, cumhuriyet başsavcısı, adalet komisyonu başkanı gibi çalıştığı mahal içerisinde kendisinden daha yüksek makamda bulunan birçok kişi mevcuttur. Kimseden çekinmese bile bunlardan çekinecektir.

Sağ olun en iç açıcı cevap oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı