Kulak içi ve kulak üstü kulaklıkların artıları ve eksileri

eneshlvc

Hectopat
Yer
Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Anakart: ASUS PRIME B550M-K
• Ekran kartı: Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
• İşlemci soğutucusu: ID-COOLING SE-224-XTS
• Bellek: G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz CL18
• SSD: Samsung 980 PRO 1TB
• Güç kaynağı: Aigo GP750
• Kasa: DarkFlash DLX21
• Monitör: ViewSonic VA3209-2K-MHD
• Klavye: Royal Kludge RK61
• Fare: Razer Basilisk X HyperSpeed
• Kulaklık: Samsung Galaxy Buds2
• Kontrolcü: Xbox 9. Nesil
Meslek
Öğrenci
Kulaklık alacağım fakat kulak içi mi, kulak üstü mü alsam karar veremedim. İkisinin de artılarını ve eksilerini sayabilir misiniz?

Kulaklık alacağım fakat kulak içi mi, kulak üstü mü alsam karar veremedim. İkisinin de artılarını ve eksilerini sayabilir misiniz?

Kulak içi dışarı çıkıp yürüyüş yapayım mantığında daha rahat oluyor. Daha taşınabilir oluyor. Kulak üstünün ses kalitesi çok daha iyi ama daha ağır ve taşınabilirlik konusunda daha az taşınabilir. Yine de hafif kulak üstü kablosuz kulaklıklar bolca var.

Ben neredeyse 7 sene kulak üstü kullandım uzun süreli kullanımda çok kafa ağrıtıyor (tabii kalite ve ağırlığına göre değişir) güncel olarak kulak içi kullanıyorum kulağınızı temiz tutan biriyseniz hiçbir sorun çıkartmaz fakat headset kadar da iyi ses vermez (bass vb.)

Kendi açımdan söyleyeyim kulak içi için:

+ Minimal tasarım (taşınabilirlik bakımından rahat)
- Temizlik (1-2 haftada bir özellikle kutusu dahil temizlemen gerekiyor bu kulak üstünde daha da uzayabiliyor belki de kişisel bakımımdandır bilemem.)

Kulak çevreleyen (over-ear) ve kulak üstü (on-ear) kulaklık deyimleri Türkiye'de pek yerleşemiş. Ben Sennheiser HD4.40BT'iyi kulak çevreleyen diye aldım. Ama kulak kepçep bütük olmadığı halde yarı kulak üstü gibi oldu. Kulak çevreleyenler bence evde kullanak daha az rahatsız eder. Sikonduz TWS'ler daha az rahatsız ediyor beni uzun süreli kullanımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı