Kulaklığın mikrofonu çalışmıyor

alicoskun28

Hectopat
Selam hocam.

Bugün yeni topladığım bilgisayarım geldi. Gerekli driverları kurduktan sonra kulaklığımı taktığımda kulaklığa ses geliyor fakat mikrofonum çalışmıyor. ASUS Realtek Audio Control merkezinden ses ayarlarını bu şekilde yaptım. Kulaklığımın kendi mikrofonu var bu yüzden aynı jak girişinden ön panelden takıyorum ve kulaklıkta hiçbir problem yok çünkü diğer bilgisayarlarda test ettim. Mic girişine taktığımda ise ses de gelmiyor mikrofon da çalışmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-23 204207.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-23 204207.png
    62,5 KB · Görüntüleme: 37
  • 20221223_204351.jpg
    20221223_204351.jpg
    205,7 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın ön port kablolarının anakartda doğru bir şekilde takıldığından emin olun. Yanlış ya da ters takılmışsa bu sorunlar yaşanıyor olabilir.

Kulaklığınızın kablo çıkışı sadece 1 adet 3.5mm jack girişiyse onu hem mikrofon hem kulaklık için ayıran kablolardan almanız lazım.

Kasanın ön port kablolarının anakartda doğru bir şekilde takıldığından emin olun. Yanlış ya da ters takılmışsa bu sorunlar yaşanıyor olabilir.

Bunu düşünüp kontrol ettim herhangi bir sıkıntı yok.

Kulaklığınızın kablo çıkışı sadece 1 adet 3.5mm jack girişiyse onu hem mikrofon hem kulaklık için ayıran kablolardan almanız lazım.

Kulaklığım 3.5 mm jack girişli 3 boğumlu. Benim anlamadığım laptopta tek jack girişinden sorunsuz şekilde çalıştığı halde kasada çalışmıyor olması.

Kulaklığım 3.5 mm jack girişli 3 boğumlu. Benim anlamadığım laptopta tek jack girişinden sorunsuz şekilde çalıştığı halde kasada çalışmıyor olması.
Kasadaki ses kartları laptoptan ve telefondan farklı oluyor. Laptop ve telefonlarda mikrofon ve ses çıkışı tek jack üzerindenken bilgisayarlarda ses ve mikrofon jack girişi ayrı oluyor. Bu sorunu halletmeniz için de üstte belirttiğim üründen kullanmanız gerekmektedir.

Laptoplar taşındığı için kullanımı kolay olmasından onların ses çıkış yerinde mikrofon girişi olur ama gene kullanıcı başka bir mikrofon takmak isterse ayrı olarak 1 tane mikrofon çıkışı eklenir masaüstü pc de genel taşınmadığı için ses çıkışında mikrofon girişi olmaz arkadaşın dediği gibi o aparattan alman lazım bende var kullanıyorum gayet güzel çalışıyor.

Geri
Yukarı