Kulaklık jack bağlantısı nasıl yapılır?

lProfessoRl

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi yeşil, kırmızı, mavi, bakır, mavi-bakır renkte kablolar bulunmakta. Elimde hazır jack var ve hangi rengi nereye bağlayacağım bilmiyorum. Mikrofonsuz jack almışım, mikrofon kablosunu iptal edeceğim. Geri kalanları hangisine bağlayacağım? (Yön olarak anlaşılması için işaret ettim.)

16180683528595044868442305398705.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba.
Fotoğrafta gördüğünüz gibi yeşil, kırmızı, mavi, bakır, mavi-bakır renkte kablolar bulunmakta. Elimde hazır jack var ve hangi rengi nereye bağlayacağım bilmiyorum. Mikrofonsuz jack almışım, mikrofon kablosunu iptal edeceğim. Geri kalanları hangisine bağlayacağım? (Yön olarak anlaşılması için işaret ettim.)

Eki Görüntüle 967716
Hocam o kablo çok gıcık bir şey. Bir çakmak yardımıyla full bakır görünümlü kablonun ucunu yetecek bir şekilde yakın ki üstündeki izolasyon yansın, ardından o soyduğunuz izolasyonu tırnağınız yardımıyla kazıyıp temizleyin ve aşağıda belirtmiş olduğum yere lehimleyin.
1618221189180.png

Nereye lehimleneceğini bilmiyorsanız multimetreyi kısa devre konumuna getirerek probun bir ucunu Ground'a bir ucunuda
1618221317887.png

buradaki bacaklarına değdirin hangisinde ötüyorsa oraya lehimleyin.

Yaptınız diyelim diğer kablo olan kırmızı kabloya geçelim. Bakır görünümlü kabloda yakma işlemi yapmıştık onu kırmızı kabloya da yapalım ve multimetre kısa devre konumunda probun birini jackta ortadaki yere(Right) değdirelim, diğer probu da jackın altındaki bağlantı yerlerine değdirelim ve Right konumunu bulalım, kabloyu lehimleyelim. 🙂

Ve son olarak yeşil kablomuza geçelim. Artık anlatmaya gerek yok, kavradınız umarım. Jackımızda son bir boş bağlantı yeri kaldı orayada yeşil kablomuzun üzerindeki izolasyonu temizleyerek lehimleyelim ve deneyelim.

Çalışmıyorsa yeşil kablomuzu sökelim aynı yere mavi kablomuzun izolasyonunu temizleyerek lehimleyelim. Yine çalışmıyorsa mavi kablomuzu söküp mavi-bakır kablomuzu lehimleyelim.

Son düzenleme:
Hocam o kablo çok gıcık bir şey. Bir çakmak yardımıyla Full bakır görünümlü kablonun ucunu yetecek bir şekilde yakın ki üstündeki izolasyon yansın, ardından o soyduğunuz izolasyonu tırnağınız yardımıyla kazıyıp temizleyin ve aşağıda belirtmiş olduğum yere lehimleyin.
Eki Görüntüle 970462
Nereye lehimleneceğini bilmiyorsanız multimetreyi kısa devre konumuna getirerek probun bir ucunu Ground'a bir ucunuda.
Eki Görüntüle 970465
Buradaki bacaklarına değdirin hangisinde ötüyorsa oraya lehimleyin.

Yaptınız diyelim diğer kablo olan kırmızı kabloya geçelim. Bakır görünümlü kabloda yakma işlemi yapmıştık onu kırmızı kabloya da yapalım ve multimetre kısa devre konumunda probun birini jackta ortadaki yere(right) değdirelim, diğer probu da jackın altındaki bağlantı yerlerine değdirelim ve right konumunu bulalım, kabloyu lehimleyelim. 🙂

Ve son olarak yeşil kablomuza geçelim. Artık anlatmaya gerek yok, kavradınız umarım. Jackımızda son bir boş bağlantı yeri kaldı orayada yeşil kablomuzun üzerindeki izolasyonu temizleyerek lehimleyelim ve deneyelim.

Çalışmıyorsa yeşil kablomuzu sökelim aynı yere mavi kablomuzun izolasyonunu temizleyerek lehimleyelim. Yine çalışmıyorsa mavi kablomuzu söküp mavi-bakır kablomuzu lehimleyelim.

Hocam öncelikle verdiğin bilgi için teşekkürler. Antenle sinyal bulur gibi değdirdim. Bir ara tuttu dedim tamam kalsın böyle. Lehimini yaptım ve üzerine bir güzel makaron geçirdim. Arada bir ses azcık kısılıyor iki hareket ettirince düzeliyor. İdare edeceğiz artık. Hiç dokunmak istemiyorum.😃

Hocam öncelikle verdiğin bilgi için teşekkürler. Antenle sinyal bulur gibi değdirdim. Bir ara tuttu dedim tamam kalsın böyle. Lehimini yaptım ve üzerine bir güzel makaron geçirdim. Arada bir ses azcık kısılıyor iki hareket ettirince düzeliyor. İdare edeceğiz artık. Hiç dokunmak istemiyorum.😃
Rica ederim. 🙂

Geri
Yukarı