Kulaklıkta frekans değeri 20 – 20000 Hz'den sonrası ses kalitesini etkliler mi?

• Konuyu başlatan xoed
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B

xoed

Centipat
Daha fazla  
Çok araştırdım, bazı kaynaklar 20 – 20000 Hz'den sonrası 20'den aşağaı 20kdan yukarı sonrasını insan kulağı algılayamaz. Pek bir şey değiştirmez derken, bazı kaynaklarda ses kalitesinin ana kaynağı frekans değeridir diyor. Bilgi sahibi birisi beni aydınlatabilir mi?

20 Hz aşağısını duyamazsınız ama basınç olarak hissedebilirsiniz.
20 KHz üstünü duyamazsınız, çok dikkate almanıza gerek yok.

Ses dosyalarında frekans arttıkça genellikle bitrate değeri de artıyor.
Bitrate değeri, saniyede ne kadar bilgi depolandığını belirtir.
Bundan dolayı frekans artınca müzik dosyası kalitesi de artıyor denebilir.

Tabi düşük kalite bir dosyanın bitrate değerini veya maksimum frekansını arttırısanız kalite artmaz.

Peki, frekans aralığı yüksek bir kulaklıkla; ondan daha pahalı ve frekans değerleri standart olan bir kulaklığı: Dayanıklılık, bozulma vs gibi şeyler dışında ne etkiliyor?

Örnek:

Ve.

Gibi.

Sennheiser'in değerleri.
  • frekans (düşük)5 Hz.
  • frekans (yüksek)21 KHz.
Marshallında değerleri.
  • frekans (düşük)20 Hz.
  • frekans (yüksek)20 KHz.
Zaten rock, metal yoğunluğunda müzik dinliyeceğim için Marshall'a bu kadar ilgi duydum.

Ve ayrıca asgari frekans bas tatminliğini arttıyorsa, rock/metal dinleyen birisi için çok da büyük bir etken olmayacaktır herhalde bitrate değerleri dışında.

Ve son olarak yüksek frekans tepkisi ne kadar yüksekse o kadar temiz ve berrak tiz verir gibi şeylerde okudum.

Son düzenleme:
20 Hz aşağısını duyamazsınız ama basınç olarak hissedebilirsiniz.
20 KHz üstünü duyamazsınız, çok dikkate almanıza gerek yok.

Ses dosyalarında frekans arttıkça genellikle bitrate değeri de artıyor.
Bitrate değeri, saniyede ne kadar bilgi depolandığını belirtir.
Bundan dolayı frekans artınca müzik dosyası kalitesi de artıyor denebilir.

Tabi düşük kalite bir dosyanın bitrate değerini veya maksimum frekansını arttırısanız kalite artmaz.

Ses dosyasindaki 24bit 192KHz degerinin ilk sorudaki frekans araligiyla alakasi yok. Ses dosyasindaki 192 KHz sample rate, ilk sorudaki frequency response.

İlk soruda sorulan 20 Hz 20KHz en dusuk ve en yuksek frekansi belirtiyor. Kabaca 20-60 Hz arasi sub bass, 60-250 Hz arasi bass, 250-500 Hz arasi Low mid, 500Hz-2KHz arasi mid, 2-4 KHz arasi upper/higher mid, 4KHz uzeri de High frequency sesleri belirtiyor. Ses dosyasindaki sample rate ile alakasi yok yani.

Ve ayrıca asgari frekans bas tatminliğini arttıyorsa, rock/metal dinleyen birisi için çok da büyük bir etken olmayacaktır herhalde bitrate değerleri dışında.

Ve son olarak yüksek frekans tepkisi ne kadar yüksekse o kadar temiz ve berrak tiz verir gibi şeylerde okudum.

Bas tatminliği etkiliyor diye bişey yok. Bass sesslerin hangi frekans olduğu belli zaten. Kulaklığın o frekans aralığında nasıl performans verdiği önemli.

Aynı şey yüksek frekans için de geçerli. Temiz ve berrak ses vermesiyle alakası yok, hatta frekans grafiğinde 5KHz üzeri frekanslar çok yüksek olak kulaklıklar (örneğin DT990 PRO) dinlemesi hiç de eğlenceli olmayan kulaklıklar bence

Geri
Yukarı