Kule fanın yönünü farklı takılırsa sorun olur mu?

M.Can4

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Kısa süre önce ikinci el bir kule fan aldım aldığım fan için hem AMD hem de Intel aparatları mevcut kullanmakta olduğum anakart ASUS Prime B450M-K

Fan kurulumunu yaptım ama ne yazıki fanın yönü olması gerektirdiği gibi kasa önüne bakmıyor. Ya fan aşağıdan yukarı ya da yukarıdan aşağı üfleyebiliyor.

Şu an attığım fotoğraflardaki gibi kullanıyorum sizce bu şekilde kullanmaya devam etmeli miyim?

Dosya Ekleri

• IMG20220630131658.jpg
    IMG20220630131658.jpg
    93,1 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG20220630131726.jpg
    IMG20220630131726.jpg
    111,7 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG20220527012947.jpg
    IMG20220527012947.jpg
    163,5 KB · Görüntüleme: 43
Bu şekilde sıcak havayı ekran kartına atıyor gördüm. Egzoz fanına doğru üflemesi iyi olur.

Arkadaşlar merhaba,
Kısa süre önce ikinci el bir kule fan aldım aldığım fan için hem AMD hem de Intel aparatları mevcut kullanmakta olduğum anakart ASUS Prime B450M-K

Fan kurulumunu yaptım ama ne yazıki fanın yönü olması gerektirdiği gibi kasa önüne bakmıyor. Ya fan aşağıdan yukarı ya da yukarıdan aşağı üfleyebiliyor.

Şu an attığım fotoğraflardaki gibi kullanıyorum sizce bu şekilde kullanmaya devam etmeli miyim?
Hocam bence en sağlıklısı egzoz fanına bakması olur ya da kasanın önüne bakacak şekilde ayarlayın.

Artı -1 Eksi
Arkadaşlar merhaba,

Olması gereken öne bakması ısılar nasıl?

Ekran kartı orada hiç olmasa güzel olurdu tabi. Havayı çeken kısmın açık, ferah olması lazım. Ekran kartı alanı kısıtladığından yukarı atacak yeterli hava gelmeyecektir. Ekran kartından sızan sıcaklık da işi ayrıca bozar.

Bu şekilde sıcak havayı ekran kartına atıyor gördüm. Egzoz fanına doğru üflemesi iyi olur.
Aslında burada işlemci soğutucumuz ekran kartından aldığı sıcak havayı üst egzoz fanlarına gönderiyor, fanın alüminyum bloğa direkt hava üflemesi gerektiğini gözden kaçırmışsın.

Bu şekilde kullanımda sorun olmayacaktır. Sen yine de yük altında işlemci sıcaklığını kontrol et. Sonuçları yazabilirsen yardımcı oluruz. :)

Aslında burada işlemci soğutucumuz ekran kartından aldığı sıcak havayı üst egzoz fanlarına gönderiyor, fanın alüminyum bloğa direkt hava üflemesi gerektiğini gözden kaçırmışsın.

Bu şekilde kullanımda sorun olmayacaktır. Sen yine de yük altında işlemci sıcaklığını kontrol et. Sonuçları yazabilirsen yardımcı oluruz. :)
Ne alakası var? Üzerinden de çekebilir. Bu şekilde kullanılan fanlar da var. Örnek olarak da stok fanlar. Hatta eski kasalarda bir boru ve ızgara bile olurdu. Gözden kaçırdığım bir şey olduğunu zannetmiyorum. En çok tavsiye edilen ise zaten kule tipi fanın egzoz fanına üfleyip atması.

Biri egzoz, diğeri ise hava girişidir, ters takılması halinde sıcaklıklar yükselebilir.

Altta ekran kartı zaten ısınan bir donanım ve ekran kartının ısısıyla işlemciye sıcak hava üfler. Üstteki fanlar da egzoz değilse daha sıcak olur. Soğutucunun egzoz kısmı kasanın egzoz fanina bakmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı