Kule tipi sogutucuda hava sirkulasyonu nasıl olmalı?

Ghasty

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Web Developer Intern
Selam, ilk kez bir kule tipi hava sogutucu aldim ve sogutma isleri bakimindan tecrubem yetersiz. Fanı yeni sipariş ettim daha gelmedi, su an bilgisayarimda onde 3 iceri, arka ve ustte toplam 3 disari fan var. Kule tipi sogutucunun iki adet fanı var, ikisi de kasanın arka egzoz fanına ufluyor resimlerde gordugum kadariyla. Sogutucumu taktıktan sonra demir blogunu sogutmak icin kasamin ustundeki fanlari iceri hava verecek sekilde mi dondurmeliyim? Bazi kaynaklarda boyle yaziyor, bazilarinda tam tersi. Tecrube eden varsa, aydinlatirsa sevinirim.

Kesinlikle hayır. Isınan hava yükselir ve tepedeki fanlardan dışarı atılır. Öndeki 3 fan gayet yeterli içeri hava girmesi için. Fanı geldiği gibi egzoz fana üfleyecek şekilde takıp kullanabilirsin.

Hayır, aynı şekilde kalmalı fanlarınız. Sıcak hava yükselir ve daha kolay tahliye olur. Öndeki fanların görevi ise dışarıdaki soğuk havayı içeri çekmek. İşlemci fanınızın ikisi de arka egzoz fanına dönük olacak şekilde olmalı.

Önden içeri üfleyen 3 fanı (+2) tek egzos fan çekemez. Üsttekiler de dışarıya üflemeli. Ayrıca kasa içinde ısınan tek bileşen işlemci değildir ve ısınan hava yükselir; Dolayısıyla, yukarıya çıkan sıcak hava dışarıya atılmalıdır.

Kasanın hem önünde hem de üzerinde fanlar olmaz. Birisi sıvı soğutucu takmak için onların.

Kasanın tepesini egzoz şekilde fanla doldurursan önden gelen hava ve sirkülasyon kasanın ortasına bile ulaşamadan dışarı atılır. Hepsini intake yapmayı denersen bu sefer sıcak hava içeride sıkışıp kalır daha da kötü olur.

Yani ilk hangi cahil fazla fan eşittir daha iyi soğutma/sirkülasyon dediyse selam olsun buradan.

Kasanın hem önünde hem de üzerinde fanlar olmaz. Birisi sıvı soğutucu takmak için onların.

Kasanın tepesini egzoz şekilde fanla doldurursan önden gelen hava ve sirkülasyon kasanın ortasına bile ulaşamadan dışarı atılır. Hepsini intake yapmayı denersen bu sefer sıcak hava içeride sıkışıp kalır daha da kötü olur.

Yani ilk hangi cahil fazla fan eşittir daha iyi soğutma/sirkülasyon dediyse selam olsun buradan.

Muhalefet etmiyorum yanlış anlama sakin ama kasamin ustune 2 adet 120mm egzoz fanlarini takmadan once derecelerim hayli daha yuksekti, fazlasiyla faydasini gordum. Sanirim 480mm bos yeri olan kasalari fanlarla doldurmayi kastediyorsun.

Muhalefet etmiyorum yanlış anlama sakin ama kasamin ustune 2 adet 120mm egzoz fanlarini takmadan once derecelerim hayli daha yuksekti, fazlasiyla faydasini gordum. Sanirim 480mm bos yeri olan kasalari fanlarla doldurmayi kastediyorsun.

O kasanın kötülüğünden kaynaklanıyor. Hali hazırda iyi bir kasayı fanlarla doldurmaya gerek kalmaz ve en fazla üst en arkaya bir adet "ekstra" egzoz eklenebilir.

Senin kasada içerisi boğulduğu için artık konu sirkülasyondan çıkıp sıcak hava tahliyeye dönmüş. Yan kapağı açık kullanmak gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı