Kullanıcı adının telif hakkını almak

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Şimdi benim her oyunda kullandığım sabit bir kullanıcı adım (nickim) var ve başkalarının kullanmasını istemiyorum. Acaba bu kullanıcı adının telif hakkını (patent de olabilir tam bilmiyorum) alabilir miyim? Alabiliyorsam ne kadar para ödemem gerekir? Bu ödeme tek seferde mi alınır yoksa kiralama gibi bir şey mi söz konusu? http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ sitesine baktım ama bununla ilgili bir şey göremedim bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Bence telif hakkıyla falan uğraşma. Direkt aklına gelen her türlü siteye bu isimle kaydol. Yasal işlemlerden daha kısa sürer sanıyorum.

Gidip kendi nickinin isim haklarini al. Ama oyle bedava olacak sey degil.

Benim GTA5'te arabalarimin plakasi 17FRKN17 yada FRKN17TR. Nick Furkan_17TR. Eger kullaniliyorsam 17 ile TR'yi degistiririm. Olmazsa kismet degilmis.

Ama kendim kalkip Furkanoglu diye sirket acarsam yani kurumsal bir kimligim olsaydi FURKAN_17TR isim haklarini alirdim. Ama sen bireysel olarak is zor olabilir. Burokrasi iste.

Birçok Nick'in patenti alınamıyor diye biliyorum. Veya uzun süren bir kağıt işleri süreci ile boğuşuyorsunuz. Örneğin benim şu anki kullanıcı adım Alman aristokrasisinden geliyor.

Rosenbach, bir nehrin yanındaki güllerin arkasında veya kilise, tepe gibi yerlere yakın yaşayan biri anlamına geliyor. Kökeni Almanya'nın eski bir bölgesi olan Rheinland'a kadar uzanıyor. Bölge halkını temsilen kullanılagelen bir soyad türü imiş.

Bir diğer anlamı da ellerde kendini gösteren morumsu şişlik. Erysipeloid of Rosenbach diye geçiyor.

Sonuç olarak. Patent konusunda etnolojik ve tıbbi olmak üzere iki barikat duruyor karşımda. :)

Değişik bir teknik olsa da rastgele harflere bastığımda karşıma çıkan bir nick bu yani zannetmiyorum herhangi bir şeyde kullanılmış olabileceğini :LOL:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı