Kullanıcı dostu ve başlangıç için Linux dağıtımları neler?

576864

Kilopat
Makaleler
3
(Sanal makinede kullanmalık kendime arıyorum) Linux'u hatim etmiş hocalarıma sesleniyorum. Kullanmaktan keyif aldığınız Linux sürümleri nelerdir?

(Sanal makinede kullanmalık kendime arıyorum) Linux'u hatim etmiş hocalarıma sesleniyorum. Kullanmaktan keyif aldığınız Linux sürümleri nelerdir?
Bence Ubuntu, son zamanlarda çok eleştirilse de hâlâ kullanıcı kitlesi çok büyük. Bir sorunla karşılaşırsanız çözümü internette kesin oluyor.

Sanal makineda kullanacaksan boşuna gidip Ubuntu kullanmak bence saçma çünkü normal Windows gibi bir DE sahip olacaksınız ve browser, text editor vs. olacak. Onları yapmak da bir yerden sonra sizi hem sıkar ve GNU/Linux'u tam anlamıyla size öğretmez. Tabii terminal kodları öğrenince mouse ile tıklamak ne kadar hantallık ve amelelik olduğunu öğreniyoruz :).

Arch Linux kullanarak biraz terminal komutları öğrenerek tecrübe kazanırsın. Sonra zeten gidip Dual boot kurunca Ubuntu, Mint falan çok basit gelir.

En keyif aldığım: Gentoo
Hatalarından bıktığım ama yine de kullandığım: Arch
En basit ve mahremiyete önem veren: Pureos
En iyi güvenliğe sahip: Qubes OS
Mıncıklasam da bozulmayan: Debian

Yeni konular

Geri
Yukarı