Çözüldü Kullanılabilir RAM miktarı 27,7 GB'a düştü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

eyefis

Picopat
Daha fazla  
Düne kadar 31.2 GB kullanabiliyorken şu an durum bu, buna ne sebep olmuş olabilir?
16x2 DDR5 4800 MHz laptop RAM kullanıyorum.

resim_2023-05-28_205003708.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Maalesef elimden başka bir şey gelmiyor. AMD işlemcili ASUS TUF geçerse elime bir ara detaylı bakacağım mutlaka bu duruma.

Hocam sorunu çok farklı bir yoldan çözdüm kusura bakmayın sizi de uğraştırmış oldum.
Dün AMD driverlarımın silindiğini fark etmiştim ve bunun üstüne AMD Software Adrenalin Edition uygulamasını kurmuştum. Az önce aklıma bununla ilgili olabileceği geldi orayı biraz kurcaladıktan sonra.

resim_2023-05-29_003729271.png

Karşıma böyle bir seçenek geldi burada oyun seçiliydi. Verimliliğe aldığım zaman tekrardan 31.2 GB kullanılabilir RAM'e sahip oldum.
Yardımınız için çok teşekkür ederim biraz uğraştırdım sizi umarım kusura bakmazsınız.
AMD işlemci mi kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse dahili grafik birimi buna sebep olabilir.

Evet AMD kullanıyorum durduk yere oldu düzeltmenin bir yolu var mı, kalacak mı böyle? PS kullanırken 24 GB RAM veriyordum sanırım artık veremicem o kadar.

BIOS içinde uma Graphics size adı altında veya uma frame buffer size diye bir ayar olmalı, biraz kurcalamanız gerekiyor BIOS içinde. Bu arada Görev Yöneticisi'nden dahili grafik kaç GB VRAM'e sahip bakar mısınız? Durum belki ondan kaynaklı değildir.

Adanmış 4 GB görünüyor, sizde 32 GB varsa normalde, durum dediğim gibi dahili GPU kaynaklı görünüyor çünkü 27GB kalmaş kullanım için. BIOS'u biraz kurcalamanız gerekli. Harici GPU varsa düşürebilirsiniz fakat yoksa ellemenizi tavsiye etmem.

Adanmış 4 GB görünüyor, sizde 32 GB varsa normalde, durum dediğim gibi dahili GPU kaynaklı görünüyor çünkü 27GB kalmaş kullanım için. BIOS'u biraz kurcalamanız gerekli. Harici GPU varsa düşürebilirsiniz fakat yoksa ellemenizi tavsiye etmem.

Çok teşekkür ederim. Dahili GPU kullanmıyorum normalde, BIOS'a biraz göz atayım o zaman.

Geri
Yukarı