Kullanılabilir RAM miktarı az görünüyor

GGWP

Hectopat
ASUS M5A78L-M LX3 anakartım ve Kingston 4 GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 HyperX RAM KHX1600C9D3K2/4G RAM'im var. 4 GB RAM olmasına rağmen 1.98 GB kullanılabilir yazıyor. Ekran kartım mevcut. RAM'lerin slotlarını değiştirmeyi denedim. BIOS'um son sürüm güncel. Acaba BIOS içinde bir ayar gerekiyor? Nasıl düzeltiriz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    649,2 KB · Görüntüleme: 74
Aşağıdan gördüm, bir arkadaş böyle çözmüş:
  • Öncelikle BIOS pilini çıkarttım, 5-10 saniye bekledikten sonra tekrar taktım.
  • RAM'leri çıkarttım, pinleri temiz bir silgiyle çok hafif şekilde temizledim ve anakartın RAM slotlarını bir sulu boya fırçası ile hafifçe temizledim.
  • İşlemciyi çıkartıp termal macunu yeniledim ve işlemci soğutucuyu takarken çok sıkmamaya özen gösterdim. (Soğutucunun vidalarının çok sıkılması bu duruma yol açabiliyormuş.)

CTRL+Shift+ESC yaparak görev yöneticisini açın. Performans sekmesine gelip bellek yazan yere tıklayın ve fotoğraf yollayın.

Hocam ilk fotoğrafta var.
Bunu nasıl açabiliriz?

Aşağıdan gördüm, bir arkadaş böyle çözmüş:
  • Öncelikle BIOS pilini çıkarttım, 5-10 saniye bekledikten sonra tekrar taktım.
  • RAM'leri çıkarttım, pinleri temiz bir silgiyle çok hafif şekilde temizledim ve anakartın RAM slotlarını bir sulu boya fırçası ile hafifçe temizledim.
  • İşlemciyi çıkartıp termal macunu yeniledim ve işlemci soğutucuyu takarken çok sıkmamaya özen gösterdim. (soğutucunun vidalarının çok sıkılması bu duruma yol açabiliyormuş.)

Bir deneyeyim bunu.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerden 1.sini takında düz 2 GB yazıyor sorunsuz yani @@NightWist sizin dediğiniz gibi sistem hepsini kullanmaz diye bir şey yok. Diğer RAM ile tek başına deneyince sistem Boot etmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı