Kullanılmayan PSU ile LED için adaptör yapmak

kerimcan3221

Hectopat
Daha fazla  
12 V kanalından 14 A veren kullanmadığım bir PSU var. Ben bunu kullanarak bilgisayar masama LED döşemek istiyorum. Ama nasıl yapacağıma dair bir bilgim yok. Detaylı bilgi verebilecek bir arkadaş varsa memnun olurum. :)

@Silinen üye bu işlerden anlıyor diye biliyorum. Ama led için adaptör yapmaya gerek yok. ModifiyeMalzemecisi - Modifiye Malzemecisi bu adresten siparişinizi verirken irtibata geçirirken ''Molex girişli yaparsanız sevinirim'' diyorsunuz ve adamlar size direkt olarak PSU'nuza takabileceğiniz şekilde gönderiyorlar. Girişin resmini aşağıya koydum.

asdasd.jpg

Yusuf doğru demiş elektrik-elektronik uzmanlık alanım.
Şimdi başlayalım. Öncelikle o kullanmadığın PSU'yu çalıştımayı deneyeceğiz. Bir parça tel ile PSU'nun en çok pinli soketi olan 24 pinli soketin yeşil ve herhangi bir siyah kablosunu tel parçası yardımı ile kısa devre yapıp PSU yu prize takın. PSU'nun fanı dönüyorsa sorunsuz çalışıyor demektir. Resim;
paperclip_psu.jpg

Şimdi sırada LED'i PSU'ya bağlamak var. Çok basit bir işlem. PSU'nun herhangi sarı bir kablosu ve herhangi bir siyah kablosu işimize yarayacak. Bir tane erkek molex soketi alırsanız işiniz daha da kolaylaşır.
High-Quality-Wholesale-5PCS-4pin-IDE-1-male-to-2-font-b-Female-b-font-font.jpg

Bulamazsanız da kabloyu keserek yada dişi molexin içerisine kablo sokarak ta yapabilirsiniz. Benim önerim PSU'dan vazgeçilmiş ise kabloyu kesip güzel bir ek ardından da lehim yapılmasıdır.

Şerit LED'i aldığınızda şerit LED'ten 2 kablo çıkar birisi kırmızı birisi siyah. Siyah kabloyu PSU'daki herhangi bir siyah kabloya bağlayın. LED'in kırmızı kablosunu da PSU daki herhangi bir sarı kabloya bağlayın. LED'e 12 volt verdiğimiz için tam güçte yanacaktır. Parlaklığı azaltmak isterseniz LED'in kırmızı kablosunu PSU'daki herhangi bir kırmızı kabloya bağlamanız yeterli olacaktır. Bu kırmızı kablo 5 Volttur ve LED daha az yanar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı