RGB LED İçin Adaptör Önerisi

Makaleler
23
Yer
Antiocheia
Çok sevdiğim birinden bana 5+5 RGB LED hediye geldi. Kutunun içinden adaptör çıkmadığı için şimdilik Mikrotik SXT G-2HnD'nin adaptörünü kullanıyorum ve parlaklığı çok az geliyor bana. 2 metre ve ses sisteminden güç alan mavi LED bile daha fazla parlıyor. Bütçem olabildiğince ucuz olması. :)
20180312_203841_1520876503287_2_1520876601522_2.JPG
20180312_203749_1520876502832_1_1520876601235_1_1520876623328_2.JPG

Son düzenleme:
Hediye eden kişi adaptörü çalmış olabilir. :D

Biraz araştırdım ama hangisi o şerit için yeterli düzeyde olur onu bilemiyorum. Şu ürünün kutu içeriğinde 2 amper adaptör var.

Borup 16 Renk 5MT RGB Dış Mekan Şerit Led Kumandalı +2 Amper Fiyatı

Buna yakın ya da daha fazla amper değerine sahip bir adaptör iş görür diye düşünüyorum. Olmadı bir elektrikçiye danış. Ya da bir pavyona sor. :ROFL:

10 metre LED için en az 10 Amper adaptör kulanmalısınız. Bir de ledin çeşidine de bağlı. Ben 3 çipli ledden hesapladım. 3 çipli normal ledlerin 3 tane çekirdeği olur, aynı yapıda, onlar da aynı renk yanar. Sanırım RGB ledde, 3 çekirdek farklı renklerde yanarak, RGB oluşur. Yani akım bakımından aynı olması gerekir. Metrede 0,8- 1,2 amper arası akım çeker buna göre hesaplanabilir. Ledler ise her akımda yanar ama feri düşük kalır. Tam akımı çekebiliyor mu diye test etmek için, ledi yaktığınızda, şerit ledin tüm noktalarına 12 V düşüyor mu diye kontrol edilebilir. Multimetre ile. 12 düşüyorsa tam performans çalışıyordur, 8-9 V düşüyorsa akım yetmiyordur.

Bir de DC gerilim sıkıntılı olduğu için, şerit led uzunluğu artarsa, ilk giriş kısmında 12 V düşüyorsa, 5 Metrenin son kısımlarında 11 V falan düşer. Bu en son kısımların fersiz yanmasına neden olabilir. En fazla 2,5 metre bölerek kullanırsaız, uzun yoldan dolayı direnç oluşmaz fazla.:D

10 metre LED için en az 10 Amper adaptör kulanmalısınız. Bir de ledin çeşidine de bağlı. Ben 3 çipli ledden hesapladım. 3 çipli normal ledlerin 3 tane çekirdeği olur, aynı yapıda, onlar da aynı renk yanar. Sanırım RGB ledde, 3 çekirdek farklı renklerde yanarak, RGB oluşur. Yani akım bakımından aynı olması gerekir. Metrede 0,8- 1,2 amper arası akım çeker buna göre hesaplanabilir. Ledler ise her akımda yanar ama feri düşük kalır. Tam akımı çekebiliyor mu diye test etmek için, ledi yaktığınızda, şerit ledin tüm noktalarına 12 V düşüyor mu diye kontrol edilebilir. Multimetre ile. 12 düşüyorsa tam performans çalışıyordur, 8-9 V düşüyorsa akım yetmiyordur.
RGB LED ama çipler tek renk. Garip ama gerçek. 3 çip birleşerek beyaz veriyor yani direk çip beyaz yanmıyor. 5+5 metre ve her 5 metre şeridin 2 taradında da güç girişi var.

Olabilir. Yine de katolağa göre fark etmiyor. Yani metrede 2,38W güç tüketiyor o çipler. O da led gerilimi dirençsiz, 3 V olduğu için. I=W/U I=2,38/3= 0.79 Amper yapar. Metrede çektiği akım bu kadar. Ona göre adaptör bakın.

Yani 2 metre led 1,6 amper çekerken, o adaptör yeter ve parlak yanar. Ama sen 5 metre led bağlarsan aynı adaptöre, 4 amper akım ister led, adaptör de veremez, 2,4 amper verir, o da fersiz yanar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı