Çözüldü Kullanılmayan SSD çıkarma sonrası BIOS'a atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Geforce Mx130

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5500 3.6GHz-Sapphire RX5700XT 8GB GDDR6-Gigabyte B550m Ds3h rev 1.4-Viper Steel 8x2GB 3600Mhz CL17 Ram-Apacer Panther As340 240GB-Aerocool Vx Plus 500W-Bitfeniz Helios Mesh kasa 🙂
Merhaba, kullanmadığım SATA SSD'mi bilgisayarımdan söktüm ancak bilgisayar açıldığı gibi BIOS'a atıyor. Bütün oyunlar, Windows falan şu anki kullandigimda ama BIOS Override de falan o eski SSD vardı şimdi orası boş gözüküyor.

Merhaba, kullanmadığım SATA SSD'mi bilgisayarımdan söktüm ancak bilgisayar açıldığı gibi BIOS'a atıyor. Bütün oyunlar, Windows falan şu anki kullandigimda ama BIOS override de falan o eski SSD vardı şimdi orası boş gözüküyor.

Boş görünme sebebi çünkü çıkardın öbür sorum ise şu anda bilgisayarın normal o çıkardığın SSD olmadan çalışıyor mu yani Windows şu anda boot edilebilir durumdamı.

Birebir aynısı geçen hafta başıma geldi. 1 saat boyunca da anlamadım sebebini. M.2 yuvasında takılı olana kuruluydu Windows ama BIOS'ta SATA'ya kurulu olduğunu gösteriyordu. Tekrar takana kadar anlamamıştım. Çareyi SATA takılı değilken format atmakta buldum çünkü hiçbir türlü açılmıyordu Windows. Çözümü bilen varsa ileride tekrar karşılaşırsak diye yazarsa mutlu olurum.

Boş görünme sebebi çünkü çıkardın öbür sorum ise şu anda bilgisayarın normal o çıkardığın SSD olmadan çalışıyor mu yani Windows şu anda boot edilebilir durumdamı.

Çıkardıktan sonra direk BIOS'a atıyor. Kullanmadığım SSD'de hiçbir şey yoktu.

Birebir aynısı geçen hafta başıma geldi. 1 saat boyunca da anlamadım sebebini. M.2 yuvasında takılı olana kuruluydu Windows ama BIOS'ta SATA'ya kurulu olduğunu gösteriyordu. Tekrar takana kadar anlamamıştım. Çareyi SATA takılı değilken format atmakta buldum çünkü hiçbir türlü açılmıyordu Windows. Çözümü bilen varsa ileride tekrar karşılaşırsak diye yazarsa mutlu olurum.

SSD'yi başka bilgisayara taktım. Başka yolu yok mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun benzerini yaşamıştım. BIOS'ta boot ayarlarından Windows Boot Manager kısmında bir seçenek var onu seçiyorsunuz. Çıkan ekranda diskleriniz yazacak. Hepsini sırayla deneyin. Ben böyle denediğimde düzelmişti.

Sorunun benzerini yaşamıştım. BIOS'ta boot ayarlarından Windows Boot Manager kısmında bir seçenek var onu seçiyorsunuz. Çıkan ekranda diskleriniz yazacak. Hepsini sırayla deneyin. Ben böyle denediğimde düzelmişti.
Biosta orayi bulamadim ben işte sanırım yok. Birazdan fotoğraf yükleyeyim.

@Shidakai

Sata takılı değilken nasıl format attin?

Dosya Ekleri

• IMG_20231029_131703.jpg
    IMG_20231029_131703.jpg
    275,4 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
@Geforce Mx130
M.2 yuvasında yüklüydü Windows ama adresleme hatası olduğunu düşündüğüm sebep ile SATA SSD'de yüklüymüş gibi görünüyordu. Bu sebeple SATA takılı değilken direkt BIOS'a atıyordu ve M.2'de kurulu olan işletim sistemini görmüyordu. (Ayrıca asıl niyetim yeni SATA SSD aldığım için eskisini çıkarıp yenisini takmaktı, ben de şans eseri bu sayede öğrendim. PC'yi kapatmadan önce de SATA'yı Windows içinden biçimlendirmiştim yani boş olduğu kesindi)

Elimde hazır Windows USB olduğu için sanki sıfırdan kuruyor gibi format attım ve temiz bir kurulum yapmış oldum. Eğer çok önemli dosyalarınız yoksa içinde size de aynısını öneririm. Temiz kurulum yapın geçin. Eğer dosyalarınız var ve çözüm bulamazsanız SATA'yı kasaya bağlayıp Windows'u açıp yedekledikten sonra yine temiz kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

Çözüm

Geri
Yukarı