Kullanımı kolaylaştıracak uygulamalar

Inkscape genelde işlerini kolaylaştıran bir programdır. Bir ara Kate ile çok güzel işler yapmıştım. Altında terminal açan çok hafif bir metin editörüdür kendisi.

OBS için v4l2loopback eklentisi. OBS'i sanal kamera olarak kullanabiliyoruz.

Tmux, TTY veya SSH'ta da çalışabilen gelişmiş terminal uygulamasıdır. Tek terminalden birden fazla terminal çalıştırabilir ve çalışan terminalleri arka plana atıp başka terminalden erişebilirsiniz. Ana terminali kapatsanız dahi arka plana attığınız terminaller çalışmaya devam eder.

Merhabalar. Kullandığınız dağıtımda "işimi kolaylaştırıyor." dediğiniz uygulamalar var mı? Varsa yazmanızı istiyorum. Aradan birkaç uygulama alayım. :)
KeepassXC, GNU Emacs, Neovim, Krita, Feh, Flameshot ve Mpv aklıma gelenler.
KeepassXC: Şifre yönetim yazılımı.
GNU Emacs ve Neovim: Gelişmiş text editörleri.
Krita: Fotoğraf düzenleme yazılımı.
Feh: Minimalist fotoğraf görüntüleme yazılımı, ayrıca arka plan seçmek için kullanılabilir.
Flameshot: Ekran görüntüsü alma yazılımı.
Mpv: Video izleme yazılımı.

Sistem bilgilerimi uçbirime gerek kalmadan görüntülemek için Hardinfo uygulamasını, disklerimi yönetmek için GNOME Diskler uygulamasını, ekran görüntüsü ve üzerinde düzenlemeler yapmak için Flameshot'u, Ekran kaydı alabilmek için ise Kazam'ı kullanıyorum. En çok kullandığım ofis suiti, LibreOffice değil Onlyoffice'dir bu arada.
Hocam bunu nereden indirebilirim?

Paket yöneticisi ile, işletim sisteminizin deposunda bulunuyorsa indirebilirsiniz. Debian tabanlı bir dağıtım kullanıyorsanız, apt install ile. Rhel, CentOS, Fedora gibi dağıtımları kullanıyor iseniz de dnf install ile indireceksiniz.

Eğer kullandığınız işletim sisteminizin depolarında yok ise, Flatpak ya da Snap'de bulunabilir. Ya da eğer var olan bir paket dosyası kullanarak indirmeyi tercih ediyorsanız Releases · flameshot-org/flameshot buradan indirebilirsiniz sisteminizin tabanına göre paket dosyasını.

Son düzenleme:
Şu anda aklıma gelenler bunlar:

- kdeconnect, telefonunla bilgisayar arasında bağlantı kurmanı sağlayan ve dosya paylaşımı, klavye-mouse kullanımı, hazır komut çalıştırma gibi özellikleri ile gayet faydalı bir yazılım.
- crow-translate, kısa süre içerisinde çok fazla çeviri yaptığında server hatası vermese çok faydalı olabilir. Tarayıcı üzerinde bulunmadığım taktirde kullandığım bir yazılım. Kısayol tuşları atayarak belli bir kelimenin veya cümlenin üzerine gelip o tuşa bastığınızda size çevirisini veriyor.
- dmenu-rofi-ulauncher, dwm kullandığım için dmenu tercih ediyorum ben. Kendilerinin temel işlevleri bir kısayol tuşuna basarak size bir arama paneli vermesi ve bu sayede açmak istediğiniz uygulamaya kolay bir şekilde erişebilmeniz. Tabii ki her biri için ayrı ayrı ek özellikler ekleyebiliyorsunuz, bir DE üzerinde rofi veya dmenu kullananı hiç görmediğim ve kendim de denemediğim için ulauncheri de ekledim.

Bunların haricinde GNU/Linxuta kullanımı kolaylaştıracak bir şey arıyorsanız uygulamalara değil, window managerlere bakmanızı öneririm. Eğer hâlâ herhangi bir WM kullanmadıysanız kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

GNU/Linuxla pek alakası olmayan ama çok faydasını gördüğüm birkaç eklenti önerisi de yaparsam güzel olur diye düşündüm, onlar da şu şekilde:

- S3.Translator, kullanığınız tarayıcıda bu eklenti bulunmuyorsa hiç çekinmeyin, terminalinize o tarayıcıyı kaldırmak için gereken komutu nazikçe tuşlamaya başlayın. Birkaç özelleştirme yaptıktan sonra kendi ayarladığınız bir tuş kombinasyonlu ile ekranınıza bir pencere açılıyor ve orada olan bir butona bastığınızda üzerini çizdiğiniz her şeyi google translate vasıtasıyla çeviriliyor. Çevirisi gene pek iyi değildir fakat bir haber yazısı okurken, e-kitap okurken üzerine yoğunlaşmak istemediğiniz, sadece o anda ne anlama geldiğini ya da yaklaşık olarak ne anlama geldiğini anlamak istediğiniz durumlar için kısa ve hızlı bir çözüm. Kesinlikle çok işinize yarayacağına eminim, çok ayrıtnılı olmayan okumalarda olmadan yapamayacağım bir eklenti.
- Grammarly, 'ingilizce' olarak yazdığınız metindeki temel grammar ve yazım hatalarını düzeltmenize yardımcı olan bir eklenti.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı