Kuryeye bozuk para vermek

Bence sorun olmaz. Hiç bahşiş alamamalarından iyidir. Ben hiç vermiyorum. Geçenlerde birine 5 Lira verdim. Adam beğenmedi. Açık açıkta söyledi bunu. Saçma sapan konuştu. Bende artık hiç birine bahşiş vermiyorum. Versen kötü, vermesen kötü bir ortaları yok. 50 Lira bahşiş mi verelim kendilerine memnun etmek için.

Maaşlı çalışıyorlar tabii ama bahşiş insanın içinden gelen bir şey. Vermek zorunluluk değil, kendinizi onların yerine koyun.
Hocam niye kendimizi işi olan maaşı olan birinin yerine koyup bahşiş verme ihtiyacı duyalım ki ? Diğer çalışılan onlarca meslekteki insanlar için de kendimizi onların yerine koyup herkese bahşiş verelim o zaman.(!) Çok ucu açık ve anlamsız bir düşünce.

Doktoruma, ogretmenime bahsis vermiyorsam kuryeye ya da garsona da vermem diye dusunuyorum.
Kamu adına çalışan birine zaten bahşiş veremezsin dostum. O bahşişini devletten alıyor. ABD'de garsonların ve kuryelerin asıl geçim kaynağı bahşişlerdir. Bahşiş kültürü var orada ve bu iyi bir şey. Kimsenin eline 1-2 TL yapışmaz merak etme.

Geri
Yukarı