Kuşum çok asosyal

psonmez

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,
Kuşum beni hiç sevmediğini düşünüyorum, çünkü hiç elime veya omzuma konmuyor. Alalı 1 yıl oldu ve hala çok sakinler.
Bu konuda ne yapabilirim?

Kuş cinsi: Muhabbet.

1. Kuş: Erkek.

2. Kuş: Kız.

Bizimki iki senelik. Asla gelmez bize. Asabi. Küçüklük eğitimi ile alakalı olduğunu söylüyorlar. Belki yeterince ilgi gösteremedik bilmiyorum.

Merhaba,
Kuşum beni hiç sevmediğini düşünüyorum, çünkü hiç elime veya omzuma konmuyor. Alalı 1 yıl oldu ve hala çok sakinler.
Bu konuda ne yapabilirim?

Kuş cinsi: Muhabbet.

1. Kuş: Erkek.

2. Kuş: Kız.
Yavruyken mi aldınız? Ben ilk muhabbet kuşumu daha 4 haftalıkken almıştım. Sürekli elimizde, yanımızda vs. tuttuk sürekli ilgilendik yani. Bir süre sonra o da artık anladı bizden zarar gelmeyeceğini :D. Ne zaman salsak hep yanımıza konup boynumuza sokulurdu uyurdu :(.

Valla hiç arkadaş gibi davranmıyorlar.
Yavruyken mi aldınız? Ben ilk muhabbet kuşumu daha 4 haftalıkken almıştım. Sürekli elimizde, yanımızda vs. tuttuk sürekli ilgilendik yani. Bir süre sonra o da artık anladı bizden zarar gelmeyeceğini :D. Ne zaman salsak hep yanımıza konup boynumuza sokulurdu uyurdu :(.
Evet yavruyken aldım.

Son düzenleme:
Kendinize alıştırmak için tek kuş almanız daha iyi olacaktı. Birbiriyle ilgileniyorlar, seni dışlamışlar. Sürünün başı sen değil, onlar olmuş. Artık 1 yaşına gelmişler, tekrar alıştırmak zor olacak.

Çift muhabbet kuşu almışsınız. Doğal olarak kuşlar sizinle değil, birbiriyle vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Eğer amacınız kuş eğitmekse bir, üretim yapıp yavru almaksa vs. çift muhabbet kuşu almanız gerekirdi. Ama sorun değil. Zor da olsa eğitilir.

Öncelikle kuşları evcilleştirmek için sabır gerekiyor. 1-2 günde olacak bir iş değil belirtmek isterim.

Kuşların kafesini sizin veya aile bireylerinin en çok vakit geçirdiği yere koyun. Büyük ihtimalle oturma odası olacaktır.

Günün 2-3 saatini onlarla ilgilenerek geçirin. Konuşun, adlarını söyleyin. Yani sürekli ilgilenmeye çalışın.

Elinize bir avuç muhabbet kuşu yemi alıp, kanarya yemi daha iyi olur, kafesin içine elinizi sokun ve onlara doğru götürün. Sabredip bekleyin. Elinizden yemi yiyecektir. Yemediyse sürekli tekrar deneyin. Her gün bu işlemi yapmaya özen gösterin.

Elinize marul, salatalık dilimi, havuç dilimi, fesleğen yaprağı, çekirdeği çıkartılmış elma dilimi alıp yine elinizi kafesin içine sokun ve kuşlara ikram edin. Muhabbet kuşları, meyve ve sebzeyi çok sevdikleri için elinizden meyve veya sebzeyi yiyeceklerdir.

Bir T tünek tasarlayın. Kuşları dışarı çıkardığınız zaman bu tünekte dursunlar ki alışmaları kolaylaşsın.

Kuşu tutmak için avuçlamayın. Eğer parmağınıza almak istiyorsanız, işaret parmağınızı nazikçe kuşun göğsüne doğru götürün. Sizden uzaklaşabilir. Pes etmeden deneyin. Göğsüne doğru götürün ve sizin parmağınıza çıkmasını sağlayın. Bunun daha kolay bir yöntemi de var. Elinize dal darı alın. Petshoplarda bulunuyor. Dal darı, kuşlar için çok faydalıdır ve çok severek yerler. Avucunuza dal darıyı alıp yukarıda yazdığım işlemi yapabilirsiniz. Dal darıyı yemek için parmağınıza çıkacaktır kuşunuz.

Kuşları dışarı çıkardığınız takdirde sağa sola, tüle, pencereye uçup çarpıyorlarsa henüz alışamamış demeklerdir odalarına. Bu yüzden 1 hafta dışarı çıkarmayın. Zaten oturma odasına alın demiştim kafesi. Oturma odasına kafesi aldığınız zaman 1 hafta dışarı çıkarmayın adapte olsunlar. Nereye konup konmayacaklarını bilsinler kuşlar.

Kuşları dışarı çıkardığınız zaman yine elinizden meyve ve sebze, yem yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Kuşlarınız çift olduğundan dolayı size alışmaları tek kuşa göre daha uzun sürecektir. Usanmadan dediklerimi tekrarlayın. Gerekli ilgiyi gösterdiğiniz takdirde, kuşlarınız 1-1.5 ay içinde size güzelce alışacaklarını düşünüyorum.

Bu alışma sürecinde size tam güvenmedikleri için parmağınızı ısırabilirler. Özellikle de dişi kuş. Parmağınızı ısırdıkları takdirde şşşş, hayır gibi tepkiler verip parmağınızı çekmeyin. Hiçbir şey olmamış gibi ses çıkarmayın. Canınız acısa bile. Tepki verdiğiniz, kızdığınız takdirde daha fazla yaparlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı