Çözüldü Kuşun tırnağına yapışan şey nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dr4gon

Centipat
Yavru olarak daha yarim saat önce aldim. Ve tirnagindaki gariplik dikkatimi cekti. Bana önceki kafesindeki yem falan yapismis gibi geldi. Bunu nasıl cikarabilirim? (daha once bircok kez kus besledim ilk kez denk geliyorum)

20240328_150608.jpg
20240328_150602.jpg

Çözüm
%100 kuşunuzun dışkısı. Kuşunuz yaş olarak küçük galiba.

Elinizle denemeyin parçalanmıyor. Bilinçli bir muhabbet kuşu görürse yardım amaçlı kıracaktır. Bilinçli bir muhabbet kuşu yoksa 2-3 gün bekleyin kendisi kırmayı deneyebilir. Kırmıyorsa korkulacak bir şey yok çok soğuk ve çok sıcak olmayacak bir su ayarlayın, kuşun ayağı girecek kadar olsun ıslanmasın, ayağını suya sokup suyu emmesini bekleyin ve tırnağınızla hafif çekmeyi deneyin.

Yavru kuşlarım olduğumda Babamın çok bilmiş bir arkadaşı yüzünden başıma gelmişti. Yazın çok sıcak olur diye talaş koyma demişti, babam da talaşları atmıştı. Kuşların her parmağı dışkıları ile kaplıydı paten sürmeye çalışan insanlar gibi kayıyordu ayakları. Bizim anne baba kuş bilinçsiz yetersiz ve yavru sahip olmayı hak etmeyen kuşlar olsa da tıpa takamayacağım için yavrularına bakmak zorunda kalıyordum.

Bilinçli kuş dediğim buradan geliyor, 2. yumurtlamalarında doğan tek kuş Maviş benim göz bebeğim ve kesinlikle iyi bir baba adayı. Yavrulara saldırır diye annem Maviş'i yavruları saklayıp bırakıyordu. Ben beraber bıraktım ve gidip tek tek ayaklarını temizledi. İçgüdüsel bir şey. Bir kere de Maviş temizlemedi ben ayağını ılık suya sokup bekledim yumuşadı tırnağım ile dokundum düştü.

Elinizle denemeyin parçalanmıyor. Bilinçli bir muhabbet kuşu görürse yardım amaçlı kıracaktır. Bilinçli bir muhabbet kuşu yoksa 2-3 gün bekleyin kendisi kırmayı deneyebilir. Kırmıyorsa korkulacak bir şey yok çok soğuk ve çok sıcak olmayacak bir su ayarlayın, kuşun ayağı girecek kadar olsun ıslanmasın, ayağını suya sokup suyu emmesini bekleyin ve tırnağınızla hafif çekmeyi deneyin.

Yavru kuşlarım olduğumda Babamın çok bilmiş bir arkadaşı yüzünden başıma gelmişti. Yazın çok sıcak olur diye talaş koyma demişti, babam da talaşları atmıştı. Kuşların her parmağı dışkıları ile kaplıydı paten sürmeye çalışan insanlar gibi kayıyordu ayakları. Bizim anne baba kuş bilinçsiz yetersiz ve yavru sahip olmayı hak etmeyen kuşlar olsa da tıpa takamayacağım için yavrularına bakmak zorunda kalıyordum.

Bilinçli kuş dediğim buradan geliyor, 2. yumurtlamalarında doğan tek kuş Maviş benim göz bebeğim ve kesinlikle iyi bir baba adayı. Yavrulara saldırır diye annem Maviş'i yavruları saklayıp bırakıyordu. Ben beraber bıraktım ve gidip tek tek ayaklarını temizledi. İçgüdüsel bir şey. Bir kere de Maviş temizlemedi ben ayağını ılık suya sokup bekledim yumuşadı tırnağım ile dokundum düştü.

Çözüm

Yavru kuşlarım olduğumda babamın çok bilmiş bir arkadaşı yüzünden başıma gelmişti. Yazın çok sıcak olur diye talaş koyma demişti, babam da talaşları atmıştı. Kuşların her parmağı dışkıları ile kaplıydı paten sürmeye çalışan insanlar gibi kayıyordu ayakları. Bizim anne baba kuş bilinçsiz yetersiz ve yavru sahip olmayı hak etmeyen kuşlar olsa da tıpa takamayacağım için yavrularına bakmak zorunda kalıyordum.

Bilinçli kuş dediğim buradan geliyor, 2. yumurtlamalarında doğan tek kuş maviş benim göz bebeğim ve kesinlikle iyi bir baba adayı. Yavrulara saldırır diye annem maviş'i yavruları saklayıp bırakıyordu. Ben beraber bıraktım ve gidip tek tek ayaklarını temizledi. İçgüdüsel bir şey. Bir kere de maviş temizlemedi ben ayağını ılık suya sokup bekledim yumuşadı tırnağım ile dokundum düştü.

Evet dediginiz gibi kusum daha tam 1 aylik bile degil aldığım yere gittim ve oranin sahibi tirnagiyla kirdi yine de cevap verdiginiz icin teşekkürler. Umarim benim gibi sorunun sebebini bilmeyen birisine yardimci olur bu yazdiklariniz.

Yem gibi bir şey yapışmış gibi duruyor. Islatın ve tırnağınızla çekmeye çalışın. Kazır gibi yapabilirsiniz ve iki parmağınızın arasında sıkabilirsiniz. Parçalanır belki.

Biraz parcalamayi deneyip cok zorlamamistim aldigim yerin sahibi dediginiz gibi yapip parcaladi.

Yeni konular

Geri
Yukarı