Kutsalkitap.org sitesinin bana gönderdiği ıncil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Adamlar İncil dağıtıyor bizimkilerde Hristiyan'lar beleş dağıtıyor Müslüman'lar parayla satıyor deyip Müslümanlığı kötülüyor yaşlar 17.
Merak ettim, kur'an için böyle bir olay var mı?

Bulunduğun ilde herhangi bir camiye gidip hocasıyla konuşursan verir.

Adamlar incil dağıtıyor bizimkilerde Hristiyan'lar beleş dağıtıyor Müslüman'lar parayla satıyor deyip müslümanlığı kötülüyor yaşlar 17.

Zaten buna misyonerlik deniyor Hristiyan'larda da vardır elbet parayla satan ben arkadaşların müslümanlığı kötülediğini düşünmüyorum sadece öyle yapanları kötülüyorlar.

Misyonerlik faaliyetleri yürüttükleri için ücretsiz olması çok doğal doğru bir karşılaştırma için kutsal kitapların kendi ülkelerinde kaç paraya satıldığı önemlidir. Amazon üzerinden kısa bir araştırma ile 15 dolar civarında başlayıp gittikçe artıyor.

Sipariş etmek istemiyorsanız İstanbul'da kiliselerden ücretsiz alabiliyorsunuz. İsmini hatırlamıyorum ama Kadıköy'de bir kiliseden ücretsiz almıştım. Zaten herkesin okuması için girişte bir standın üzerine koymuşlardı.

Misyonerlik faaliyetlerinde baya ilerlemişler. İncil değiştirilmiştir arkadaşlar. Kuranda ayetlerini bulabilirsiniz.

Sadece bir tanesi.
Bundan başka ayet yok. Bu ayetin tefsirlerine de bakacak olursan İncil'in değiştirildiği anlamını kimse çıkarmamıştır. Ayetin anlatmak istediği kitapta yazmayanı söyledikleri, yanlış anlattıklarını söylüyor. Kitabın değiştirilmesi ile ilgisi yok, dini yanlış anlatanlardan bahsetmiş burada.
Bu yoruma katılıyorum, 4 büyük incil var. Değişmedi diyen arkadaşlar, biraz mantık yürütelim. Allah incili de indirirken 4 farklı çeşidini mi indirmiş? Hadi mezhep dersiniz, müslümanlığın da mezhepleri var fakat hepsi yine tek bir kitaba bağlı. Eğer hristiyanlar isaya, tanrıya veya kitaba değil de mezhep elçilerine tapıyorsa zaten diyecek bir şey yok.
Sen kitapların böyle gökten indiklerini falan mı düşünüyorsun? 😀 Elçiler aracılığıyla Tanrı'nın ulaştırdığı dini bir zaman sonra yazıya geçirerek kitap haline getirirler. Kuran, İncil, Tevrat, Zebur hepsi böyle yazıldı.
Neyin değiştirildiğini nerden bileceğiz? Bu söylediğin bilime çok ters. Bu cümlelerinden senin de körü körüne müslümanlığı kötülemeye veya inanmak istemediğin ortaya çıkıyor. Neden 4 büyük incil var bana açıklar mısın?
"İncil tahrif edilmiştir hak din islam ov ye!" tayfası yetişmiş yine.
Arkeolojik çalışmalara göre İncil'in MS 50-100 arasında yazılmış olması gerekiyor, İncil'de bildiğimiz üzere MS 70'ten önce yazılmış yani hata paylarını görmezden gelirsek yıllar tutuyor. MS 50-100 arasına ait nüshalar günümüzdekiyle uyuşuyor, bu nedenle tahrif söz konusu değildir.
İncil'in birden fazla nüshasının olmasının sebebi havarilerin birden fazla yerde Roma baskısı altında Hristiyanlığı yaymaya çalışmasıdır. İncil'in tüm nüshalarında ortak olaylar geçer ancak anlatımlar birbirinden farklıdır. 4 nüshayı okursanız hepsinin aynı şeyi farklı şekillerde anlattığını anlarsınız.

İslam hoşgörü dini diye biliyorum ama kibri kendinden büyük insanların ne kadar hoşgörülü davranabildiğini görüyoruz.

• Beğen
İfadeler: eth
Kuranda ayetlerini bulabilirsiniz.
Onu geç, arkeolojik ve tarihsel bir kanıt sun bana. İncil'in değiştiğini söyleyen Kuran, kanıt ne? Kuran. Komedi.
Kur'an-ı Kerim'e göre Kur'an-ı Kerim hariç diğer kitaplar zamanla değiştirilmiştir. Allah Kur'an-ı Kerim'i mutlaka koruyor. Bununla alakalı ayetleri de Hicr suresinden bulabilirsin.
Bana ne orada geçen ayetten. Elinde arkeolojik veya tarihsel bir kanıt yoksa bu dediğin iftiradan öteye gidemez.
Müslüman bir kimse için hak din İslam dinidir. Daha önceki kitaplar değiştirilmiştir. Bir Müslüman olarak bu kitapları okumayı doğru bulmuyorum çünkü değiştirilmiş olması gerçek inancı yansıtmıyor. Daha fazla misyonerlik faaliyetine gerek yok.
Okumaya üşeniyorum demiyor da, okumayı doğru bulmuyorum diyor. Çok dar bir bakış açısı.
Dediğim gibi Kuranı Kerim'den önceki kitaplar değiştirilmiştir yani kitap dinini yansıtsa okuyayım ama Kuranı Kerimde değiştirildiği açıkça belli edilmiş.
Arkeolojik ve tarihsel deliller de tersini gösteriyor. N'apacağız?
Bu yoruma katılıyorum, 4 büyük incil var. Değişmedi diyen arkadaşlar, biraz mantık yürütelim. Allah incili de indirirken 4 farklı çeşidini mi indirmiş? Hadi mezhep dersiniz, müslümanlığın da mezhepleri var fakat hepsi yine tek bir kitaba bağlı. Eğer hristiyanlar isaya, tanrıya veya kitaba değil de mezhep elçilerine tapıyorsa zaten diyecek bir şey yok.
İlk sayfada ben ve @Rashmore açıkladık neden 1'den fazla İncil olduğunu.

Bilinen en eski Tevrat bugünkü ile aynı. Zebur da aynı şekilde. İncil ise farklı insanlar tarafından İsa'nın hayatını farklı şekilde yazdıkları kitaplar.
İncil ise İsa'nın ölümünden sonra hayatının havariler tarafından anlatıldığı kitaplardır. Bunu birden fazla İncil olmasından anlayabiliriz.
İslam'da ise yine ilginç olarak İncil'in İsa'ya verildiği iddia edilir. İsa'nın ana dili olan Aramice ile yazılmış herhangi bir İncil bulunmamaktadır.
Yapılan çeşitli arkeolojik araştırmalar da bize tahrifat olmadığını açıkça gösteriyor. Bulunan çeşitli nüshalara yapılan karbon testi gösteriyor ki kaleme alındıktan kısa zaman sonrasına aitler. Ve günümüz ile birebir tutarlı. En ufak değişim söz konusu değil.
Ayrıca Hristiyanlar Barnabas'ı kabul etmez.
Arkeolojik çalışmalara göre İncil'in MS 50-100 arasında yazılmış olması gerekiyor, İncil'de bildiğimiz üzere MS 70'ten önce yazılmış yani hata paylarını görmezden gelirsek yıllar tutuyor. MS 50-100 arasına ait nüshalar günümüzdekiyle uyuşuyor, bu nedenle tahrif söz konusu değildir.
İncil'in birden fazla nüshasının olmasının sebebi havarilerin birden fazla yerde Roma baskısı altında Hristiyanlığı yaymaya çalışmasıdır. İncil'in tüm nüshalarında ortak olaylar geçer ancak anlatımlar birbirinden farklıdır. 4 nüshayı okursanız hepsinin aynı şeyi farklı şekillerde anlattığını anlarsınız.
Umarım açıklayıcı olmuştur.
Efendim, İncil'i havariler Hz. İsa vefat ettikten sonra çeşit çeşit yazdılar zaten birbirlerini tutmuyor İnciller bildiğim kadarıyla ama gene de yanlış bilgi verdiysem çok özür dilerim.
Havariler farklı zamanlarda farklı yerlerde yazdılar. Kabul gören İncillere bakarsan hepsinin aynı hikayeleri farklı tarzlarda anlattıklarını görürsün.
İncil ve Tevrat'ların bir kısmı değiştirildi. Bazı yerlerde mantık ve tutarsızlıklar görebilirsiniz. Umarım doğru yolu bulursunuz.
😀 Bir şey demeyeceğim. Yine değiştirildi iftirası... Kuran'da da farklı mushafların ve kıraat farklılıkların anlama etkisini azıcık araştırarak görebilirsin.
Hristiyan'lık yahudilik ve Müslüman'lık dışında da dinler var ateizim, deizm, budizm gibi.
Ateizm, agnostisizm vs. din değildir.

Sadece incil değil. Hristiyanlık ile alakalı kitaplarda mevcut. "Messiah" adlı mangayı alacağım. Sırf manga diye. :D

Yaz tatilinde tüm kutsal kitapları alıp okumayı planlıyorum. Bu konu güzel oldu, ücretsiz olması da cabasıymış. Teşekkürler.

Dünyada Müslümandan çok Hıristiyan var. Ya gerçek din İslam değil de Hıristiyanlıksa?
...
Artık sizi anlayamıyorum.

Ona bakarsan Hristiyanlarında 4 tane mesheb'i var çok nufüsü olan mı doğru oluyor ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı