KZ EDX 1DD kulaklık vs. diğer markalar

Kullandigim yada denedigim modeller degil kulaklik da telefon da. Ayni kulakligi farkli telefonda yada ayni telefonda farkli kulaklik deneyebilirsin sorunun tam nerden kaynaklandigini anlamak icin. Yada android icin olan EQ programlarina bakabilirsin.

Dusuk butceden kasit tam olarak hangi seviye?

EQ gerekmeden dogrudan telefona takip begenerek kullandiklarimdan aklima ilk gelenler: uzunca bir sure kullandigim Tin T2, bu yil mayistan beri kullandigim Moondrop Chu, 2 yil once falan arkadasima alip 1-2 hafta deneme firsati buldugum Blon BL03 ve son olarak yeni aldigim Truthear Zero var. Ozellikle Chu fiyatina gore cok cok iyi. Zero da 42$+ 128₺ gumruk dusuk butce sayilir mi bilemedim gerci.
Frekans grafiği belli bir seviyenin altında olan kulaklıkları kastettim.

Frekans grafiği belli bir seviyenin altında olan kulaklıkları kastettim.

Ne demek istedigini anlayamadim tam olarak burada. Nasil bir seviyenin ustunde olmasi gerekiyor mesela iyi olabilmesi icin?

Dusuk butceli eq gerektirmeyen kulaklik yok demistin, dusuk butceli ornek vermeye calistim ben de denediklerimden fiyati uygun olanlardan.

Ne demek istedigini anlayamadim tam olarak burada. Nasil bir seviyenin ustunde olmasi gerekiyor mesela iyi olabilmesi icin?

Dusuk butceli eq gerektirmeyen kulaklik yok demistin, dusuk butceli ornek vermeye calistim ben de denediklerimden fiyati uygun olanlardan.
Kulaklığın sürücülerinin iyi bir frekans yanıtına sahip olması, algılanan ses kalitesi üzerinde en büyük etkiye sahip. Kullanım amacı ne olursa olsun kulaklığın sesi doğru frekanslarda bize sunması gerekiyor.
Yalnızca müzik severlere değil, kritik dinleme ve oyun odaklı farklı frekans yanıtına sahip kulaklıklar mevcut.
1670352831186.png

( Sennheiser HD 600 - Görsel https://www.rtings.com'dan alınmıştır.)

Bu gibi grafiklerle de kulaklık sürücülerinin frekans yanıtını görüntüleyebilmekteyiz.
Kulaklıkların kutularında veya teknik açıklamalarında "Frekans Tepki Aralığı : 20-20kHz" gibi ifadeler yer alır. 20-20.000 kHz ortalama insan kulağının duyabildiği ses aralığıdır ve kHz yükseldikçe ses incelmeye başlar.
Frekans yanıtı testleri kulaklık sürücülerinin bu frekans aralığında verdikleri tepkiyi ölçer.
Düşük bütçeli kulaklıklarda kullanılan sürücüler sanatçının ve/veya ses mühendisinin ayarladığı frekanslarda istenilen yanıtı veremiyorlar çünkü bu sürücülerin çoğunun amacı sadece "ses çıkartmak" oluyor. Çoğu da yüksek bass frekansları destekleyip orta ve tiz frekansları tam kapsayamıyor. Bu durum ünlü markaların kulaklıklarında bile görülebilen bir durum ne yazık ki.
Ünlü markaların pahalı modellerinde bile görülebilen bir şey düşük bütçeli modeller için neredeyse kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple kullanılan kulaklığa göre bir Equaliser ayarı yapılmadan tam verim alabilmek mümkün olmuyor. Müziği dinlediğiniz aygıtın, dinlediğiniz müzik türünün ve sevdiğiniz aralığın elbette kulaklık seçiminde etkisi olduğunu unutmamak lazım tabii.
1670353086761.png

( JBL Vibe 100TWS - Görsel https://www.rtings.com'dan alınmıştır.)

Yukarıdaki grafik JBL Vibe 100TWS'ye ait. 700 TL bandında bir ürün olmasına karşın grafikte de görüldüğü gibi Low, mid ve High Bass frekansları neredeyse aynı hizada. Bir Equaliser yardımı ile bu değerlerle oynanıp ideal ses kalitesine ulaşabiliriz.

Yeterince açıklayıcı olmuş olması dileğiyle :)
(Bahsi geçen ürünler öneri değildir yalnızca örnek amaçlıdır.)

Target response diye dumduz bir cizgi var verdigin orneklerde. Hic bu tarz bir target curve gormedim ben su zamana kadar. Genellikle harman curve kullanilir bu tarz grafiklerde cunku.

Low mid ve high bass ayni hizada olmasi hic iyi birsey degil ayrica bence. jbl kulaklik da oldukca kotu duruyor grafige bakinca acikcasi.

Yarin istersen 3-4 tane hangi marka ve model kulaklik oldugunu belirtmeden grafik ekleyeyim ve onlar uzerinden tartisalim devam etmek istersen.

Son olarak fiyat konusuna gelirsek 20-30$lik kulaklik 400+$lik kulakliktan cok daha iyi bir sese sahip olabiliyor mesela.

Rtings tuhaf ölçüyor, oradaki grafik normal alıştığımız fr değil. Target dedikleri de harman veya etymotic değil, kendi testleri için yaptıkları kendi targetları.
Başka kimse de ölçmemiş o kulaklığı, fakat Rtings'in sistemiyle dahi karşılaştırınca aşırı basslı bir kulaklık olduğunu görüyorum JBL Vibe 100TWS'in.
Ama JBL bazen şaşırtıcı işler de yapabiliyor.

1670360683103.png

Rtings tuhaf ölçüyor, oradaki grafik normal alıştığımız fr değil. Target dedikleri de harman veya etymotic değil, kendi testleri için yaptıkları kendi targetları.
Başka kimse de ölçmemiş o kulaklığı, fakat Rtings'in sistemiyle dahi karşılaştırınca aşırı basslı bir kulaklık olduğunu görüyorum JBL Vibe 100TWS'in.
Ama JBL bazen şaşırtıcı işler de yapabiliyor.

Eki Görüntüle 1595497

Aynen grafige bakinca bass yuzunden neredeyse sifir detay duyulabilirmis gibi duruyor. Gerci budget tws bluetooth kulaklik sonucta.

Geri
Yukarı