Lancool 3 ARGB fanları nasıldır?

Bütçe
1000

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Kasamdaki 3 tane DeepCool CF120'den birini bozmam üzerine takım fan aramaya başladım. Lancool 3'ün stok fanlarını satın aldım. 3 adet 14cm ARGB ve 1 adet 14cm siyah. Hepsi sıfır.

1) Hepsi için 900TL nasıl fiyat?
2) Bu fanlar iyi midir? Daha önce Thermaltake Pure 12 aldım ama kalite olarak hiç beğenmedim. Lancool 3 5500TL'lik bir kasa. Herhalde stok fanları iyi olsa gerek?

@BerkayZ87

Son düzenleme:
Merhaba, Lian Li kasa olarak çok kaliteli bir marka bu yüzden fanlar konusunda ben memnun olmayan görmedim hiç. Merak ettiğim bu fanlar ikinci el mi? Fiyatlar biraz fazla ucuz geldi.

Eğer sıfır ise memnun kalmama ihtimaliniz olduğunu düşünmüyorum. Lian Li piyasanın en iyilerinden. İyi günlerde kullanın.

Cok kaliteli oldugunu sanmiyorum, asagidaki gorsel bunu gosteriyor. %100 fan hizinda diger kasalarla kiyaslamasi.

IMG_3960.png

%100'u boyleyse diger devirlerde de yine diger kasalara oranla sesli calisiyordur.

Lian Li'nin kasa fanlarini begenmiyorum. Lancool II Mesh RGB kullaniyorum, dahili gelen 3x120mm RGB fanini satip 3x120mm LepaTek fan almistim arkadasimdan. 1000 RPM calistirdigimda bile motor sesi gelen rezil bir fandi Lancool II Mesh RGB'de stok olarak gelenler.

Cok kaliteli oldugunu sanmiyorum, asagidaki gorsel bunu gosteriyor. %100 fan hizinda diger kasalarla kiyaslamasi.
Hocam yalnız kasa karşılaştırması bu. Lancool 3 her tarafı delik deşik bir kasa. Aynı fanı başka kasaya taksan yine daha az DB elde edersin.
%100'u boyleyse diger devirlerde de yine diger kasalara oranla sesli calisiyordur.
Tabii sadece kasadan kaynaklı değil. Fanlar için 33dBA ses seviyesi belirtilmiş 12cm fanlara göre bayağı yüksek. Ama unutmamak lazım performanslı 14CM fanlar normalde ortalama 1200-1300-1400 RPM falan oluyor. Bu fanlar ise arka 1800RPM, ön 1650 RPM. Büyük olmasına rağmen yüksek RPM olduğundan sesli olması normal. Hatta normalde 55 CFM 12CM bir fanın ortalama devir hızı 1500, üst seviye 12cm performanslı fanların 2000-2200RPM. Bu fanlar 14CM olmasına rağmen ortalama 12cm'den daha yüksek devir hızına sahip.

Özellikleri şöyle: 1650RPM, 83.5CFM, 2.3mmH2O, 33dBA.
Karşılaştırma olarak:
1) Uygun fiyatlı Thermaltake Pure 14 1400RPM, 1.62mmH2O, 70CFM ve 30.4dBA. Mesela aynı fanın 12cm'i 1500RPM, 56CFM, 1.59mmH2O, 25dBA.
2) Lian Li UNI Fan SL140 Infinity 1500RPM, 1.67mmH2O, 70CFM ve 30dBA.
3) Cooler Master Sickleflow 140 ARGB 1400RPM, 67CFM, 2.2mmH2O 27dBA.
4) Corsair QL140 1250RPM, 50CFM, 1.4mmH2O, 26dB.

Yani 33dBA 14cm'ler arasında bile yüksek. Ama bunun nedeni daha yüksek RPM hızı. Sonuç olarak 14cm'ler arasında bile bayağı performanslılar.

Benim ilk önceliğim sessizlikti. Bu fanlar mantıksız geldi normalde. Ama şöyle düşündüm:
1) Bu kadar performanslı fan gerektirecek bir sistemim yok. Deepcool Matrexx 70 kasada Asus Dual RX 6600 ve Ryzen 5 5500 (stok fan) kullanıyorum. Önü cam bir kasa. Ve bulunduğum il aşırı sıcak. Temmuz sıcaklıkları 45 falandı. Buna rağmen oyunlarda maksimum GPU 67, CPU 72-74 görüyorum. Dolayısıyla bu fanları son devirde kullanmama gerek yok. Ön fanları yükte 1200 devirde kullanırım diyorum. Arkada bir adet 12cm egzoz fan var. Orası 14 desteklemiyor. gelen siyah egzoz 14cm'i tavana takacağım. Yani 2. egzoz olacak. Bu yüzden yükte bile maksimum 800-1000 devirde kullanırım. Aksi halde önü cam olduğundan içeri giren soğuk hava dışarı çıkan sıcak havadan az olabilir.
2) Fiyat çok uygundu. Bu fiyata 4 adet 12CM ARGB fan alınabiliyor. Ama maksium Coolermaster Sickleflow 120, Bitfenix Spectre Pro, Thermaltake Pure 12 gibi giriş seviyesi fanlar ediyor. Çoğu da ikinci el. Ben ise 4 adet 14cm Lian Li sıfır fanı 900'e aldım.
3) Benim kasamın üst ve alt hariç her yeri kapalı. Önü cam. Yani Lancool 3'e göre daha düşük ses seviyesi elde edebilirim. Ayrıca benden yaklaşık 1 metre uzakta. Hatta elimde araba içni aldığım ses yalıtım malzemesi var. Üst taraftaki radyatör yerini (1), alt taraftaki delikli yeri (2) ve yan cama bakan PSU gizleme bölmesinin arkasını ses yalıtım malzemesi ile kapatacağım.

1.jpg
2.jpg

1000 RPM calistirdigimda bile motor sesi gelen rezil bir fandi Lancool II Mesh RGB'de stok olarak gelenler.
Ben üstte yazdığım gibi düşündüm. Ama motor sesi tiz ve fazla olan bir fan gelirse dediğinizde haklısınız. O kadar kötü olursa iade etme şansım var. Ama 1200-1300RPM + kapalı kasa + ses yalıtımdan zor geçer diye düşünüyorum.

Hocam yalnız kasa karşılaştırması bu. Lancool 3 her tarafı delik deşik bir kasa. Aynı fanı başka kasaya taksan yine daha az DB elde edersin.

Tabii sadece kasadan kaynaklı değil. Fanlar için 33dBA ses seviyesi belirtilmiş 12cm fanlara göre bayağı yüksek. Ama unutmamak lazım performanslı 14CM fanlar normalde ortalama 1200-1300-1400 RPM falan oluyor. Bu fanlar ise arka 1800RPM, ön 1650 RPM. Büyük olmasına rağmen yüksek RPM olduğundan sesli olması normal. Hatta normalde 55 CFM 12CM bir fanın ortalama devir hızı 1500, üst seviye 12cm performanslı fanların 2000-2200RPM. Bu fanlar 14CM olmasına rağmen ortalama 12cm'den daha yüksek devir hızına sahip.
Kagit ustu veriler yaniltici oluyor, kaldi ki dogru bile olsa OEM fanlarin hepsi kalitesiz maalesef. Anca Phanteks gibi fanlari harici olarak satilip ayni zamanda bu fanlari kasasina da dahili olarak ekleyen markalarin fanlari kaliteli oluyor.

Kagit ustu veriler yaniltici oluyor, kaldi ki dogru bile olsa OEM fanlarin hepsi kalitesiz maalesef. Anca Phanteks gibi fanlari harici olarak satilip ayni zamanda bu fanlari kasasina da dahili olarak ekleyen markalarin fanlari kaliteli oluyor.
Benim kasam öyleydi. CF120'ler ayrı satılıyor. Yapı kalitesi, aydınlatma kalitesi ve ses açısından çok kaliteli. Ama performansı yeterli değil. Fanın arkasına toz filtresi koymuşlar Matrexx 70'te. Statik basınç çok düşük olduğundan duvar etkisi yaratıyor hava geçmiyor.

Ayrı satılması her zaman kaliteli demek değil bence. Mesela geçen Thermaltake Pure 12 aldım ikinci el. Geri iade ettim:

IMG_20230825_142359.jpg

5.5k (170 dolar) bir kasanın fanları belli bir seviyede kalitelidir diye düşünüyorum ya.

-
@BerkayZ87 Hocam mesajı düzenledim tekrar bakarsınız.

Son düzenleme:
Ayri satilması her zaman kaliteli demek değil bence. Mesela geçen Thermaltake Pure 12 aldım ikinci el. Geri iade ettim:
Tabii ki oyle hocam. Genelleme yapmak dogru olmaz. Bu arada Thermaltake olmasi tebessum ettirdi, bayagi bayagi benim gozumde kalitesiz bir marka cunku. Hatta bir aralar Noctua'nin pazarini ele gecirmek icin tamamen ayni gorunumlu fani sadece griye boyayip satisa sunmustu :D Insanlar dalga gecmisti epey. View 51 model kasanin da RGB kontrolcusu yaniyordu. TH serisi sivi sogutmalarinda da genel QC sorunu vardi. Nerede bi' komiklik var hep Thermaltake car icinde.

Neyse, umarim memnun kalirsin.

Tabii ki oyle hocam. Genelleme yapmak dogru olmaz. Bu arada Thermaltake olmasi tebessum ettirdi, bayagi bayagi benim gozumde kalitesiz bir marka cunku. Hatta bir aralar Noctua'nin pazarini ele gecirmek icin tamamen ayni gorunumlu fani sadece griye boyayip satisa sunmustu :D Insanlar dalga gecmisti epey. View 51 model kasanin da RGB kontrolcusu yaniyordu. TH serisi sivi sogutmalarinda da genel QC sorunu vardi. Nerede bi' komiklik var hep Thermaltake car icinde.

Neyse, umarim memnun kalirsin.
Sağ olun. Düşük devir + 1 metre + ses yalıtım + kapalı kasada bile memnun etmezse cidden çöp demektir.

Pazartesi elimde olacak. Gelince yazarım izlenimlerimi. Haftaya Matrexx 70 cam modu + ses yalıtım modu + Redragon K553 ve Durgod K320 foam mod konusu açacağım. O konuda da bahsederim.
------------------------------------------------------
@BerkayZ87 Fanlar geldi. Sıfırlardı. Çok memnun kaldım açıkcası.

Performans konusunda çok iyiler. Eski Deepcool CF120 fanlarım 56CFM ve 1.63mmH2O iken bu fanlar 83CFM 2.3mmH2O. Kasa kapağı yarım açık
1693991725618.png
ve fanlar CF120'ler ile aynı BIOS ayarında sıcaklıklar ortalama 5 derece düştü.

Ses konusunda evet bayağı sesliler. Ama motor sesi duymuyorum. Çok fazla hava ittiği için hava sesi çok geliyor. Motor sesi geliyorsa da hava sesi onu baskılıyordur. BIOS'tan fan eğrisini kendime göre ayarladım. Performans gerektirmeyen, hafif yük masaüstü işlerinde gayet sessiz oldular. Oyunda iken de kulaklıktan oyun sesini geçmeyecek şekilde ayarladım.

Ön ARGB 3x fanlar, oyunda işlemci ortalama 75 derece iken 1250RPM'de dönecek şekilde ayarladım. Stres test gibi ağır yüklerde ise daha hızlı dönüyorlar.
Arka 1x siyah fanı tepeye monte ettim. 12cm 1 adet tahliye fanı vardı ve yeterli gelmiyordu. Tepeye monte ettim çünkü fark ettim ki arka tahliye yeri yalnızca 12cm destekliyormuş. Bu fan ARGB'lerin 1650RPM'inden farklı olarak biraz daha hızlı ve 1800RPM. 2. tahliye fanı olduğu için yavaş çalıştıracaktım zaten. Ama gelince fark ettim ki yavaş çalıştırmaya mecburum. Bu fanlar yatay monte etmeye uygun değilmiş. Tepedeki fan 1300RPM'den sonra kasayı çok sarsıyor. Kasadan zırıltı sesi geliyor. Fanın büyük, yapraklarının uzun ve hızlı olmasından kaynaklı. Fanın arkasına elimle dokununca titreşim bayağı bir azalıyor. Bu fanı da oyunlarda 1000RPM olacak şekilde ayarladım. 2 adet tahliye olduğu ve birisi büyük olduğu için yetecektir diye düşünüyorum. Zaten sıcaklıklar da gayet iyi.

Aydınlatma konusunda başarılı. Gelen Thermaltake fanlar gibi değil. CF120'ler 12cm olmasına rağmen 12 LED'li idi. Bu ise 8 LED'li. CF120'ler ile hemen hemen aynı parlaklıkta diyebilirim. CF120 bir tık daha parlak. Bunda LED'ler tek tek dışarıdan biraz daha fazla belli oluyor. Galiba tekli LED parlaklığı daha fazla olduğundan.
Renk doygunluğu olarak da CF120 daha iyi. Bu yeni fanlar gelince fark ettim. Gigabyte'nin ARGB dalga efekti bozuk sanıyordum. Meğersem benim CF120'lerin doygunluğu çok iyi olduğundan kırmızı, mavi, yeşil birleşince renk beyazımsıya kaçıyormuş. Bu Lian Li fanlarda olması gerektiği gibi RGB dalgası oluyor.

Sonuç olarak gayet başarılı fanlar. Performans olarak çok iyiler. Ses olarak da dikey monte edildiği sürece boyutuna, hızına rağmen motor sesi olarak çok başarılılar. Aydınlatma olarak keşke biraz daha LED koysalarmış. LED'ler 8 tane olmasına rağmen parlaklar evet, ama LED'ler tek tek rahatsız etmeyecek kadar belli oluyor. Bir de fan 14cm olduğundan aradaki boşluk bir tık fazla.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı